Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastanede özel muayene dönemi

Maliye Bakani Unakitan devlet hastanelerinde doktorlara 16'dan sonra özel muayene hakki verilecegini söyledi

Unakitan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2003 yili Bütçe Tasarisi’nin maddeleri üzerindeki görüsmelerde, yesil kart kullaniminin istismar edildigini, ihtiyaci olmayan, hatta zengin kisilerin bile buna basvurdugunu belirterek, bir kart ile çok sayida kisinin hatta cinsiyeti farkli kisilerin bile saglik hizmeti aldigini kaydetti. Unakitan, sosyal güvenlik kuruluslarina bagli kisilerin bile yesil kart kullandiginin tespit edildigini bildirdi.

DEVLET HASTANELERINDE DE ÖZEL MUAYENE

Bütçe Tasarisi’na konulan bir hükümle, devlet hastanelerinde çalisan doktorlara da saat 16.00’dan sonra hastanede özel muayene hakki getiriliyor.

Buna göre, Saglik Bakanligi talep ve hizmet özellikleri dikkate alarak egitim hastaneleri ile en az 100 yatakli hastanelerde sef, sef yardimcisi ve uzmanlar tarafindan acil vakalar hariç saat 16.00’dan sonra mesai saatleri disinda özel saglik hizmeti verebilecek. Bu hizmetlerden elde edilecek ücretler, döner sermayeye gelir kaydedilecek. Bu gelirden, görev alacak personele yapilacak ek ödemelerin orani, Maliye Bakanligi’nin uygun görüsü alinarak Saglik Bakanligi’nca belirlenecek.

Ancak, özel saglik hizmeti veren personele 1 ayda yapilacak ek ödeme tutari, disarida özel muayenehanesi olmayan doktorlar için ayliginin yüzde 300’ünü, özel muayenehanesi olan doktorlar için ise yüzde 100’ünü geçemeyecek. Bunun disinda kalan saglik personeli için uygulanacak azami oran ise yüzde 20 olacak.

Öte yandan, tasarinin görüsmeleri sirasinda verilen bir önergeyle Saglik Bakanligi merkez teskilatinda çalisan personele de döner sermayeden yüzde 2 pay verilmesi kararlastirildi. Halen bütçeye gelir kaydedilen Saglik Bakanligi tarafindan verilen ruhsatlandirma bedelleri de bakanligin kullanimina birakildi.

Merkez Bankasi da memnun

Bir baska önergeyle de Merkez Bankasi’nin piyasadan daha fazla likidite çekebilmesi amaciyla çikarilacak likidite senetlerine veya bu mahiyette düzenlenecek kagitlarin faiz ve ana para ödemeleri ve bunlarla ilgili islemler her türlü vergi, resim, harç ve fon kesintisinden istisna tutulacak. Halen piyasada 12 katrilyon lira fazla likidite bulundugunu kaydeden Merkez Bankasi yetkilileri, bu düzenlemeyle piyasadan daha kolay ve daha fazla likidite çekebileceklerini belirti. Yetkililer, “Daha yüksek vergi, daha fazla faiz demek” açiklamasinda bulundu.

ARAÇ ALIMLARINDA KOLAYLIK

Bir diger degisiklikle, Emniyet ve Adalet teskilatina hibe ve diger yollarla araç alimi konusunda kolaylik getirilirken, Hudut ve Sahiller Genel Müdürlügü’nün acil durumlarda kullanmak üzere tibbi donanimli 164 ambulans almasina imkan saglandi.

Yesil kartta istismara son

Maliye Bakani Unakitan, “Yesil kartlari gözden geçirecegiz. Karne haline getirecegiz. Kullanan kisilerin bunu gerçekten hak edip etmediklerine bakacagiz. MERNIS Projesi ile kart sahibinin herhangi bir sosyal güvenlik kurulusuna bagli olup olmadigini da anlayacagiz. Bu sekilde istismar ve israfi önleyecegiyiz” dedi. Unakitan, bütçeye yesil kartli hastalarin tedavi masraflarinin karsilanmasi amaciyla 510 trilyon lira kondugunu söyledi. VAKIT
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası