Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fibromyalji’nin belirtisi kronik agri

Kronik kas agrilariyla kendini gösteren, uyku bozuklugu, uzun süren yorgunluk ve psikolojik yakinmalarin eslik ettigi fibromyalji hastaligi yumusak doku romatizmasi grubunda yer alan bir saglik sorunu. Her 10 kadina karsi 1 erkekte ortaya çikiyor ve yasam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Sabahlari uyanmakta zorluk çekiyorsunuz. Ev isi yaparken, ya da bilgisayar basinda boyun ve sirt agrilarindan yakiniyorsunuz. Geceleri iyi uyuyamiyor, gün boyu kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Bas agrisi, kabizlik, adet döneminde artan gerginlik gibi sorunlar da yasam kalitenizi azaltiyor. Nedeni tam olarak bilinemeyen fibromyalji hastaligi, birçok kisinin doktor doktor gezmesine neden oluyor.

Hastalarin bazen “hastalik hastasi” olarak tanimlanmasina yol açan fibromyalji hastaligi toplumun yüzde 5 ile 20’ sinde görülebiliyor. Sakatliga yol açmayan hastalik, yumusak doku romatizmasi grubunda yer aliyor. Kesin tani konulabildiginde basariyla tedavi edilebildigi için hastalarin yasam kalitesi de düzeliyor.

Hastalari olumsuz etkiliyor

Acibadem Hastanesi Kadiköy’de görev yapan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Dr. Hakan Ertürk, fibromyaljinin kronik agriya yol açan nedenlerin en önemlilerinden biri oldugunu belirterek çogunlukla kadinlarda ortaya çikan bir sorun olduguna isaret ediyor:

“Fibromyalji, çogunlukla 30-50 yas arasinda ve kadinlarda görülmekle beraber her cinsi ve her yas grubunu da etkileyebilen bir durumdur. Toplumda görülme sikligi ile ilgili çesitli çalismalarda yüzde 5 ile yüzde 20 arasinda degisen oranlar saptanmistir. Hastalarin çogunlukla yaygin vücut agrilari, uyku bozuklugu, yorgunluk,tüm vücutta tutukluk, bas agrisi, kabizlik, agrili adet görme, ellerde ve ayaklarda karincalanma ile sisme gibi pek çok farkli yakinmalari vardir. Siklikla bu yakinmalara yönelik pek çok farkli uzmanliktan farkli hekimlere basvurulmustur. Kronik agri ile diger yakinmalar hastada is gücü kaybina, psikolojik bozukluklara ve tani ile tedavi maliyetinde artislara yol açmaktadir.”

Fibromyalji hastaliginin nedeni

Fibromyalji hastaliginin nedeni tam olarak bilinmiyor. Hastaliktan geçirilmis travmalar, spor yaralanmalari, uyku bozukluklari, nörohormonal bozukluklar, otonomik disfonksiyon, kas oksijenizasyon bozuklugu, psikolojik bozukluklar gibi pek çok farkli etken sorumlu tutuluyor. Sikayetlerin farkliligi taniyi da zorlastiriyor. Dr. Hakan Ertürk, “Hastanin yapilan tüm laboratuvar, radyolojik ve elektromyografik incelemeleri normal olarak saptanir. Tani genellikle iyi bir öykü ve fizik muayene ile süpheye yer birakmayacak sekilde konabilir. Ancak özellikle myofasial agri sendromu, kronik yorgunluk sendromu, polimyalji romatika, hipotiroidi, depresyon, romatoid artrit, depresyon gibi hastaliklar hem fibromyalji ile karisabilecegi hem de beraber en siklikla rastlanabilecegi için mutlaka akilda tutulmalidir” diye konusuyor.

Tedavide multidisipliner yaklasim sart

Kas agrisindan depresyona, tiroitten, uykusuzluga kadar genis bir yelpazeye yayilan sikayetlerin tedavisi de multidisipliner bir yaklasim gerektiriyor. Dr. Hakan Ertürk tedavinin hastanin bu konuda bilgilendirilmesiyle basladigini belirterek söyle devam ediyor:

“Hastaya hastaligi detayli anlatilmalidir. Fibromyalji tedavisinin uzun sürebilecegi, hemen bir sonuç beklememesi gerektigi anlatilmalidir. Bu asamada eslik eden psikolojik bozukluklarin tedavisi ile hastaligi siddetlendiren nedenlerin açiklanmasi ve rahatlatici yaklasimlar konusunda hastanin bilgilendirilmesi önemlidir. Bu yönde bir stratejinin tedavi sonuçlarini olumlu yönde etkiledigi bildirilmektedir. Uyku bozukluklarinin düzeltilmesi önemli bir yer tutar. Tedavide basta çesitli antidepresan ilaçlar olmak üzere fizik tedavi, hipnoterapi, akupunktur, kaplica tedavisi gibi pek çok tedavi yaklasimi kullanilmaktadir. Ancak tedavinin ana merkezini egzersiz tedavisi olusturmaktadir. Yapilan çalismalar aerobik egzersiz programlarinin (düsük agirlikla fitness, yürüyüs, hafif tempo kosu, yüzme, bisiklet binme) baslangiçta sikayetlerde hafif artisa neden olsa da hareket kalitesini arttirdigi, agri yakinmalarini azalttigini göstermistir.”

Hastaligin seyri

Yapilan arastirmalar, fibromyalji hastaliginin bir kez ortaya çiktiginda uzun süre devam ettigini, zaman zaman siddetlendigini gösteriyor. Hastada kalici sakatliga neden olmasa da kronik olarak devam eden yorgunluk, tutukluk ve agrilar nedeniyle ciddi is gücü kaybi ve tedavi maliyetleri ile ekonomiye yük yaratiyor. Dr. Hakan Ertürk, “Yapilan arastirmalarda genç yastaki hastalar ile uyku kalitesinde ciddi yetersizligi olmayanlarin tedaviden daha çok faydalandigi ve hastalarin en az yüzde 50’nin egitim, ilaç tedavi ve egzersiz tedavisi ile orta ve iyi derecede iyilesme gösterdikleri unutulmamali ve hasta hastaliga yönelik en uygun tedaviyi planlayabilecek uzmana mümkün oldukça erken basvurmalidir” uyarisinda bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası