Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ona buna asermeyin

Evli kadinlar´gebelerin aserdikleri her seyi yemesi gerektigini´ belirtirken, uzmanlar bunun zararli olabilecegini söyledi.

Ege Üniversitesi Hemsirelik Yüksekokulu Kadin Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ümran Sevil ve Celal Bayar Üniversitesi Saglik Yüksekokulu Ögretim Görevlisi Ayten Taspinar tarafindan, evli 400 kadinla gerçeklestirilen arastirma, hamilelerde görülen asermede de geleneksel inançlarin etkili oldugunu ortaya koydu.

Katilimcilardan 220´si, ´´gebenin cani ne isterse alinip yedirilmesi gerektigini ve bunun sevap oldugunu´´ söyledi. Ayrica kadinlar, ´´arzulanan yiyeceklere göre de çocugun degisik özelliklere sahip olacagini´´ belirttiler. Bunlar arasinda ´´tatliya aseren oglan, eksiye aseren kiz dogurur´´ ve ´´patates aserenin çocugu kötürüm´´, ´´balik eti yenirse çocugun agzi açik ya da vücudu kemiksiz´´, ´´ayvaya aserenin çocugunun zeki´´ olacagi gibi inanislar ilk siralarda yer aldi.

Her istedigini yemeli mi?

Arastirmanin sonuçlarini degerlendiren Doç. Dr. Sevil, hamile kadinlarda bazi besin ve besin disi maddelere karsi dayanilmaz bir istek meydana geldigini, bunun da psikolojik nedenlerden ya da temelde vücudun gereksindigi maddelere karsi bir belirti olarak ortaya çiktigini söyledi.

Doç. Dr. Sevil, ´´Aserme, tatli ve eksi yiyeceklere karsi olabilecegi gibi kireç, toprak, kibrit, dis macunu ve nisasta gibi birbiriyle ilgisiz madde istegi de ortaya çikabiliyor. Bu tür maddelerin yenilmesinin saglik açisindan tehlikeli olabilecegi unutulmamali. Gebenin caninin istedigi her seyi degil, sagliga zararli olmayan maddeleri yemesine izin verilmeli´´ dedi.

Arastirma sonuçlarinin, saglik hizmetinde çalisanlarin, kültürün saglik üzerine etkilerini göz önüne alarak, hizmet götürdükleri bölgenin geleneksel inanç ve uygulamalarini belirlemelerinin ne kadar gerekli oldugunu bir kez daha gösterdigini vurgulayan Doç. Dr. Sevil, sunlari kaydetti:

´´Bu dogrultuda, toplumun kültürel ve deger yargilarina karsi tavir almadan ilimli bir yaklasimla iyi iliskiler kurulmalidir. Kadinlarla daha iyi iletisim kurulabilmesi ve çagdas saglik bilgilerinin daha kolay kabul görmesi bakimindan, kadinlarin anne-çocuk sagligini olumsuz yönde etkilemeyecek türden geleneksel uygulamalarina saygi gösterilmelidir.´´
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası