Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserli hasta sayisi artiyor

Mersin Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Ertugrul Selek, Türkiye'de kanserli hasta sayisinin artis gösterdigini belirtti.

Istanbul Tabip Odasi Baskani Prof. Dr Gencay Gürsoy ise, "Ne yazik ki bu yil 14 Mart Tip Haftasi etkinliklerini Amerika'nin Irak'a saldirisinin gölgesinde gerçeklestiriyoruz" dedi

Mersin Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Ertugrul Selek, Türkiye'de kanserli hasta sayisinin artis gösterdigini belirtti. Istanbul Tabip Odasi Baskani Prof. Dr Gencay Gürsoy ise, "Ne yazik ki bu yil 14 Mart Tip Haftasi etkinliklerini Amerika'nin Irak'a saldirisinin gölgesinde gerçeklestiriyoruz" dedi.

"14 Mart Tip Haftasi" nedeniyle Izmir Tabip Odasi'nin yaptigi açiklamada, bütçeden sagliga ayrilan payin azligina dikkat çekildi. AK Parti hükümetinin politikalari nedeniyle uluslararasi teknoloji üreticilerinin, tedavi agirlikli bir hizmet sunumu içinde koruyucu hekimligi ihmal ettigine dikkat çekilen açiklamada, halkin sagliksizliga mahkum edildigi kaydedildi.

Kanserli hastalar artiyor

Mersin Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Ertugrul Selek katildigi seminerde, Türkiye'de kanserli hasta sayisinin artis gösterdigini söyledi. Selek, kanser belirtilerinin vücutta sislik, iyilesmeyen yaralar, yutma güçlügü, öksürük, ses kisikligi, idrar ve diski yöntemlerinde degisiklik, nedensiz ates ve zayiflama oldugunu söyledi.

Savasin gölgesinde

Istanbul Tabip Odasi'nin (ITO), "14 Mart Tip Haftasi"na iliskin Sisli Etfal Hastesi Toplanti Salonu'nda düzenledigi basin toplantisina beyaz önlüklü çok sayida doktor katildi. Toplantida konusan ITO Genel Baskani Prof. Dr Gencay Gürsoy, "Ne yazik ki bu yil 14 Mart Tip Haftasi etkinliklerini Amerika'nin Irak'a saldirisinin gölgesinde gerçeklestiriyoruz" sözleriyle basladigi konusmasini söyle sürdürdü: "Konusmami 14 Mart'a ayirmak istiyorum, ama savas gerçekligi buna engel oluyor. Savassiz ve sömürüsüz bir dünyada herkese esit ve ücretsiz saglik hizmeti istiyoruz. Çünkü ülkemizde kisi basina düsen saglik harcamasi 150-170 dolar.

Bu dünyayla kiyaslandiginda çok gerilerde bir rakam. Genel saglik sigortasi yillardir sakiz gibi çigneniyor. Siyasi iktidarin sagliga ayirdigi pay yüzde 2,5 düzeylerinde. Dünya Saglik Örgütü'nün bizim gibi ülkeler için ayirdigi pay ise yüzde 10'larda.

Çagdas bir saglik örgütlenmesinin öncelikli alani olmasi gereken birinci basamak ve koruyucu saglik hizmetleri ihmal edilmektedir. Biz, 14 Mart Tip Haftasi'nin açilisini yaparken, bugün Saglik Bakanligi bütçesi TBMM'de görüsülmeye basliyor. Ne yazik ki bu yil da sagliga bütçeden gerekli payin ayrilmadigini görüyoruz."

AK Parti'ye elestiri

AK Parti hükümetinin henüz yeni oldugu düsüncesiyle su ana kadar fazla elestirmemeye özen gösterdiklerini vurgulayan Gürsoy, "Ama gördük ki kadrolasma disinda hiçbir çabalari yok. Bundan sonra Saglik Bakanligi basta olmak üzere hükümet yetkililerinin tutumlarini degerlendirip kamuoyuyla paylasacagiz" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası