Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Türkiye’de siginak degil korunak var’

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Nükleer Tip Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ahmet Tutus, “Radyasyon, hücrenin kimyasini bozarak öldürmekte, kromozomlara etki ederek de kanser olusturmaktadir” dedi.

Dünyadaki radyasyonun yüzde 80’ini dogal kaynaklar olusturdugu, bunlarin, kozmik isinlar, fosil yakitlar, insan vücudunda bulunan potasyum-40 gibi elementler ve radon gazi oldugu, radon gazinin da dogada bulunan radyasyonun yüzde 50’sini olusturdugu belirtildi.

Yapay radyasyon kaynaklarinin ise tibbi ve endüstriyel amaçla kullanilan araçlar oldugunu ifade eden Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Nükleer Tip Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ahmet Tutus, radyasyonun hücredeki su molekülleri üzerinde etkili oldugunu belirtti. Tutus, söyle devam etti: “Hücrenin büyük bir bölümü su moleküllerince yapilir. Radyasyon hücrenin kimyasini bozarak öldürmekte, kromozomlara etki ederek de kanser olusturmaktadir. Bir sonraki nesle geçen kromozomlari etkilediginde ise bu genetik bozukluk çocuklarimiza tasinmaktadir. Radyasyonun etkileri, kisiden kisiye ve kisinin o gün içinde bulundugu duruma göre de degismektedir. Hücrenin bölünme hizi ne kadar yavassa, radyasyonun etkisi de o kadar geç görülür. Örnegin, beyin hücreleri yavas bölündügü için radyasyonun bunlar üzerindeki etkisi daha yavastir, hizli bölünen bagirsak hücreleri ise daha çabuk kaybedilebilir.”

Tutus, topragin önemli bir koruyucu oldugunu belirterek, daglardaki magaralarin nükleer saldirilara ve radyasyonun etkilerine karsi siginak olarak kullanilabilecegini kaydetti.

KIMYASAL VE BIYOLOJIK SILAHLAR

Erciyes Üniversitesi Adli Tip Anabilim Dali Ögretim Görevlisi Uzman Dr. Çaglar Özdemir de, kimyasal silahlarin sinir gazlari, yakici gazlar, akcigeri bogucu gazlar, gaz zehirleri ve kapasite düsürücü gazlar olarak siniflandirildiklarini anlatti.

Kimyasal gazlarin etkilerinin ortama göre farklilik gösterdigini ifade eden Özdemir, hardal gazinin eksi 15 derecede 2-4 saat arasinda havada asili kalmasina ragmen 10 derece sicaklikta sadece 30 dakika etkili olabildigini kaydetti.

Sarbonun hayvanlardan bulasan bir mikrop oldugu belirten Özdemir, bu mikroptan asilamayla korunulabildigini, ancak 1 kisiye yapilacak 4 dozluk asilamanin 160 dolara mal oldugunu bildirdi.

Biyolojik silah olarak kullanilan çiçek hastaliginin da 1970’den beri görülmedigine isaret eden Özdemir, “Çiçek mikrobu ve asisi ABD’deki biri askeri 2 laboratuvarda saklaniyor ve son günlerde bu konuda yogun bir çalisma içinde olduklari biliniyor” dedi.

Özdemir, kimyasal ve biyolojik saldirilardan korunmak için siginaklarin, yerin 30 ile 60 metre derinine yapilmasi gerektigine isaret ederek, “Siginaklarin havalandirmalarinda bacalarinda kimyasal gazlari sizdirmayacak aktif karbon yer alan filtreler bulunmalidir. Türkiye’de maalesef bu tür özellikte siginak yok. Ülkemizde siginak olarak adlandirilan yerler korunaktir. Bu tür saldirilarda hedef olan askeri personelin korunmasi ise sivil halka göre çok daha zordur” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası