Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserli hasta sayisi artiyor

Mersin Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Ertugrul Selek, Türkiye'de kanserli hasta sayisinin artis gösterdigini belirtti.

Istanbul Tabip Odasi Baskani Prof. Dr Gencay Gürsoy ise, "Ne yazik ki bu yil 14 Mart Tip Haftasi etkinliklerini Amerika'nin Irak'a saldirisinin gölgesinde gerçeklestiriyoruz" dedi

Mersin Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Ertugrul Selek, Türkiye'de kanserli hasta sayisinin artis gösterdigini belirtti. Istanbul Tabip Odasi Baskani Prof. Dr Gencay Gürsoy ise, "Ne yazik ki bu yil 14 Mart Tip Haftasi etkinliklerini Amerika'nin Irak'a saldirisinin gölgesinde gerçeklestiriyoruz" dedi.

"14 Mart Tip Haftasi" nedeniyle Izmir Tabip Odasi'nin yaptigi açiklamada, bütçeden sagliga ayrilan payin azligina dikkat çekildi. AK Parti hükümetinin politikalari nedeniyle uluslararasi teknoloji üreticilerinin, tedavi agirlikli bir hizmet sunumu içinde koruyucu hekimligi ihmal ettigine dikkat çekilen açiklamada, halkin sagliksizliga mahkum edildigi kaydedildi.

Kanserli hastalar artiyor

Mersin Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Ertugrul Selek katildigi seminerde, Türkiye'de kanserli hasta sayisinin artis gösterdigini söyledi. Selek, kanser belirtilerinin vücutta sislik, iyilesmeyen yaralar, yutma güçlügü, öksürük, ses kisikligi, idrar ve diski yöntemlerinde degisiklik, nedensiz ates ve zayiflama oldugunu söyledi.

Savasin gölgesinde

Istanbul Tabip Odasi'nin (ITO), "14 Mart Tip Haftasi"na iliskin Sisli Etfal Hastesi Toplanti Salonu'nda düzenledigi basin toplantisina beyaz önlüklü çok sayida doktor katildi. Toplantida konusan ITO Genel Baskani Prof. Dr Gencay Gürsoy, "Ne yazik ki bu yil 14 Mart Tip Haftasi etkinliklerini Amerika'nin Irak'a saldirisinin gölgesinde gerçeklestiriyoruz" sözleriyle basladigi konusmasini söyle sürdürdü: "Konusmami 14 Mart'a ayirmak istiyorum, ama savas gerçekligi buna engel oluyor. Savassiz ve sömürüsüz bir dünyada herkese esit ve ücretsiz saglik hizmeti istiyoruz. Çünkü ülkemizde kisi basina düsen saglik harcamasi 150-170 dolar.

Bu dünyayla kiyaslandiginda çok gerilerde bir rakam. Genel saglik sigortasi yillardir sakiz gibi çigneniyor. Siyasi iktidarin sagliga ayirdigi pay yüzde 2,5 düzeylerinde. Dünya Saglik Örgütü'nün bizim gibi ülkeler için ayirdigi pay ise yüzde 10'larda.

Çagdas bir saglik örgütlenmesinin öncelikli alani olmasi gereken birinci basamak ve koruyucu saglik hizmetleri ihmal edilmektedir. Biz, 14 Mart Tip Haftasi'nin açilisini yaparken, bugün Saglik Bakanligi bütçesi TBMM'de görüsülmeye basliyor. Ne yazik ki bu yil da sagliga bütçeden gerekli payin ayrilmadigini görüyoruz."

AK Parti'ye elestiri

AK Parti hükümetinin henüz yeni oldugu düsüncesiyle su ana kadar fazla elestirmemeye özen gösterdiklerini vurgulayan Gürsoy, "Ama gördük ki kadrolasma disinda hiçbir çabalari yok. Bundan sonra Saglik Bakanligi basta olmak üzere hükümet yetkililerinin tutumlarini degerlendirip kamuoyuyla paylasacagiz" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası