Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi’ndan çiçek asisi açiklamasi

Saglik Bakanligi, halen dünyada uygulamasi tamamen kaldirilmis olan çiçek asisinin, ihtiyaç duyuldugu takdirde Türkiye’de hizla üretilmesinin mümkün oldugunu kaydetti.

Saglik Bakanligi, halen dünyada uygulamasi tamamen kaldirilmis olan çiçek asisinin, ihtiyaç duyuldugu takdirde Türkiye’de hizla üretilmesinin mümkün oldugunu kaydetti.

Saglik Bakanligi’ndan yapilan yazili açiklamada, çiçek hastaliginin yüksek düzeyde bulasici ve bazen ölümcül seyreden bir enfeksiyon hastaligi oldugu belirtildi. Spesifik bir tedavisi bulunmayan hastaligin tek korunma yönteminin asilanma oldugu vurgulanan açiklamada, hastaligin binlerce yildir salginlar halinde görüldügü, ancak basarili asilama çalismalari sonucunda yok edildigi kaydedildi.

“TÜRKIYE’DE 1957’DEN BU YANA GÖRÜLMEDI”

Türkiye’de son çiçek hastaligi vakasinin 1957 yilinda görüldügü ifade edilen açiklamada, söyle denildi: “Hastalik dünyadan yok edildikten sonra artik gerek kalmadigi için tüm dünyada çiçek hastaligina karsi rutin asilama faaliyetleri durdurulmustur. Bu dogrultuda 1980 yilindan itibaren ülkemizde de çiçek asisi uygulamadan kaldirilmistir. ABD’de, 11 Eylül saldirilarindan sonra biyolojik ajanlarin silah olarak kullanilma ihtimaline yönelik hazirliklar yapilmaktadir. Çiçek virüsünün de biyolojik silah olarak kullanilma ihtimaline karsilik ABD, 1980 yilindan beri üretilmeyen ve uygulanmayan çiçek asisini saldiri ihtimaline karsilik eski teknolojiyle 300 milyon doz üretmistir. Bu dogrultuda ABD, ilk olarak acil ekiplerini asilamistir. Sivillere yönelik kitlesel bir asi uygulamasina geçmemistir. ABD disinda diger ülkelerin bu tür uygulamalar yaptigina dair bilgi elde edilememistir.”

ABD Hastalik Kontrol Merkezi ve WHO’nun, alinmasi gereken salgin kontrol önlemlerinin ana stratejisi olarak vakalarin ve yakin temaslilarin asilanmasini önerdikleri belirtilen açiklamada, bu sekilde riski az olan kisilerin gereksiz yere asilanmadigi kaydedildi.

KIMLER ASI OLACAK?

Açiklamada, çiçek vakasi saptandiginda salgin kontrolüne yönelik temel stratejinin, hasta ile temasi olan sahislarin belirlenmesi, asilanmasi ve izolasyonu oldugu vurgulandi. Salgin sirasinda asilama yapilacak gruplar söyle siralandi: “Virüsün ilk salinimina maruz kalan kisiler, Dogrulanmis ya da süpheli vakayla bulastiricilik süresi boyunca (ates baslangicindan kabuklar düsene kadar) 2 metreden az yakin temasta bulunanlar, Vakalarin bakimiyla ve tasinmasiyla ilgili saglik personeli, Numunelerle ilgilenen laboratuvar personeli, Hastalarin çamasir, tibbi atik gibi malzemeleriyle ilgilenen personel, Hastanede çiçek vakasi varsa ve izolasyon imkani yoksa, hastanede bulunan bütün kisiler, Hastalik yalnizca döküntü ve diger belirtileri tasiyan hastalar tarafindan bulastirildigindan, bu vakalarla temasi olmayan meslek gruplarina asilama gerekmeyebilir.”

KITLE ASILAMALARI

Açiklamada, salgin kontrolü için “vaka sayisi ya da salginin görüldügü yerlerin çok fazla olmasi, ilk vakalardan sonra 2 veya daha fazla kusak bulasma oldugu halde vaka sayisinin azalmamasi, asi stoklarinin yüzde 30’u kullanildigi halde vaka sayisinin azalmamasi” durumlarinda kitle asilamalarina geçilebilecegi bildirildi. Açiklamada, dünya üzerinde herhangi bir çiçek vakasi görülmediginden, WHO’nun, halen hiçbir ülkeye kitlesel çiçek asasi uygulamasi önermedigine isaret edildi. Çiçek asisinin halen eski tekniklere göre üretildigi, dünyada daha önceki yillarda çiçek asisi üretim izni olan yalnizca 8 firma bulundugu, su anda piyasada ticari bir ürünün bulunmadigi ancak 3 firmanin asi üretimi yapma hazirliginda oldugu kaydedildi.

Çiçek hastaligi

BAGISIKLAMA DANISMA KURULU

Bu arada, Irak krizi nedeniyle özel durumlarda gelisebilecek bazi bulasici hastaliklarla ilgili olarak çesitli üniversite ögretim üyelerinden olusan Bagisiklama Danisma Kurulu, Saglik Bakanligi Müstesari Necdet Ünüvar’in baskanliginda toplandi. Kurul, bulasici hastaliklarla ilgili Saglik Bakanligi’nin aldigi önlemlerin su an itibariyle yeterli olduguna karar verdi.

Dünya Saglik Örgütü (WHO) tarafindan halen hiçbir ülkeye kitlesel çiçek asisi uygulamasi önerilmedigine isaret edilen kurul, su sonuca vardi: “Kesin riskler ortaya konulmadan yapilacak asilamanin, yan etkileri nedeniyle yarardan çok zarari olacaktir. Halen dünyada uygulamasi tamamen kaldirilmis olan çiçek asisi, ihtiyaç duyuldugu takdirde geçmiste oldugu gibi yine ülkemizde hizla üretilmesi mümkün olan bir asidir. Ayrica, ihtiyaç duyuldugu takdirde tüm dünya ülkelerine bu destegin saglanabilecegi WHO tarafindan taahhüt edilmistir. Bagisiklama Danisma Kurulu, önümüzdeki günlerde belli araliklarla tekrar toplanarak degerlendirmeler yapmaya devam edecektir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası