Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ona buna asermeyin

Evli kadinlar´gebelerin aserdikleri her seyi yemesi gerektigini´ belirtirken, uzmanlar bunun zararli olabilecegini söyledi.

Ege Üniversitesi Hemsirelik Yüksekokulu Kadin Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ümran Sevil ve Celal Bayar Üniversitesi Saglik Yüksekokulu Ögretim Görevlisi Ayten Taspinar tarafindan, evli 400 kadinla gerçeklestirilen arastirma, hamilelerde görülen asermede de geleneksel inançlarin etkili oldugunu ortaya koydu.

Katilimcilardan 220´si, ´´gebenin cani ne isterse alinip yedirilmesi gerektigini ve bunun sevap oldugunu´´ söyledi. Ayrica kadinlar, ´´arzulanan yiyeceklere göre de çocugun degisik özelliklere sahip olacagini´´ belirttiler. Bunlar arasinda ´´tatliya aseren oglan, eksiye aseren kiz dogurur´´ ve ´´patates aserenin çocugu kötürüm´´, ´´balik eti yenirse çocugun agzi açik ya da vücudu kemiksiz´´, ´´ayvaya aserenin çocugunun zeki´´ olacagi gibi inanislar ilk siralarda yer aldi.

Her istedigini yemeli mi?

Arastirmanin sonuçlarini degerlendiren Doç. Dr. Sevil, hamile kadinlarda bazi besin ve besin disi maddelere karsi dayanilmaz bir istek meydana geldigini, bunun da psikolojik nedenlerden ya da temelde vücudun gereksindigi maddelere karsi bir belirti olarak ortaya çiktigini söyledi.

Doç. Dr. Sevil, ´´Aserme, tatli ve eksi yiyeceklere karsi olabilecegi gibi kireç, toprak, kibrit, dis macunu ve nisasta gibi birbiriyle ilgisiz madde istegi de ortaya çikabiliyor. Bu tür maddelerin yenilmesinin saglik açisindan tehlikeli olabilecegi unutulmamali. Gebenin caninin istedigi her seyi degil, sagliga zararli olmayan maddeleri yemesine izin verilmeli´´ dedi.

Arastirma sonuçlarinin, saglik hizmetinde çalisanlarin, kültürün saglik üzerine etkilerini göz önüne alarak, hizmet götürdükleri bölgenin geleneksel inanç ve uygulamalarini belirlemelerinin ne kadar gerekli oldugunu bir kez daha gösterdigini vurgulayan Doç. Dr. Sevil, sunlari kaydetti:

´´Bu dogrultuda, toplumun kültürel ve deger yargilarina karsi tavir almadan ilimli bir yaklasimla iyi iliskiler kurulmalidir. Kadinlarla daha iyi iletisim kurulabilmesi ve çagdas saglik bilgilerinin daha kolay kabul görmesi bakimindan, kadinlarin anne-çocuk sagligini olumsuz yönde etkilemeyecek türden geleneksel uygulamalarina saygi gösterilmelidir.´´
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası