Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüp bebek ( Mikroenjeksiyon )

Yardimci üreme teknikleri kadin vücudunda üretilen yumurta hücrelerinin vücut disina alinarak erkegin spermi ile laboratuvar ortaminda döllenmesi ve elde edilen embriyonun kadin rahmi içine geriverilmesi ilkesine dayanir.

Geçmiste spermin yada embriyonun laparoskopi esliginde tüplerin içine verilmesi (GIFT/ZIFT) gibi teknikler uygulanirdi. Artik modern tip, yardimci üreme teknikleri, tüp bebek (IVF) ve mikroenjeksiyonu (ICSI) tercih ediyor.

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon arasindaki tek fark döllenme sekli olup tüp bebek yönteminde spermler ve yumurtalar biraraya konularak döllenmenin kendiliginden olmasi beklenirken mikroenjeksiyon yönteminde her bir yumurtanin içine tek bir sperm mikroskopik kataterler ile enjekte edilir.
Amerikan Hastanesi internet sitesinde bu önemli soruna deginerek, bilgiler veriyor.

TEDAVININ ASAMALARI

GÖRÜSME

Ilk görüsmede IVF doktorunuz sizfen detayli bir saglik öyküsü alir, daha önce yapilmis tüm tetkik ve tedavilerinizi inceler. Gerekli gördügü taktirde ek tetkikler isteyebilir, genetik ya da baska bölümlerden konsültasyon isteyebilir. Daha sonra bazal bir ultrason incelemesiyle rahim ve yumurtaliklarin durumu hakkinda bilgi sahibi olur. Bu inceleme sonunda herhangi bir patoloji saptanirsa buna yönelik tedaviye öncelik verilir. Problemin nedeni anlasildiktan sonra doktorunuz tedavinizin planini çizer ve YÜT programina alinip alinmayacaginiza karar verir.

HORMONLARIN BASKILANMASI

IVF programinda ilk hedef yeterli sayida döllenme yetenegine sahip yumurta hücresi elde edebilmek. Bu hedefe ulasmak ve kontrolü ele alabilmak için vücudun kendi ürettigi hormonlarin zamansiz ve düzensiz etkilerinin ortadan kaldirilmasi gerekir. Bu amaçla hormonlari baskilayici ilaçlar kullanilir. GnRH analoglari adi verilen ve enjeksiyon ya da burun spreyi olarak kullanilan bu ilaçlar degisik protokollere göre uygulanabilir.

KISA PROTOKOL

GnRHa uygulamasina adet kanamasinin ilk günü baslanip tedavi sonuna kadar (çatlatma ignesinin yapildigi gün) devam edilir.

ULTRA KISA PROTOKOL

Adet kanamasinin ilk günü GnRHa baslanir ve üç gün verildikten sonra kesilir. Tedaviye hMG ya da FSH ile devam edilir.

UZUN PROTOKOL

GnRHa uygulamasina bir önceki döneminin yirmibirinci günü baslanir. Takip eden adet kanamasinin üçüncü gününde baskilanmanin olup olmadigi yapilacak olan kan testi ile anlasilir. Kan östrojen düzeyi azalmis ise baskilanma saglanmis demektir. Bu durumda uyari tedavisine baslanir ancak GnRHa uygulamasi sona erdirilmez. Çatlatma ignesinin yapilacagi güne kadar devam edilir.

Hangi protokolün size uygun olacagina karar verilir. Planlanan protokol, hangi ilaci ne zaman ve nasil alacaginiz size anlatilir ve yazili yazili belge olarak size verilir.

YUMURTALIKLARIN UYARILMASI

Tüm protokollerde adet kanamasinin ikinci ya da üçüncü gününde temel ultrason incelemesi ve kanda östrojen tayini yapilir ve kullanilacak ilaç dozuna karar verilir. Uyari tedavisi basladiktan sonra hasta belirli araliklarla kontrole çagrilir. Bu kontrollerde vajinal ultrasonografi yapilarak gelerek gelisen folliküllerin sayisi ve büyüklügü kontrol edilir. Zaman zaman yumurtaliklarin durumuna göre kanda östrojen incelemesine gerek duyulabilir.

Tedavide amaç mümkün oldugunca fazla sayida 16-20 mm çapli follikül elde etmektir. Takipler esnasinda kan östrojen düzeyleri kontrol edilerek ilaç dozu ayarlamasi yapilabilir. Hedef 14 mm’den büyük follikül basina 200 pg/ml östrojen düzeyine ulasmaktir. Folliküller yeterli büyüklüge ulastiginda son olgunlasnayi saglamak için 5.000 -10.000 ünite human chorionic gonadotropin (hCG) enjeksiyonu yapilir. Tedavinin süresi degisken olmakla birlikte ortalama 10.4 # 1.7 gündür. Çatlatma ignesinden 32-36 saat sonra yumurta toplama islemi yapilir.

Ultrason takipleri sirasinda degerlendirilen bir diger faktör de rahimin içini döseyen ve endometrium adi verilen tabakanin yapisi ve kalinligidir. Gebelik olustugunda endometriuma yerleseceginden bunun yapisi son derece önemlidir. hCG gününde endometrium 6 mm veya daha ince oldugunda gebelik sansi azalmaktadir. Kendi uygulamalarimizda bu tür hastalardaki klinik gebelik orani %11.8’dir. Endometrial kalinligin 14 mm’den fazla olmasi da olumsuz etki yaratmakta ve gebelik elde edilse bile düsük olma olasiligi artmaktadir.

YUMURTA TOPLAMA

OPU vajinal ultraonografi ile oldukça kolay ve konforlu bir sekilde gerçeklesmektedir. Hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatar ve üzeri steril örtüler ile örtüldükten ve vajina temizligi yapildiktan sonra lokal anestezi vajinaya uygulanir ve ardindan vajinal ultrosonsgrafiye baslanir. Vajinal uktrosonografi probu üzerinde bulunan, kilavuz içinde geçirilen bir igne ile overlere ulasilir. Her bir follikül çine girilerek içerigi özel bir aspiratör yardimi ile bosaltilir. Alinan sivi hemen labarotuara yollanarak yumurta içirip içermedigi mikroskop altinda incelenir, eger yumurta hücresi varsa ayrilir. Eger follikülden yumurta elde edilemez ise ayni igne içinden özel sivi verilerek follikül boslugu yikanir ve içinde kalmis olabilecek yumurta alinmaya çalisilir. Bu sekilde tüm folliküller aspire edilinceye kadar isleme devam edilir. Her iki yumurtanin aspire edilmesi yaklasik 15-30 dakika sürer. Islem sonrasi hasta dinlenme odasina alinarak bir süre istirahat etmesi saglanir.

Lokal anesteziyi tolere edemeyen, ya da yumurtaliklarin ve/veya folliküllerin özel durumu nedeni ile islemin teknik olarak zor geçecegi düsünülen vakalarda genel anestezi tercih edilebilir. Bazen follikül sayisi fazla olmasina karsin içlerinde yumurta hücresi çikmaz. Bos follikül sendromu adi verilen bu durumun en önemli nedenlerinde biri hatanin hCG yaptirmak ve 24 saat sonra OPU islemini diger yumurtalikta tekrarlamaktir.

OPU islemi sirasinda aspire edilen follikül içerigi hemen labaratuara gönderilir. Özel bir mikroskop ile incelenen bu sivinin içinde bulunan yumurta kültür sivisinin içine konarak inkübatöre kaldirilir. Inkübatör, sicakligi 37 C, karbondioksit oranini da %5-6 düzeyinde sabit tutar. Olgun yumurta hücreleri 4-6 saat sonra döllenme için hazir hale gelmektedir. KOH sonrasi çapi 18-22 mm arasinda olan folliküllerin yaklasik %80’inden döllenmeye uygun yumurta elde edilebilmektedir.

FERTILIZASYON (Döllenme)

Kadindan oositlerin (yumurta) toplandigi esnada erkek de sperm verir. Sperm alinmasi için en ideal yöntem mastürbasyondur. Menisinde canli sperm bulunmayan kisilerde ise cerrahi olarak sperm alinir. Elde edilen meni özel bir kap içersine alinir ve likefiye olmasi(sivilasmasi) belklenir. Likefiye olan meni , sperm sayisi, hareketliligi ve sekli yönünden incelenir.

Tüp bebek planlanan hastalarda en önemli kriter hareketli sperm sayisidir. Incelenen sperm döllenme için hazirlanir. Sperm hazirlanmai iki nedenden dolayi önemlidir. Bunkardan birincisi menide bulunan yabanci proteinleri, temizlemek, ilncisi ise bazi reaksiyonlari tetikleyerek spermin hiperakif olmasini saglamaktir.

Yumurta kültürü ve sperm hazirlanmasi tamamlandiktan sonra fertilizasyon islemine geçilir. Spermler ile yumurtalar bir arada birakilirlar. Her bir yumurta hücresi için 20.000 sperm kullanilir. Sperm parametrelerinin bozuk oldugu durumlarda bu sayi arttirilabilir. Erkek faktörü varliginda veya nedeni açiklanamamis infertilite olgularinda mikroenjeksiyon (ICSI) tercih edilmelidir. Islemden 16-18 saat sonra döllenme olup olmadigi kontrol edilir. Döllenmis yumurtada tek olan hücre sayisi ikiye çikmistir.

Döllenmis yumurtalar tekrar kültür ortamina konur ve ileri asamalara ulasmalalari beklenir. Uygun asamaya gelindiginde embriyolardan kaliteli olanlarindan belirli sayida alinarak kadinin rahmi içine transfer edilir.

EMBRIYO TRANSFERI

Embriyolar iki hücreli asamadan blastokist asamasina kadar herhangi bir dönemde transfer edilebilmekle beraber, en sik tercih edilen transfer zamani 4-8 hücreli asamadir. Embriyolar bu asamaya genellikle iki yada üçüncü günde ulasmaktadirlar. Embriyo transferi iki-altinci günler arasinda yapilabilir.

Yardimci üreme tekniklerinde transfer edilen embriyo sayisi ile klinik gebelik oranlari arasinda direkt bir iliski mevcuttur. En iyi klinik sonuçlar 2-4 embriyonun transfer edilmesiyle alinmaktadir. Ikiden fazla sayida embriyo transfer edildiginde çogul gebelik oranlari oldukça yükselmektedir; ancak bu risk artan kadin yasi ile birlikte azalmaktadir. Çogu gebeliklerin koplikasyon oranlarinin yüksek olmasi ve erken dogum gibi nedenler ile maliyetin artmasi nedeniyle pekçok ülkede transfer edilen embriyo sayisinin kisitlanmasi yoluna gidilmektedir. Ikiden fazla sayida embriyo ancak 37 yasindan büyük ve daha önceki IVF/ICSI denemelerinin basarisiz oldugu hastalarda yapilmaktadir. Günümüzde 35 yasindan genç her hasta sadece bir tane blastokist transfer edilmesi önerilmektedir.embriyo transferi yapilirken hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatirilir. Vajinaya spekulum takildiktan sonra steril serum fizyolojik ile temizlik yapilir. Ardindan özel kültür sivilari ile rahim agzi temizlenir. Embriyolog transfer edilecek embryolari katater içinde labaratuvardan getirir. Islemi yapacak olan hekim karindan yapilan ultrason esliginde embriyolari rahim içine birakir.

Embriyo transferi islemi agirlikli bir islem degildir ve anastezi gerektirmez. Islem sonrasi endometriumu desteklemek için hastaya enjeksiyon, fitil ya da krem seklinde hormon ilaçlari verilir. Luteal faz destegi adi verilen bu tedavi eger gebelik olusursa 10. Haftaya kadar devem eder. Gebelik olusmayip adet kanamasinin oldugu durumlarda ise kanamanin baslamasiyla birlikte tedavi kesilir.

Embriyo transferi sonrasi 12. günde gebelik testi için çagrilir.

GEBELIK TESTI

Ilk önce idrarda daha sonra ise kanda gebelik testi (beta-hCG) yapilir. Kanda yapilan testin sonucuna göre gebelik olup olmadigina karar verilir. Testi pozitif olanlar iki gün sonra yeniden kanda gebelik teti için çagrilir. Iki testin sonuçlari arasinda iliski degerlendirilerek gebeligin saglikli olup olmadigina karar verilir. Saglikli bir gebelikte iki gün sonra kan beta-hCG degeri yaklasik iki kat artmalidir. Bazi durumlarda bir süre sonra kan beta-hCG degeri sifira iner. Bu durum biyokimyasal gebelik olarak adlandirilir.

Bete-hCG’nin beklenenden daha farkli artislari ise, ektopik gebeligi(dis gebelik) dütündüren bulgulardan birisdir.

12 ve 14. günlerdeki beta-hCG degerleri istenilen sekilde artan vakalar klinik gebelik olarak kabul edilir ve 2 hafta sonra ilk gebelik ultrasonu için çagrilir. Bu ilk ultrasonda rahim içindeki gebelik kesesinin olup olmadigi ve eger kese var ise kaç tane kese oldugu arastirilir. Ikiz, üçüz yada daha fazla sayida fetus bu ilk ultrasonda görülebilir.

ÖZEL UYGULAMALAR

CERRAHI SPERM ARAMA (PESA, PTSA, TESE)

Erkegin menisinde hiç sperm olmamasi durumunda (azospermi) mikroenjeksiyon isleminde kullanilacak olan spermin testislerden alinmasi gündeme gelmektedir. Bu uygulamanin baslamasi ile erkek kisirligi konusunda devrim yasanmistir. Tikanikliga bagli azospermi olgularinda kanallarin içine ince bir igne ile girilerek sperm aranir (PESA). Bu tür olgularda kendi klinigimizde sperm bulma oranimiz %99.6’dir.

Tikanmanin olmadigi durumlarda ise problem daha karisiktir. Bu durumlarda erkek yumurtaliginin çesitli bölümlerinde çok kisitli da olsa bir üretim söz konusu olabilmektedir. Yumurtaligin çesitli bölümlerinden çok sayida küçük parça alinarak bu parçalarin içerisinde sperm hücresi aramak gerekmektedir. Parça igne ile (PTSA) ya da açik cerrahi ile alinabilir (TESE). Bu teknikle hastalarin yaklasik %60’inda sperm bulunabilmektedir. Üretim bozukluguna bagli azospermi olgularinda gebelik oranlari biraz daha düsüktür.

DESTEKLI YUVALAMA

Yardimci üreme tekniklerine basvuran çiftlerin yarasindan fazlasinda embriyo gelismesine ragmen gebelik olmamaktadir. Döllenme olmasina ragmen gebelik olusmamasinin kaynagi muhtemelen embryonun rahime yerlesme safhasindadir. Embriyonun rahim içine yerlestirilmesini takiben degisik olaylar olusmaktadir. Ilk olarak embriyo bölünmeye ve büyümeye devam etmekte belli bir boya erisince kendisini çevreleyen zari (zona pellusida) yirtarak endometriumolarak adlandirilan rahim içindeki dokunun derinliklerine yerleserek büyümesine burada devam etmektedir.

Gebeligin olusmamasinin en önemli nedeni embriyonun bu zari yirtarak disari çikmamasi ve dolayisi ile rahim duvarina yerlesmemesi oldugu kabul edilmektedir. Bu problemi çözmek için embryoyu, çevreleyen bu zarda transfer islemi öncesi kimyasal veya mekanik yötemlerle küçük bir delik açilarak embriyonun bu zari yirtmasi ve rahim duvarina yerlesmesi saglanmaktadir. Yapilan bilimse çalismalar bu yöntemle gebelik oranlarinda hissedilir bir yükselme oldugunu göstermektedir. VKV Amerikan Hastanesi Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi’nde bu teknik kisaca su sekilde uygulanmaktadir: Ilk olarak embriyo mikroskopik bir igne ile embriyo duvarindan teget geçilerek iki noktada delik açilir. Embriyo rahim içinde büyümesine devam ederken zayif olan bu noktalarda zarini delebilir.

PREIMPLANTASYON GENETIK TANI (PGT)

Preimplantasyon Genetik Tani (PGT), ailesinde genetik hastaliklari olan çiftlerin ya da uygulanan tedavilere cevap vermemis intefil ailelerin tüp bebek yöntemi kullanilarak saglikli bebege kavusmalarini saglayan yeni bir genetik tani yöntemi olup bu yöntemle çiftlerden elde edilen embriyolar tek tek incelenerek genetik olarak saglikli olan embriyolar anormal embriyolardan ayrilir ve anne adina genetik olarak normal oldugu saptanan embriyolar transfer edilir. Bu sayede genetik bozuklugu olan çocuga sahip olma riski yüksek olan çiftler için hamilelik en basindan kontrol altina alinmis olur. IVF’de olumsuz sonuçlarin baslica sebeplerinden biri kromozom anomalisi dolayisiyla meydana gelen düsüklerdir. Bu nedenle PGT, özellikle ileri yastaki IVF hastalarina ait oositlerde %43.1’lik gibi yüksek oranda kromozom anomalisine rastlanmasi sebebi ile ileri yas anne adaylarina önerilmektedir. Ayrica ülkemizde siklikla görülen talasemi ve orak hücreli anemi genetik hastaliklarin gebelik öncesi analizi de PGT ile yapilabilmektedir. Gelisen genetik teknikler ve bilgiye ulasma olanaklarinin artmasi çiftlerin, PGT ve diger prenatal tani yöntemleri hakkinda saglik merkezlerine basvurmalarini kolaylastirmistir. Asil amaci aileleri saglikli bebeklere kavusturmak olan IVF, Preimpantasyon Genetik Tani’nin uygulanmasi ile birlikte basariya ulasma konusunda bir daha atilmasini saglamistir.

BLASTOKIST TRANSFERI

Son dönemlerde gelistirilmis medium sistemleri kullanilarak embriyo canliligi laboratuar ortaminda daha da uzatilmis ve buna bagli olarak günümüzde tüp bebek merkezlerinde, daha yüksek gebelik oranlarinin elde edildigi 5. ya da 6. gün transferleri yayginlasmaya basladi. Buna blastokist transferi adi verilir. Embriyonun ana rahmine tutunmadan önce ulastigi en son asamaya blastokist asamasi denir.

Blastokist Transferlerinin Avantajlari Sunlardir:

Gelitim potansiyeli daha iyi olan embriyolari seçebilme

Canlilgi yüksek olan daha az sayida embriyo transfer ederek çogul gebelik olasiligini azaltmasi

Embryo gelitimini daha iyi gözleyebilme

Embryolari en yüksek gelisim potansiyeline sahip olduklari dönemde yani blastokist asamasinda doldurabilme

Preimplantasyon genetigi uygulayan merkezlerde trophectoderm (blastokiste ait hiç hücre tabakalari) biopsisi uygulayabilmek ve bu doku embriyonik olmadigi için ethik problemleri ortadan kaldirabilmek

Embriyo canliliginin incelenebilecegi metodlara firsat tanimasi.

EMBRIYO DONDURMA

Insan gametlerinin ve embriyolarinin dondurulmasinin tüp bebek pratiginde büyük önemi vardir. Tüp bebek uygulamalarinda çogul gebelik riskini en aza indirmek için genel yaklasim en fazla üç embriyo transfer etmektir. Bu durumda akla gelen ilk soru elde edilen fazla embriyolarin ne sekilde degerlendirilecegidir. Bu sekilde elde edilen fazla embriyolarin dondurulmasi hastaya hem ekonomik, hem de psikolojik bir avantaj saglar. Ayrica dondurulan embriyolar transfer edilecegi zaman hasta herhangi bir tedaviye gereksinim duymaz. Embriyo dondurma islemi tüp bebek uygulamalarinda basari sansini arttiran bir islem olarak da degerlendirilebilir.

Emriyo dondurma ve çözme islemi, embryolar kimyasal maddelerle (kriyoprotektan) dengelendikten sonra sogutulmasi ve -196 C sivi nitrojen içinde depolanmasi, çözüldükten sonra da krioprotektan ortamindan uzaklastirilarak ileri gelisimi saglamak için özel kültür ortamlarinin içine alinmasidir. Her iki islemde çok dikkatli yapilir. Rutin tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamalarinda embriyo dondurma ile gebelik oranlari %15-25 arasinda degisir. Ayni siklusda gebelik elde edilmis ve kalan embriyolar dondurulmus ise bu kez gebelik orani %40 kadar olur. Çiftlerden izin belgesi alinarak dondurulan embriyolar Türkiye’de 1997 yilinda yürürlüge giren bir yasa ile üç yil boyunca sivi nitrojen içerisinde saklanabilir.

TEDAVI SIRASINDA KARSILASILAN SORUNLAR

Tedavinin Iptal Edilmesi:

Hastalarin tedaviye beklenen yaniti vermemesi, yeterli sayida follikül gelismemesi gibi nedenlerle tedavi iptal edilebilir.

Yumurta Bulunamamasi:

Özellikle yasi ileri ve yumurtalik rezervi düsük kadinlarda folliküller yeterli büyüklüge ulasmasina karsin aspirasyon sirasinda hiç yumurta bulunamayabilir.

Döllenmenin Olmamasi:

Yumurta ve spermler normal olmasina karsin bazi yumurtalarda döllenme gerçeklesmeyebilir. Döllenme orani %70 civarindadir.

Transfer Zorlugu:

Bazi durumlarda kadinin genital organlarinin anatomik yapisi nedeniyle transfer çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda gebelik sansi düsmektedir.

Sperm Bulunamamasi:

TESE uygulanan hastalarin %40’inda sperm bulunamaz ve tedavi iptal edilmek zorunda kalinir.

Gebelik Testi Öncesi Kanama:

Test gününden önce kanamasi olanlarda gebelik sansi düsmekle birlikte gebelik olmadigi anlamina gelmez.

Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS)

Yumurtaliklarin tedaviye asiri cevap vermesi ve karin boslugu ile diger vücut bosluklarinda sivi toplanmasiyla ortaya çikan bir tabloolup siddetli durumlarda hastanede yatarak tedavi gerekli olabilir. OHSS açisindan riskli oaln kisilerde embryo transferi ertelenip embriyolar dondurulabilir.

Ilerleyen yasla birlikte gebelik oranlarinda da düsme görülür. VKV Amerikan Hastanesi Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi’nde 1996-2001 yillari arasinda yapilan 7000’den fazla uygulamada transfer basina ortalama gebelik orani %45 civarindadir. Yasi 30’un altinda olan hastalarda bu oran %60’lara kadar çikarken, yasin 40 ve üzerinde oldugu durumlarda %15’ler düzeyine indigi gözlenmistir. Ileri yas sadece gebelik oranlarini etkilemez. Bu hasta gurubunda gebelik elde edilse bile, bu gebeligin bir düsük ile sonuçlanma olasiligi genç yastaki hasta gurubuna göre daha yüksek olur.

GEBELIK ORANLARI
Yabanci üreme tekniklerinde gebelik oranlari hasta yasi, infertilite süresi infertilite nedeni, yumurta sayisi gibi pek çok degiskene baglidir. Bunlardan en önemlisi kadinin yasidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası