Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyet programiniz saglikli mi?

Beslenme ve Diyet Uzmani Zuhal Güler, ailem.com’a yaptigi açiklamada, yeterli ve dengeli beslenme için, yenilen seylerin özenli seçilmesinin yaninda, pisirme yöntemlerinin de önemli olduguna dikkat çekti.ü

Zuhal Güler, sismanligin zararlarini açiklayarak, uygulanacak diyet programinin özellikleri hakkinda bilgi verdi.

Öncelikle protein, karbonhidrat, yag, vitamin, mineral ve lif dengesinin iyi kurulmus olmasi gerektigini ifade eden Güler, protein kaynagi olarak et çesitleri, yumurta, süt, süt ürünleri, kurubaklagiller ve soya kiymasi, soya etinin tüketilebilecegini söyledi.

GIDALARI TÜKETIRKEN

Güler, “Etlerdeki tercihin izgara olmasina ve özellikle haftada 3-4 defa soya kiymasi veya etinin tercih edilmesine özen gösterilmeli. Yag tercihi yaparken de sivi yaglarin farkli çesitlerinin kullanilmasi saglikli olacaktir. Özellikle zeytin yagi, diger yaglara göre daha fazla kullanilabilir. Yine yogun olarak karbonhidrat içerdikleri için ekmek, seker, sekerli yiyecekler ve tatlilardan uzak durulmalidir. Fakat ihtiyaç iyi bir enerji kaynagi olan karbonhidratida kompleks sekliyle yüksek lifli ürünler, meyve ve sebzelerden saglamakta fayda var” dedi.

SISMANLIGIN GETIRDIGI SORUNLAR

Çesitli degerlendirme yöntemi ile kilolu oldugu ve kilonun sagliksiz olarak degerlendirildigi kisilerin diyet yapmasi gerektigini söyleyen Güler, kisinin kilolu olup olmadigiyla ilgili yapilan degerlendirmelerden sonra, diyet gerekiyorsa uygulanmasi gerektigini belirtti. Güler, sismanligin yaratacagi sorunlari söyle siraladi;

Fazla kilolar gün içindeki hareket özgürlügünü kisitlayarak yavas hareket etmeye, çabuk yorulmaya ve bunlara bagli olarak çalisma veriminin azalmasina neden olur.

Hastaliklara yakalanma riskini arttirarak yasam süresinin ve kalitesinin azalmasina neden olur.

Genellikle sisman bireylerde kötü huylu kollesterol (LDL) yüksek, iyi huylu kollesterol (HDL) düsüktür bu da kalp damar hastaliklarina neden olmaktadir. Bu bireylerde yeterli lif alindiginda kötü huylu kollesterol kullanilmadan vücuttan atilabilir.Yetersiz meyve ve sebze tüketimine bagli olusan yetersiz lif tüketimi ½ paket Diet Life Plus 1 kase yogurtla karistirilarak karsilanabilir.

Sismanlik solunuma ve kan dolasimina mekanik bir yük getirerek solunumu zorlastirmakta, kalbi yormaktadir.

Sisman bireylerde seker hastaligi gibi kronik hastaliklara yakalanma riski daha yüksektir.

Sismanlik iskelet ve kas üzerinde agir yüke ve kalça, bacak, omurga eklemlerinde kireçlenmeye neden olabilir.

HER DIYET PROGRAMI UYGULANABILIR MI?

Diyet programinin herseyden önce kisiye özel olmasi gerektigine dikkat çeken Güler, gazete yada dergilerden alinan programlarin herkese uymayabilecegini dile getirdi. Bunun sonucunda da saglik problemlerinin ortaya çikabilecegini ifade eden Güler, dogru diyet programinin özellikleri hakkinda su bilgileri verdi.

Diyet kesinlikle bu konuda egitim almis beslenme ve diyet uzmanlari tarafindan hazirlanmis olmalidir.

Uygulanan zayiflama diyeti kisinin ihtiyaçlarini karsilayabilecek besin ( protein, karbonhidrat, yag, vitamin, mineral, lif...) maddelerini yeterince ve dengeli bir sekilde içermelidir.

Uygulanan diyet kisiye var olan kötü beslenme aliskanliklari yerine dogru beslenme aliskanliklari kazandirmalidir. Düzenli ve az az sik sik yemek yemek, yeterli miktarda lif ihtiyacini karsilamak, düsük kalorili atistirmalari tercih etmek ve yeterince su içmek gibi aliskanliklar kazandirmalidir.

Uzun sürede kilo vermeyi saglayarak verilen kilonun kalici oldugu diyetler basarilidir.

Kisilerin diyet yaptiklari süre içerisinde sürekli kontrol altinda oldugu ve motivasyonlarinin saglanarak mutlu olduklari diyetler basarili olur.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi yasam biçimi haline getiren diyetler basarilidir.

Yeterince lifin alindigi diyetler basarilidir çünkü:

Çözünmez lif sindirilemeyen bitki çeperleridir ve mideye girdiginde yeterince suyla birlesir ve siserek uzun süre midede kalip tokluk hissi saglar.

Kan kollesterolü, kan sekerinin düzenlenmesini saglar.

Kanserojen maddelerin vücuttan uzklastirilmasini saglar.

Barsaklarin hareketlerini düzenleyerek pekligin önlenmesini saglar.

Barsak içindeki mikro organizmalarin faliyetlerinin düzenlenmesini saglar.

Gün içinde alinmasi gereken lif miktari 30 - 35gr’dir ve bunun sadece 12gr’i dogal yollardan alinabilir geri kalan kismi %85’e varan dogal çözünmez lif içeren ürünlerden saglanabilir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası