Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Hazir gidalari dogru tüketin’

Hacettepe Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mine Yurttagül, katki maddesi içeren hazir gidalarin dogru üretimi halinde herhangi bir saglik sorununa yol açma olasiliginin düsük oldugunu söyledi.

Günümüzde dogal besin tüketme sansinin azaldigi ifade edilerek, piyasada satilan hazir gidalarin katki maddeleri yardimiyla üretildigi belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi (H.Ü) Saglik Teknolojisi Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mine Yurttagül, “Hazir gidalarda önemli olan dogru ve izin verilen miktarda kullanilmasi. Katki maddelerinin dogru kullanimi halinde herhangi bir saglik sorununa yol açmasi olasiligi düsük” dedi.

E KODU

200’ü askin katki maddesi bulundugunu belirten Prof. Dr. Yurttagül, etiketlerde yer alan E kodunun Avrupa Birligi ülkelerinde kullanimina izin verilen katki maddesi anlamina geldigini söyledi. Prof. Dr. Yurttagül, hazir gidalarin denetim görevinin üretim asamasinda Tarim ve Köy Isleri Bakanligi, satis asamasinda da Saglik Bakanligi’na ait oldugunu animsatarak, hazir gidalarin üretim asamasinda denetimi ve üreticinin bu konuda egitiminin ve bilincinin katki maddelerinin dogru kullanimi açisindan daha iyi sonuç verecegini kaydetti.

Prof. Dr. Mine Yurttagül, “Yapilan bir arastirmada, bir bölüm sekerlemelerde yasaklanan boyalari saptadik. Inceledigimiz sucuk, salam, sosislerin önemli bir bölümünde izin verilen nikrit ve nikrat miktari izin verilen degerlerde bulundu. diye konustu.

Tüketicinin mutlaka aldigi ürünün etiket bilgilerini okumasi gerektigi uyarisinda bulunan Prof. Dr. Yurttagül, güvenilir firma ürünlerinin tercih edilmesinin daha dogru olacagini söyledi. Tüketimde dogal besinlerin tercih edilmesinin önemine de deginen Prof. Dr. Yurttagül, “Uygun üretildigi takdirde katki maddesi içeren islenmis besinler de alinabilir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası