Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Türkiye’de siginak degil korunak var’

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Nükleer Tip Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ahmet Tutus, “Radyasyon, hücrenin kimyasini bozarak öldürmekte, kromozomlara etki ederek de kanser olusturmaktadir” dedi.

Dünyadaki radyasyonun yüzde 80’ini dogal kaynaklar olusturdugu, bunlarin, kozmik isinlar, fosil yakitlar, insan vücudunda bulunan potasyum-40 gibi elementler ve radon gazi oldugu, radon gazinin da dogada bulunan radyasyonun yüzde 50’sini olusturdugu belirtildi.

Yapay radyasyon kaynaklarinin ise tibbi ve endüstriyel amaçla kullanilan araçlar oldugunu ifade eden Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Nükleer Tip Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ahmet Tutus, radyasyonun hücredeki su molekülleri üzerinde etkili oldugunu belirtti. Tutus, söyle devam etti: “Hücrenin büyük bir bölümü su moleküllerince yapilir. Radyasyon hücrenin kimyasini bozarak öldürmekte, kromozomlara etki ederek de kanser olusturmaktadir. Bir sonraki nesle geçen kromozomlari etkilediginde ise bu genetik bozukluk çocuklarimiza tasinmaktadir. Radyasyonun etkileri, kisiden kisiye ve kisinin o gün içinde bulundugu duruma göre de degismektedir. Hücrenin bölünme hizi ne kadar yavassa, radyasyonun etkisi de o kadar geç görülür. Örnegin, beyin hücreleri yavas bölündügü için radyasyonun bunlar üzerindeki etkisi daha yavastir, hizli bölünen bagirsak hücreleri ise daha çabuk kaybedilebilir.”

Tutus, topragin önemli bir koruyucu oldugunu belirterek, daglardaki magaralarin nükleer saldirilara ve radyasyonun etkilerine karsi siginak olarak kullanilabilecegini kaydetti.

KIMYASAL VE BIYOLOJIK SILAHLAR

Erciyes Üniversitesi Adli Tip Anabilim Dali Ögretim Görevlisi Uzman Dr. Çaglar Özdemir de, kimyasal silahlarin sinir gazlari, yakici gazlar, akcigeri bogucu gazlar, gaz zehirleri ve kapasite düsürücü gazlar olarak siniflandirildiklarini anlatti.

Kimyasal gazlarin etkilerinin ortama göre farklilik gösterdigini ifade eden Özdemir, hardal gazinin eksi 15 derecede 2-4 saat arasinda havada asili kalmasina ragmen 10 derece sicaklikta sadece 30 dakika etkili olabildigini kaydetti.

Sarbonun hayvanlardan bulasan bir mikrop oldugu belirten Özdemir, bu mikroptan asilamayla korunulabildigini, ancak 1 kisiye yapilacak 4 dozluk asilamanin 160 dolara mal oldugunu bildirdi.

Biyolojik silah olarak kullanilan çiçek hastaliginin da 1970’den beri görülmedigine isaret eden Özdemir, “Çiçek mikrobu ve asisi ABD’deki biri askeri 2 laboratuvarda saklaniyor ve son günlerde bu konuda yogun bir çalisma içinde olduklari biliniyor” dedi.

Özdemir, kimyasal ve biyolojik saldirilardan korunmak için siginaklarin, yerin 30 ile 60 metre derinine yapilmasi gerektigine isaret ederek, “Siginaklarin havalandirmalarinda bacalarinda kimyasal gazlari sizdirmayacak aktif karbon yer alan filtreler bulunmalidir. Türkiye’de maalesef bu tür özellikte siginak yok. Ülkemizde siginak olarak adlandirilan yerler korunaktir. Bu tür saldirilarda hedef olan askeri personelin korunmasi ise sivil halka göre çok daha zordur” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası