Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çiçek hastaligi

Çiçek hastaligini tüm dünyada 1977 yilindan itibaren ortadan kaldirilmis viral bir hastalik olarak tanimlayabiliriz.

Dünyada insanlar çiçek hastaligina karsi 1972 yilindan sonra asilanmaya basladilar. 1972 yilindan önce asilanmis kislerde de asinin etkisi kalmadigi ve bu kisilerin de çiçek hastaligina karsi duyarli olduklari kabul ediliyor.

Hastaligin kuluçka dönemi kisinin virüsle temasindan sonra 7-17 gün arasinda olup ilk belirtiler yüksek ates, yorgunluk, bas ve sirt agrilari biçiminde kendini gösterir. Takiben 2-3 gün içinde hastalik için karakteristik bir döküntü gözlenir. Bu döküntü en belirgin biçimde yüz, kollar ve bacaklarda ortaya çikar. Döküntü baslangiçta kirmizi, deriden hafifçe kabarik biçimde olup, takiben içi cerahat dolu kabarciklara dönüsür. Hastaligin ikinci haftasinda bu lezyonlar kabuklanmaya baslar, 3-4. Haftada kabuklar düser. Çiçek hastaligina yakalananlarin %70’i hastaliktan tam olarak kurtulur, ancak kabuklarin iyilestigi yerlerde deride iz kalir. Hastalarin %30’u ölür.

Çiçek hastaligi hasta kislerden saglikli bireylere tükrük damlaciklari araciligiyla bulasir. Bu nedenle çiçekli bir kisiyle yüz yüze temas sonrasi hastalik bulasabilir. Çiçek, hastaligin ilk bir haftasinda yüksek oranda bulastiricidir. Ancak bulastiricilik kabuklar düsünceye kadar azalmakla birlikte devam eder.

Çiçek hastaligina karsin henüz etkinligi kanitlanmis bir antibiyotik yoktur. Çiçek virusu ile temas eden bir kisiye temastan sonraki ilk 4 gün içinde asinin yapilmasi hastaligin ciddiyetini azaltir, hatta kisiyi hastaliktan tamamen koruyabilir. Çiçek asisi içinde çiçek benzeri bir baska virusun (vaccinia virusu) zayiflatilmis hali mevcuttur.

BIYOLOJIK SILAHLARLA TERÖRIST SALDIRI TEHLIKESI ÜZERINE

Güncel politik kriz nedeniyle sik olarak biyolojik ve kimyasal silahlarla saldiri olasiliklari gündeme gelmekte. Özellikle çiçek hastaligi ile ilgili bilgi eksikliginin olusturdugu panigi göz önüne Acibadem Hastanesi bu konudaki gerçekleri kisaca söyle özetledi:

Çiçek hastaligi tüm dünyada yokedildikten sonra Dünya Saglik Örgütünün önerileriyle tüm dünyada yapilan asi çalismalari durdurulmustur. Ülkemizde de 1976 yilindan sonra dogan çocuklar bu hastaliga karsi bagisik degildirler. Herhangi bir ülkede de vatandaslara yönelik asilama programi yoktur. Amerika Birlesik Devletleri, 11 Eylül 2001 olayi ile baslayan terörist ataklara hazirlanma süreci içinde bazi resmi görevlilere, operasyon bölgesindeki askerlere ve en son olarak da bazi ilkyardim görevlilerine asi uygulamaya baslamistir. Bu asilama çalismalari bireysel isteklerle baslatilamaz. Devletlerin politikalarina bagli olarak programlar belirlenir.

Su anda dünyanin hiçbir yerinde parasini ödeyip satin alabileceginiz çiçek asisi yoktur. Geçmiste de olmamistir. Tüm çiçek asilama programlari resmi organlarin denetiminde yürütülmüstür. Bu nedenle, yurtdisindan çiçek asisi getirip sattigini söyleyen kisilere inanmayiniz. Eger bazi kisiler çiçek asisi getirtip yakinlarina yaptiklarini söylüyorlarsa büyük olasilikla kandirilmislardir.

Otoriteler su andaki kriz ortaminda bile kitlesel bir asilama yapmayi gereksiz görmektedirler, çünkü çiçek asisinin kendisinin de agir seyredebilen ve ölüme yolaçabilen komplikasyonlari vardir.

Sarbon etkeni, çesitli formlarda hastalik olusturabilen bir bakteridir. Sporlarinin biyolojik silah olarak kullanilma olasiligi olabilir. Bu konuda hizli tani konmus olmasi önemlidir. Bu etkene karsi standart hijyenik kurallara uyma ve süpheli nesnelerden uzak durma disinda disinda bireysel olarak alinacak tedbir yok. Bir bölgeye Sarbon etkeni ile saldiri olursa tüm saglik sisteminin hizli müdahelesi önemli. Klasik tanisal araçlar yaygin olarak ülkemizde var.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası