Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kolesterole dikkat!

ABD Kolesterol Tedavi ve Metabolik Ateroskleroz Arastirma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Evan Stein, çogu zaman kilo ile kolesterol düzeyleri arasinda bir baglanti bulunmadigina isaret etti.

Türk halkinin ortalama kolesterol düzeyinin batiya göre daha düsük olmasina karsin, kalp ve damar hastaliklari açisindan riskinin daha fazla oldugu ifade edildi.

Genetik nedenlerden dolayi ideal kiloya sahip insanlarda da kolesterolün yüksek çikabildigi belirtildi.

Novartis ilaç firmasinca düzenlenen basin toplantisinda konusan ABD Kolesterol Tedavi ve Metabolik Ateroskleroz Arastirma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Evan Stein, kalp ve damar hastaliklarinin risk faktörleri hakkinda bilgiler verdi. Bunlar arasinda yer alan sigara tüketimi ve obezitenin gördügü kadariyla Istanbul’da arttigina dikkati çeken Prof. Dr. Stein, kentteki fast-food restoranlarin çokluguna isaret etti.

Kolesterol yüksekliginde genetik faktörün de rol oynadigini kaydeden Prof. Dr. Stein, “500 kisiden birinde kolesterol yüksekliginin nedeni genetiktir. Çogu zaman kilo ile kolesterol düzeyleri arasinda bir baglanti yoktur. Bazi kisiler ideal kilolarinda olmalarina ragmen kolesterolleri yüksektir. Bunun nedeni de genetiktir” dedi.

Prof. Dr. Stein, kolesterolü düsürmek için 20 yildir statin adli ilaç grubunun kullanildigini, bunlarin güvenilirlik ve etkinliginin kanitlandigini belirterek, Türkiye’de de yine bu gruptan etken maddesi fluvastatinXL olan ilacin yakin zamanda piyasaya sürüldügünü söyledi.

Istanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Vedat Sansoy da kandaki kolesterol yüksekligiyle kalp ve damar hastaliklari arasinda net bir iliski bulundugunu belirterek, Türk halkinin bu hastaliklar açisindan ilginç bir profil çizdigini söyledi.

Türk halkinin ortalama kolesterol düzeyinin batiya göre daha düsük olmasina karsin, kalp ve damar hastaliklari açisindan riskinin daha fazla oldugunu anlatan Prof. Dr. Sansoy, bunun nedenlerini “iyi kolesterolün düsük olmasi, genetik ve yasam tarzi” olarak siraladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası