Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fibromyalji’nin belirtisi kronik agri

Kronik kas agrilariyla kendini gösteren, uyku bozuklugu, uzun süren yorgunluk ve psikolojik yakinmalarin eslik ettigi fibromyalji hastaligi yumusak doku romatizmasi grubunda yer alan bir saglik sorunu. Her 10 kadina karsi 1 erkekte ortaya çikiyor ve yasam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Sabahlari uyanmakta zorluk çekiyorsunuz. Ev isi yaparken, ya da bilgisayar basinda boyun ve sirt agrilarindan yakiniyorsunuz. Geceleri iyi uyuyamiyor, gün boyu kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Bas agrisi, kabizlik, adet döneminde artan gerginlik gibi sorunlar da yasam kalitenizi azaltiyor. Nedeni tam olarak bilinemeyen fibromyalji hastaligi, birçok kisinin doktor doktor gezmesine neden oluyor.

Hastalarin bazen “hastalik hastasi” olarak tanimlanmasina yol açan fibromyalji hastaligi toplumun yüzde 5 ile 20’ sinde görülebiliyor. Sakatliga yol açmayan hastalik, yumusak doku romatizmasi grubunda yer aliyor. Kesin tani konulabildiginde basariyla tedavi edilebildigi için hastalarin yasam kalitesi de düzeliyor.

Hastalari olumsuz etkiliyor

Acibadem Hastanesi Kadiköy’de görev yapan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Dr. Hakan Ertürk, fibromyaljinin kronik agriya yol açan nedenlerin en önemlilerinden biri oldugunu belirterek çogunlukla kadinlarda ortaya çikan bir sorun olduguna isaret ediyor:

“Fibromyalji, çogunlukla 30-50 yas arasinda ve kadinlarda görülmekle beraber her cinsi ve her yas grubunu da etkileyebilen bir durumdur. Toplumda görülme sikligi ile ilgili çesitli çalismalarda yüzde 5 ile yüzde 20 arasinda degisen oranlar saptanmistir. Hastalarin çogunlukla yaygin vücut agrilari, uyku bozuklugu, yorgunluk,tüm vücutta tutukluk, bas agrisi, kabizlik, agrili adet görme, ellerde ve ayaklarda karincalanma ile sisme gibi pek çok farkli yakinmalari vardir. Siklikla bu yakinmalara yönelik pek çok farkli uzmanliktan farkli hekimlere basvurulmustur. Kronik agri ile diger yakinmalar hastada is gücü kaybina, psikolojik bozukluklara ve tani ile tedavi maliyetinde artislara yol açmaktadir.”

Fibromyalji hastaliginin nedeni

Fibromyalji hastaliginin nedeni tam olarak bilinmiyor. Hastaliktan geçirilmis travmalar, spor yaralanmalari, uyku bozukluklari, nörohormonal bozukluklar, otonomik disfonksiyon, kas oksijenizasyon bozuklugu, psikolojik bozukluklar gibi pek çok farkli etken sorumlu tutuluyor. Sikayetlerin farkliligi taniyi da zorlastiriyor. Dr. Hakan Ertürk, “Hastanin yapilan tüm laboratuvar, radyolojik ve elektromyografik incelemeleri normal olarak saptanir. Tani genellikle iyi bir öykü ve fizik muayene ile süpheye yer birakmayacak sekilde konabilir. Ancak özellikle myofasial agri sendromu, kronik yorgunluk sendromu, polimyalji romatika, hipotiroidi, depresyon, romatoid artrit, depresyon gibi hastaliklar hem fibromyalji ile karisabilecegi hem de beraber en siklikla rastlanabilecegi için mutlaka akilda tutulmalidir” diye konusuyor.

Tedavide multidisipliner yaklasim sart

Kas agrisindan depresyona, tiroitten, uykusuzluga kadar genis bir yelpazeye yayilan sikayetlerin tedavisi de multidisipliner bir yaklasim gerektiriyor. Dr. Hakan Ertürk tedavinin hastanin bu konuda bilgilendirilmesiyle basladigini belirterek söyle devam ediyor:

“Hastaya hastaligi detayli anlatilmalidir. Fibromyalji tedavisinin uzun sürebilecegi, hemen bir sonuç beklememesi gerektigi anlatilmalidir. Bu asamada eslik eden psikolojik bozukluklarin tedavisi ile hastaligi siddetlendiren nedenlerin açiklanmasi ve rahatlatici yaklasimlar konusunda hastanin bilgilendirilmesi önemlidir. Bu yönde bir stratejinin tedavi sonuçlarini olumlu yönde etkiledigi bildirilmektedir. Uyku bozukluklarinin düzeltilmesi önemli bir yer tutar. Tedavide basta çesitli antidepresan ilaçlar olmak üzere fizik tedavi, hipnoterapi, akupunktur, kaplica tedavisi gibi pek çok tedavi yaklasimi kullanilmaktadir. Ancak tedavinin ana merkezini egzersiz tedavisi olusturmaktadir. Yapilan çalismalar aerobik egzersiz programlarinin (düsük agirlikla fitness, yürüyüs, hafif tempo kosu, yüzme, bisiklet binme) baslangiçta sikayetlerde hafif artisa neden olsa da hareket kalitesini arttirdigi, agri yakinmalarini azalttigini göstermistir.”

Hastaligin seyri

Yapilan arastirmalar, fibromyalji hastaliginin bir kez ortaya çiktiginda uzun süre devam ettigini, zaman zaman siddetlendigini gösteriyor. Hastada kalici sakatliga neden olmasa da kronik olarak devam eden yorgunluk, tutukluk ve agrilar nedeniyle ciddi is gücü kaybi ve tedavi maliyetleri ile ekonomiye yük yaratiyor. Dr. Hakan Ertürk, “Yapilan arastirmalarda genç yastaki hastalar ile uyku kalitesinde ciddi yetersizligi olmayanlarin tedaviden daha çok faydalandigi ve hastalarin en az yüzde 50’nin egitim, ilaç tedavi ve egzersiz tedavisi ile orta ve iyi derecede iyilesme gösterdikleri unutulmamali ve hasta hastaliga yönelik en uygun tedaviyi planlayabilecek uzmana mümkün oldukça erken basvurmalidir” uyarisinda bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası