Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Fakirin beli daha çok agriyor’

Alt sosyo-ekonomik siniftaki kisilerde bel agrilarinin daha çok görüldügü bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Ali Baktir, “fiziki güç gerektirecek islerde çalisan bu kisiler, spor yapmadiklari için adaleleri gelismiyor” dedi.

Belde, dinamik ve statik olmak üzere 2 tür yapi bulundugunu belirten Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Ali Baktir, statik yapilari, kemikler, diskler ve baglar, dinamik yapilari ise adalelerin olusturdugunu söyledi.

Bel agrilarinin uzun yol soförleri ve fiziki güç gerektirecek islerde çalisan kisilerde daha çok görüldügünü belirten Baktir, söyle devam etti: “Dinamik yapilarin güçlendirilmesi, statik yapilara binen yükü hafifletir. Adaleler ne kadar zayif olursa bel kemiklerine binen yük o kadar agir olur. Bunun sonucu olarak da belde çökmeler olusur. Ne yazik ki alt sosyo-ekonomik siniftaki kisilerde bel agrilari daha çok görülüyor. Fiziki güç gerektirecek islerde çalisan bu kisiler, spor yapmadiklari için adaleleri gelismiyor, bel, kalça ve diz eklemlerine binen yük artiyor. Adaleler bu yükü karsilayamadigi için de bel agrilari ortaya çikiyor. Bu, yasamin ikinci yarisinda yani 40 yas ve üstündeki kisilerde kireçlenmelere neden oluyor. Uzun yol soförleri ise 2-3 saatten fazla ayni pozisyonda araç kullandiklari için belin esnekligi kayboluyor ve bel kavsinin sekli bozuluyor.”

Prof. Dr. Baktir, adaleleri yeterince güçlü olan kisilerin 40-50 kilogramlik bir yükü uzun süre tasiyabileceklerini, zayif olanlarda ise adale yirtilmalari, lif kopmalari ve tendon yaralanmalarinin çok sik görüldügünü kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası