Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çiçek hastaligi

Çiçek hastaligini tüm dünyada 1977 yilindan itibaren ortadan kaldirilmis viral bir hastalik olarak tanimlayabiliriz.

Dünyada insanlar çiçek hastaligina karsi 1972 yilindan sonra asilanmaya basladilar. 1972 yilindan önce asilanmis kislerde de asinin etkisi kalmadigi ve bu kisilerin de çiçek hastaligina karsi duyarli olduklari kabul ediliyor.

Hastaligin kuluçka dönemi kisinin virüsle temasindan sonra 7-17 gün arasinda olup ilk belirtiler yüksek ates, yorgunluk, bas ve sirt agrilari biçiminde kendini gösterir. Takiben 2-3 gün içinde hastalik için karakteristik bir döküntü gözlenir. Bu döküntü en belirgin biçimde yüz, kollar ve bacaklarda ortaya çikar. Döküntü baslangiçta kirmizi, deriden hafifçe kabarik biçimde olup, takiben içi cerahat dolu kabarciklara dönüsür. Hastaligin ikinci haftasinda bu lezyonlar kabuklanmaya baslar, 3-4. Haftada kabuklar düser. Çiçek hastaligina yakalananlarin %70’i hastaliktan tam olarak kurtulur, ancak kabuklarin iyilestigi yerlerde deride iz kalir. Hastalarin %30’u ölür.

Çiçek hastaligi hasta kislerden saglikli bireylere tükrük damlaciklari araciligiyla bulasir. Bu nedenle çiçekli bir kisiyle yüz yüze temas sonrasi hastalik bulasabilir. Çiçek, hastaligin ilk bir haftasinda yüksek oranda bulastiricidir. Ancak bulastiricilik kabuklar düsünceye kadar azalmakla birlikte devam eder.

Çiçek hastaligina karsin henüz etkinligi kanitlanmis bir antibiyotik yoktur. Çiçek virusu ile temas eden bir kisiye temastan sonraki ilk 4 gün içinde asinin yapilmasi hastaligin ciddiyetini azaltir, hatta kisiyi hastaliktan tamamen koruyabilir. Çiçek asisi içinde çiçek benzeri bir baska virusun (vaccinia virusu) zayiflatilmis hali mevcuttur.

BIYOLOJIK SILAHLARLA TERÖRIST SALDIRI TEHLIKESI ÜZERINE

Güncel politik kriz nedeniyle sik olarak biyolojik ve kimyasal silahlarla saldiri olasiliklari gündeme gelmekte. Özellikle çiçek hastaligi ile ilgili bilgi eksikliginin olusturdugu panigi göz önüne Acibadem Hastanesi bu konudaki gerçekleri kisaca söyle özetledi:

Çiçek hastaligi tüm dünyada yokedildikten sonra Dünya Saglik Örgütünün önerileriyle tüm dünyada yapilan asi çalismalari durdurulmustur. Ülkemizde de 1976 yilindan sonra dogan çocuklar bu hastaliga karsi bagisik degildirler. Herhangi bir ülkede de vatandaslara yönelik asilama programi yoktur. Amerika Birlesik Devletleri, 11 Eylül 2001 olayi ile baslayan terörist ataklara hazirlanma süreci içinde bazi resmi görevlilere, operasyon bölgesindeki askerlere ve en son olarak da bazi ilkyardim görevlilerine asi uygulamaya baslamistir. Bu asilama çalismalari bireysel isteklerle baslatilamaz. Devletlerin politikalarina bagli olarak programlar belirlenir.

Su anda dünyanin hiçbir yerinde parasini ödeyip satin alabileceginiz çiçek asisi yoktur. Geçmiste de olmamistir. Tüm çiçek asilama programlari resmi organlarin denetiminde yürütülmüstür. Bu nedenle, yurtdisindan çiçek asisi getirip sattigini söyleyen kisilere inanmayiniz. Eger bazi kisiler çiçek asisi getirtip yakinlarina yaptiklarini söylüyorlarsa büyük olasilikla kandirilmislardir.

Otoriteler su andaki kriz ortaminda bile kitlesel bir asilama yapmayi gereksiz görmektedirler, çünkü çiçek asisinin kendisinin de agir seyredebilen ve ölüme yolaçabilen komplikasyonlari vardir.

Sarbon etkeni, çesitli formlarda hastalik olusturabilen bir bakteridir. Sporlarinin biyolojik silah olarak kullanilma olasiligi olabilir. Bu konuda hizli tani konmus olmasi önemlidir. Bu etkene karsi standart hijyenik kurallara uyma ve süpheli nesnelerden uzak durma disinda disinda bireysel olarak alinacak tedbir yok. Bir bölgeye Sarbon etkeni ile saldiri olursa tüm saglik sisteminin hizli müdahelesi önemli. Klasik tanisal araçlar yaygin olarak ülkemizde var.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası