Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Savas olasiligi hastalik sebebi oldu

Muhtemel ABD-Irak savasinin sizofrenik ve mizaç bozuklugu olan hastalarda kisilik degisikliklerine yol açiyor.

Erzurum SSK Bölge Hastanesi Psikyatri Bölüm Sefi Mehmet Yavuz, önümüzdeki günlerde çikmasi muhtemel savas sirasinda Bush ve Saddam karakterlerinde artis görünecegini belirterek, "Maalesef önümüzdeki günlerde biz istesek de, istemesek de savas kaçinilmaz görünüyor.

Herkes bilir; sizofrenik ve mizaç bozuklugu olan manik epizodlu hastalarda, çesitli hezeyanlar ve halisünasyonlar görülür. Bunlar daha ziyade görsel ve isitsel karakterlidir. Ancak bazen de kisinin kendini bir baska biri olarak görme ve kendini onun yerinde sanma hezeyanlari olur. Bu hezeyanlar genellikle toplumda belirgin bir yer edinmis ya da ünlenmis kisilerin yerlerine geçme seklinde makromegalomanyak karakterdedir. Bir hastamiz sabahin erken saatlerinde görev süresi dolan valinin makamina giderek görevi devralmaya geldim demistir. Biz psikiyatri kliniklerinde sik sik popüler ve ünlü kisilerin yerine geçmis ve ciddi olarak kendini öyle kabul eden hastalara sahit oluruz" diye konustu.

Geçmis yillarda kendini Atatürk, Ismet Inönü , Turgut Özal, Hitler, Lenin, Mussolini zanneden bir çok hasta müsahede ettiklerini dile getiren Dr. Mehmet Yavuz, "Hatta bir ara Fatih Terim modasi vardi bizim hastalarda. Simdilerde ise bir Saddam ve Bush modasidir gidiyor. Ama nedendir bilmiyorum hastalarda daha çok Saddam tiplemesini görüyoruz, ama Bush olanlar da az degil, hatta ayni klinikte Saddam ve Bush kimligine girmis ayri hastalar bile bulunabiliyor. Bu durumda klinikte hakim olan gergin kavga ortamini anlatmaya gerek yoktur saniyorum.

Hasta bakicilar birer koruma görevlisi gibi hastalari takip eder ve bunlarin aralarindaki muhtemel çingari önlemeye çalisirlar. Öyle saniyorum ki, bugünlerde akil hastanelerinde Saddam ve Bush kimlik hezeyanlari oldukça çogalmis durumda. Ancak bir sey merak ediyorum. Acaba önümüzdeki aylarda hangi kimlik hezeyani agir basacak ? Saddam mi, yoksa Bush mu? Bu sorunun cevabini hep birlikte bekleyip görecegiz" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası