Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Isyeriniz sagliginiza uygun mu?

Is yerindeki ergonomik olmayan kosullar ve hatali oturma bas, boyun, sirt ve bel agritiyor.

Gerçekten de boyun agrisi, sirt agrisi, bel agrisi is dünyasinin degisik sektörlerinde çalisan birçok insanin en fazla sikayet ettigi saglik sorunlari arasinda basi çekiyor.

Arastirmalar kas iskelet sistemi rahatsizliklarinin çalisan insanlar arasinda fonksiyonel kisitliliklara yol açan en önemli etken oldugunu gösteriyor. Amerika’da yilda 12 milyon insanin bu nedenle doktora basvurdugu belirtiliyor.

Acibadem Saglik Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmani Prof. Dr. Sabri Narman, yumusak dokunun ve eklemlerin travmatik bozukluklarinda hizli bir tirmanis görüldügüne dikkat çekerek, “En çok yumusak doku travmalarini görüyoruz. Bu sorunlar da daha çok üst ekstremitelerde ve bel bölgesinde olmaktadir. Yumusak doku travmalari agri, hareket kisitlanmasi, doku sisligi ve travmanin siddetine göre ciltte renk degisikligiyle ortaya çikiyor” diyor.

DURUS BOZUKLUGU

Hatali oturma ve yazi yazma öncelikle durus bozukluguna zemin olusturuyor. Vücudun en az enerji sarf ederek maksimal düzeyde performans göstermesini saglayan durus biçimine normal veya iyi postür adi veriliyor.

Prof. Dr. Sabri Narman, söyle konusuyor: ‘Burada kas, tendon ve eklemlere düsen yük minimaldir. Durus bozukluklari bel, boyun, bas ve eklem agrilarinin ortaya çikmasina neden olur. Zamaninda önlem alinmazsa, bulgular kronikleserek kalici ve ilerleyici seyir gösterir. Sonuçta sosyo ekonomik yönden ciddi sorunlar ortaya çikar.’

ERGONOMININ ÖNEMI

Türkiye’de is yerlerindeki kosullarin yetersizligi, kaçak ve sigortasiz isçi çalistirilmasi ciddi saglik sorunlarini da beraberinde getirebiliyor. Is yasaminda yasanan bu tip saglik sorunlarinda ergonomik kosullarin ciddi bir rolü var. Prof. Narman, ergonomiyi, insanin davranissal ve biolojik özelliklerini inceleyerek uygun yasama ve çalisma ortami yaratmayi amaçlayan bir bilim dali olarak tarif ediyor.

SAKATLANMA VE YARALANMALAR

Is yasaminda ortaya çikan saglik sorunlarinin en önemlilerinden biri de sakatlanmalar ve yaralanmalar. Bu tip problemlerde meslek sahibinin bilgi, deneyim, dayanikliligi yaninda kullanilan araç ve gereçlerin tasarimlarinin hatali olmalari da etkili oluyor.

Ayrica isçilerin degisik islerde çalistirilmalari, çalisma ortaminin aydinlatma, havalandirma, isitma ve temizliginin yeterli olmamasi kötü beslenme, gereginden fazla çalistirilma gibi faktörler de yaralanma ve sakatlanmalara zemin olusturabiliyor.

SAKATLIKLARI ENGELLEMEK IÇIN

Prof. Dr. Sabri Narman, sakatliklarin önlenmesi için dikkat edilecek birçok faktör olduguna isaret ederek su uyarilarda bulunuyor: “Tekerlekli tasiyicilarin, kaldiraç sistemlerinin bulundurulmasi, isçilerin ergonomik prensipler göz önüne alinarak egitilmesi, tasinacak veya kaldirilacak cisimlerin küçük parçalara ayrilarak ve belin dik tutularak kaldirilmasi gibi faktörlere özen gösterilmesi gerekiyor.

Gelismis ülkelerde isverenlere rehberlik yapan ergonomik kuruluslar isçi sagligina yönelik çalismalar yürütüyorlar. Travmatik bozukluklara neden olabilecek faktörleri ortadan kaldirmaya ve erken tani ile ortaya çikan sorunlarin fonksiyonel kisitliliga yol açmalarini önlemeye yönelik çalismalar sürdürülüyor.”

Daha verimli mekanlarda yasamak

NELER YAPILMALI?

Is verimini artirmak, ve yasam düzeyini yükseltmek için is verenlere ve çalisanlara büyük sorumluluklar düsüyor. Alinmasi gereken önlemlerle ilgili olarak Prof. Dr. Sabri Narman su degerlendirmeyi yapiyor: “Is yeri ortamindaki aydinlatma, isitma, havalandirma temizleme gibi kosullarin verimi artiracak biçimde düzenlenmesi gerekiyor. Ayrica iste kullanilan alet ve malzemelerin ergonomik prensiplere göre uygun olarak yapimi büyük önem tasiyor. Örnegin elle tutulacak bölgelerin kavranabilir büyüklükte olmasi, masa ve sandalyelerin postür bozukluguna yol açmayacak sekilde tasarimi, bilgisayar ekranlarinin optimum seviyede olmasi, isçilerin eldiven, gözlük gibi koruyuculari kullanmasi, tekrarlayici vibrasyonlardan kaçinilmasi gibi. Bütün bunlarin yaninda isçinin egitilmesi, birbiriyle olan dayanismasinin saglanmasi, cesaretlendirilmesi, grup egzersizleri ve sportif aktivitelere önem verilerek fiziksel dayanikliligin arttirilmasi hem kümülatif travmatik bozukluklarin minimale indirilmesinde hem de is veriminin artmasinda önemli rol oynayacaktir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası