Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktorlara, baktigi hasta kadar döner sermaye geliri

Saglik Bakanligi, saglik kuruluslarinda yeni döner sermaye sistemi uygulamaya koyuyor.

Daha önce çalisanlara esit dagitilan döner sermaye katki paylari, yeni sistemle yalnizca is yapan doktorlara ödenecek. Döner sermayeden fazla pay almak isteyen doktorlar mesai saatlerini uzatacak, böylece vardiya uygulamasi kalkacak.

Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Sabahattin Aydin, hastanelerde uygulanan döner sermeye sisteminde yaptiklari degisiklikle, “is yapan doktora hak ettigi kadar döner sermaye geliri saglanacagini” söyledi.

Aydin, hastanelerde su anda uygulanan döner sermaye sisteminde, elde edilen döner sermaye gelirlerinin belli giderlere harcandigini, bu giderlerden bir kisminin da çalisan personele tesvik olarak verildigini belirtti. Herkesin, maasina göre belli miktarlarda döner sermeye geliri aldigini anlatan Aydin, “Bu, bütün kurumlarda maasa ek ödeme gibi uygulaniyor. Bu uygulamayi, önce pilot bölgelerde, sonra ülke geneline yayarak kaldirmak istiyoruz” diye konustu.

Konunun yasal zemine oturtulmasi için bütçe kanununa madde eklendigini bildiren Aydin, bu nedenle uygulamanin bütçe kanunlastiginda baslayacagini ifade etti. Bu yolla, saglik kuruluslarinin parasal yönden daha özgür davranabilmelerini saglamayi amaçladiklarini anlatan Aydin, hastanelerin özerklestirilmesi konusunda da ilk adimlarin böylece atilacagini kaydetti.

ÇALISANA FAZLA MAAS

Sistemde yapilacak degisiklikle, çalisan personelin yaptigi isin karsiligini döner sermaye olarak alacagini ifade eden Aydin, böylece, personelin ürettigi ise oranli bir kazanç saglayacagini bildirdi.

Aydin, “Verecegimiz döner sermaye katki payini, o kisinin maasina degil, baktigi hastaya endeksleyecegiz. Diger personelin döner sermaye paylari da doktorlara oranlanacak. Örnegin, bir doktor ortalama 1 milyar aliyorsa, hemsire otomatikman 330 milyon lira alacak” dedi.

Hesaplama yapilirken, her islem basina, Türk Tabipleri Birligi’nin yayinladigi Asgari Ücret Fiyat Tespiti’nde yer alan puanlarin konulacagini belirten Aydin, “Bu puanlar, ay sonunda hastane döner sermaye kurulunun belirledigi katsayi ile çarpilacak. Çok puani olan çok para alacak” diye konustu.

Uygulama ile hastaneye sevkli gelen hastaya hangi doktora muayene olmak istediginin sorulacagini, hastanin, isim bilmese bile doktorlar arasinda seçim yapacagini anlatan Aydin, hastanin o doktordan memnun kalmasi halinde ayni doktora tekrar gitmek isteyecegini dile getirdi.

VARDIYA KALKIYOR

Bu sistemle hastanelerdeki vardiya sisteminin de otomatikman ortadan kalkacagini ifade eden Aydin, sunlari söyledi: “Simdiki döner sermaye uygulamasinda mesai içi-disi kavramlari vardi. Bunlari kaldiriyoruz. Metnimizde, ‘mesai içi ve disi ayrimi yapilmaksizin döner sermaye payi ödenir’ diyoruz. Dolayisiyla, hekimin mesaisi bitti, gitmek istiyorsa gidecek. Ama hastalarini memnun etmeden gidiyorsa, gelecek ay o hastalar baska bir hekimi seçebilir...”

MUAYENEHANESI OLAN HEKIMLER

Muayenehanesi olan hekimlere uygulanacak katsayiyi düsük tutacaklarini kaydeden Aydin, söyle konustu: “Örnegin, ‘muayenesi olan hekimlere, döner sermaye payi yüzde 50 oraninda uygulanir’ diyecegiz. Yani, hekimlerin puanlari ayni olsa bile, muayenehanesi olanin eline geçen para farkli olacak. Muayenehanede kazandigi parayi aynen verme iddiasinda degiliz. Ama aradaki farki açmak istiyoruz. Bu yüzden kamuda çalisiyorsa emeginin karsiligini sinirli da olsa alabilsin, muayenehanesi onun için çok cazipse devam etsin. Muayenehanesi olan hekimlerin döner sermaye katsayisi ile oynadigimiz zaman, bizim bir sey dememize gerek kalmayacak.”

Maliye Bakanligi ile yapilan görüsmelerde, döner sermaye katki payi için tavan sinirin yüzde 500 ile sinirlandirildigini belirten Aydin, bir hekimin çalisarak maasinin 5 kati kadar ek para kazanabilecegini de sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası