Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda antibiyotik kullanimi

Çocugunuz hastalandiginda, dost tavsiyesi ile antibiyotik kullanmayin!

Antibiyotikler sadece bakterilerin etken oldugu enfeksiyonlarda etkili. Bu sebeple çocugunuz her hastalandiginda ona antibiyotik vermeniz faydadan çok zarar getirir.

Ne kadar dikkat edilirse edilsin çocuklari hastaliklardan korumak çok zor. Yazin da, kisin da bakterilerin, virüslerin, mikroplarin neden oldugu enfeksiyonlarla karsi karsiya kaliyorlar. Anne - babalar ise çocuklari ateslendigi zaman endise duyarak; hemen iyilesmelerini istiyorlar. Bu sebeple çocuklarinin bir an önce sagliklarina kavusmasi için onlara doktora danismadan antibiyotik veren anne - babalarin sayisi azimsanamayacak kadar çok. Oysa bu, kesinlikle dogru bir yaklasim degil.

Acibadem Hastanesi Kadiköy Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr. Murat Kandemir aileleri uyararak söyle söylüyor: “Antibiyotikler bakteri denilen mikroplarin etken oldugu enfeksiyonlarda etkilidir. Virüslerin etken oldugu enfeksiyonlarda antibiyotikler etkisizdir. Virüslerin sebebiyet verdigi enfeksiyonlarda antibiyotiklerin kullanimi, vücutta bulunan yararli bakterilerin ölümüne yol açarak korunma mekanizmalarinda zaafa neden olur. Bu açidan faydadan çok zarar getirmektedir.”

ANTIBIYOTIK NE ZAMAN KULLANILMALI?

Çocuga antibiyotik verirken bilinmesi gereken en önemli nokta enfeksiyonun etkeni. Enfeksiyonun virüs veya bakteri kökenli olmasina göre antibiyotik tedavisine geçiliyor. Peki bu nasil anlasiliyor? Dr. Murat Kandemir bu soruyu söyle yanitliyor: “Basit kan tetkiklerinde lökositlerin anormal yükselmesi, CRP ve sedimantasyonun artmasi ve en önemlisi alinan kültürde bakterinin üretilebilmesi ile enfeksiyonun nedeni ögrenilmektedir.”

Ancak antibiyotik kullanim kararinin sadece doktora ait oldugunu unutmamak gerekiyor. Dr. Kandemir dost tavsiyesi ve hatta eczaci önerisi ile ilaç kullanimi son derece yanlis oldugunu belirterek söyle devam ediyor: “Hastanin hayati sorumlulugu yasal olarak tip doktoru olan hekimindir. Yanlis antibiyotik kullaniminda alerji gibi bazi yan etkiler hemen görülebilecegi gibi daha tehlikeli olan yan etkiler uzun sürede çikmaktadir. Bunlar duyma, görme bozukluklari, böbrek ve karaciger fonksiyonlarinda bozulma, bagisiklik sisteminin yikilmasi olarak özetlenebilir. Her tür etkide ilaci hemen kesmek ve hekimle temas kurmak gerekir.”

NE KADAR SÜRE VERMELI?

Antibiyotik kullaniminda süre enfeksiyonun özelligi ile ilgili. Örnegin beyin zari enfeksiyonu olan menenjit ile, orta kulak enfeksiyonlarindaki antibiyotik kullanimi birbirinden farkli. Ayrica enfeksiyon nedenine yönelik olarak kullanilan antibiyotigin etkinligi ve kandaki etki süresi ilacin kullanim süresini etkiliyor. Dr. Kandemir bunu söyle açikliyor: ” Örnegin uzun etkili yeni makrolitler A grubu beta streptokok enfeksiyonlarinda dört gün antibiyotik kullanilirken, agizdan penisilin on gün süre ile kullanilmaktadir. Antibiyotik kullaniminda en can alici önemli nokta çocuklarda her antibiyotigin dozlarinin çocuklar için özel oldugunun bilinmesidir. Bu, çocuklarda karaciger ve böbrek fonksiyonlari ile plazma-kan hacimlerinin özellik göstermesinden kaynaklanmaktadir.”

Halk arasinda antibiyotik kullanirken yaninda vitamin almak gerektigi yönünde bir inanis var. Peki bu ne derece dogru? Dr. Murat Kandemir bu soruyu su sekilde yanitliyor: “Birkaç hafta sürecek antibiyotik kullaniminda vitamin kullanilmasi söz konusu degildir. Ancak aylarca uzun süren kullanimda vitaminler verilebilir. Bargirsaklarimizda normalde bulunan ve yararli bakterilerin ölümünün vücudumuza getirebilecegi yan etkilerin önlenebilmesi için vitamin kullanilmaktadir.”

ÇOK SIK KULLANMAYIN

Antibiyotigi gerçekten gerektiginde kullanmak sart. Çok sik antibiyotik kullanilan çocuklarin enfeksiyondan kurtulamadigini akillardan çikarmamak gerekiyor. Dr. Kandemir bunun nedenini söyle açikliyor: “Bagisiklik sistemi kendini yenilemek ve mikroplari yeterince tanimak imkanina ulasamadigi için sürekli hastaliklara açik hale gelir. Ayrica vücutta bulunan bazi bakteriler sik kullanilan antibiyotiklere direnç gelistirip hastalik nedeni olduklarinda herhangi bir antibiyotikle tedavi edilememe riski yaratirlar.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası