Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Büyük kardes olmanin sorunlari

Yapilan arastirmalara göre, kardesler arasindaki yas farklari, benlikte olusacak problemin çesidini de ortaya koyuyor.

Psikiyatrist Hüdaverdi Derman, kardesi 1-3 yaslari arasinda dogan çocuklarin ‘kuskucu’ , 3-5 yas arasinda doganlarin ‘içine kapanik’, 6 yasindan sonra doganlarin ise ‘silik’ karakterde olma riskinin çok yüksek oldugunu belirtti.

Kardeslerin dogumuyla birlikte “pabuçlarinin dama atildigini” düsünen çocuklarin, ileri yaslarda çesitli psikolojik rahatsizliklar yasayabilecegini belirten uzmanlar, çocuklarina böyle bir durum yasatmak istemeyen anne ve babalara, kardesler arasinda mümkün oldugunca az yas farki birakmalarini öneriyor.

Kendilerine psisik rahatsizliklarla gelen kisileri tedavi etmek isteyen uzmanlar, ilk is olarak çesitli yöntemler kullanip, o kisinin çocukluguna iniyor. Modern psikiyatri de, davranis bozukluklarini, “kisiligin iskeletinin olustugu dönem” olarak kabul edilen çocukluk çaginda yakalayarak, daha ilk asamadayken tamamen ortadan kaldirmayi amaçliyor.

BIR UZMANA BASVURULMALI

Konya Numune Hastanesi Ruh ve Sinir Hastaliklari Uzmani Psikiyatrist Hüdaverdi Derman, psikolojik rahatsizliklara neden olan önemli etmenlerin basinda, sosyallesmenin ilk adimlarinin atildigi çocukluk dönemindeki kardes ya da kardeslerle olan iletisim problemlerinin geldigini söyledi. Çocuklarin, “anne ve babalarinin fiziki birer parçasi degil, birey olduklarini” kavramaya basladiklari devrenin de ayni dönem oldugunu vurgulayan Derman, “Burada önemli olan konu, ikinci çocugun dogdugu tarihte, büyük kardesin kaç yasinda oldugudur” dedi. Küçük kardesin sagligi için annenin süt içirme davranisinin bile büyük çocuk tarafindan “asiri ilgi” olarak algilanabildigini belirten Derman, “Gerekli önlem alinmadigi takdirde, bu durum, asiri benlik yaralanmalarina yol açabilir. Bunun için de anne ve babalarin, mutlaka bir uzmana basvurmalari gerekir” diye konustu.

YAS FARKININ ÖNEMI

Küçük kardese gösterilen ilgiyi kiskanan büyük kardesin davranislarinin, yaygin olarak, kabullenmeme ya da daha önce yapabildigi hareketleri yapamama gibi “gerilemeler” biçiminde ortaya çiktigini kaydeden Hüdaverdi Derman, sözlerini söyle sürdürdü:

“Yapilan arastirmalara göre, kardesler arasindaki yas farklari, benlikte olusacak problemin çesidini de ortaya koyuyor. Kardesi 1-3 yaslari arasinda dogan çocuklarin ‘kuskucu’ , 3-5 yas arasinda doganlarin ‘içine kapanik’, 6 yasindan sonra doganlarin ise büyüyünce ‘kendini ortaya koyamayan, silik’ karakterde olma riski çok yüksek. Bu kisilik bozukluklarinin derecesi ise benlikteki yaralanmanin büyüklügüne göre degisiyor. Kardesinin dogdugunu hatirlamayan çocuk ise kardesinin varligini hiçbir sekilde yadirgamadan kabul edecek ve psikolojik problem yasama riski azalacaktir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası