Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastanede özel muayene dönemi

Maliye Bakani Unakitan devlet hastanelerinde doktorlara 16'dan sonra özel muayene hakki verilecegini söyledi

Unakitan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2003 yili Bütçe Tasarisi’nin maddeleri üzerindeki görüsmelerde, yesil kart kullaniminin istismar edildigini, ihtiyaci olmayan, hatta zengin kisilerin bile buna basvurdugunu belirterek, bir kart ile çok sayida kisinin hatta cinsiyeti farkli kisilerin bile saglik hizmeti aldigini kaydetti. Unakitan, sosyal güvenlik kuruluslarina bagli kisilerin bile yesil kart kullandiginin tespit edildigini bildirdi.

DEVLET HASTANELERINDE DE ÖZEL MUAYENE

Bütçe Tasarisi’na konulan bir hükümle, devlet hastanelerinde çalisan doktorlara da saat 16.00’dan sonra hastanede özel muayene hakki getiriliyor.

Buna göre, Saglik Bakanligi talep ve hizmet özellikleri dikkate alarak egitim hastaneleri ile en az 100 yatakli hastanelerde sef, sef yardimcisi ve uzmanlar tarafindan acil vakalar hariç saat 16.00’dan sonra mesai saatleri disinda özel saglik hizmeti verebilecek. Bu hizmetlerden elde edilecek ücretler, döner sermayeye gelir kaydedilecek. Bu gelirden, görev alacak personele yapilacak ek ödemelerin orani, Maliye Bakanligi’nin uygun görüsü alinarak Saglik Bakanligi’nca belirlenecek.

Ancak, özel saglik hizmeti veren personele 1 ayda yapilacak ek ödeme tutari, disarida özel muayenehanesi olmayan doktorlar için ayliginin yüzde 300’ünü, özel muayenehanesi olan doktorlar için ise yüzde 100’ünü geçemeyecek. Bunun disinda kalan saglik personeli için uygulanacak azami oran ise yüzde 20 olacak.

Öte yandan, tasarinin görüsmeleri sirasinda verilen bir önergeyle Saglik Bakanligi merkez teskilatinda çalisan personele de döner sermayeden yüzde 2 pay verilmesi kararlastirildi. Halen bütçeye gelir kaydedilen Saglik Bakanligi tarafindan verilen ruhsatlandirma bedelleri de bakanligin kullanimina birakildi.

Merkez Bankasi da memnun

Bir baska önergeyle de Merkez Bankasi’nin piyasadan daha fazla likidite çekebilmesi amaciyla çikarilacak likidite senetlerine veya bu mahiyette düzenlenecek kagitlarin faiz ve ana para ödemeleri ve bunlarla ilgili islemler her türlü vergi, resim, harç ve fon kesintisinden istisna tutulacak. Halen piyasada 12 katrilyon lira fazla likidite bulundugunu kaydeden Merkez Bankasi yetkilileri, bu düzenlemeyle piyasadan daha kolay ve daha fazla likidite çekebileceklerini belirti. Yetkililer, “Daha yüksek vergi, daha fazla faiz demek” açiklamasinda bulundu.

ARAÇ ALIMLARINDA KOLAYLIK

Bir diger degisiklikle, Emniyet ve Adalet teskilatina hibe ve diger yollarla araç alimi konusunda kolaylik getirilirken, Hudut ve Sahiller Genel Müdürlügü’nün acil durumlarda kullanmak üzere tibbi donanimli 164 ambulans almasina imkan saglandi.

Yesil kartta istismara son

Maliye Bakani Unakitan, “Yesil kartlari gözden geçirecegiz. Karne haline getirecegiz. Kullanan kisilerin bunu gerçekten hak edip etmediklerine bakacagiz. MERNIS Projesi ile kart sahibinin herhangi bir sosyal güvenlik kurulusuna bagli olup olmadigini da anlayacagiz. Bu sekilde istismar ve israfi önleyecegiyiz” dedi. Unakitan, bütçeye yesil kartli hastalarin tedavi masraflarinin karsilanmasi amaciyla 510 trilyon lira kondugunu söyledi. VAKIT
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası