Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Büyük kardes olmanin sorunlari

Yapilan arastirmalara göre, kardesler arasindaki yas farklari, benlikte olusacak problemin çesidini de ortaya koyuyor.

Psikiyatrist Hüdaverdi Derman, kardesi 1-3 yaslari arasinda dogan çocuklarin ‘kuskucu’ , 3-5 yas arasinda doganlarin ‘içine kapanik’, 6 yasindan sonra doganlarin ise ‘silik’ karakterde olma riskinin çok yüksek oldugunu belirtti.

Kardeslerin dogumuyla birlikte “pabuçlarinin dama atildigini” düsünen çocuklarin, ileri yaslarda çesitli psikolojik rahatsizliklar yasayabilecegini belirten uzmanlar, çocuklarina böyle bir durum yasatmak istemeyen anne ve babalara, kardesler arasinda mümkün oldugunca az yas farki birakmalarini öneriyor.

Kendilerine psisik rahatsizliklarla gelen kisileri tedavi etmek isteyen uzmanlar, ilk is olarak çesitli yöntemler kullanip, o kisinin çocukluguna iniyor. Modern psikiyatri de, davranis bozukluklarini, “kisiligin iskeletinin olustugu dönem” olarak kabul edilen çocukluk çaginda yakalayarak, daha ilk asamadayken tamamen ortadan kaldirmayi amaçliyor.

BIR UZMANA BASVURULMALI

Konya Numune Hastanesi Ruh ve Sinir Hastaliklari Uzmani Psikiyatrist Hüdaverdi Derman, psikolojik rahatsizliklara neden olan önemli etmenlerin basinda, sosyallesmenin ilk adimlarinin atildigi çocukluk dönemindeki kardes ya da kardeslerle olan iletisim problemlerinin geldigini söyledi. Çocuklarin, “anne ve babalarinin fiziki birer parçasi degil, birey olduklarini” kavramaya basladiklari devrenin de ayni dönem oldugunu vurgulayan Derman, “Burada önemli olan konu, ikinci çocugun dogdugu tarihte, büyük kardesin kaç yasinda oldugudur” dedi. Küçük kardesin sagligi için annenin süt içirme davranisinin bile büyük çocuk tarafindan “asiri ilgi” olarak algilanabildigini belirten Derman, “Gerekli önlem alinmadigi takdirde, bu durum, asiri benlik yaralanmalarina yol açabilir. Bunun için de anne ve babalarin, mutlaka bir uzmana basvurmalari gerekir” diye konustu.

YAS FARKININ ÖNEMI

Küçük kardese gösterilen ilgiyi kiskanan büyük kardesin davranislarinin, yaygin olarak, kabullenmeme ya da daha önce yapabildigi hareketleri yapamama gibi “gerilemeler” biçiminde ortaya çiktigini kaydeden Hüdaverdi Derman, sözlerini söyle sürdürdü:

“Yapilan arastirmalara göre, kardesler arasindaki yas farklari, benlikte olusacak problemin çesidini de ortaya koyuyor. Kardesi 1-3 yaslari arasinda dogan çocuklarin ‘kuskucu’ , 3-5 yas arasinda doganlarin ‘içine kapanik’, 6 yasindan sonra doganlarin ise büyüyünce ‘kendini ortaya koyamayan, silik’ karakterde olma riski çok yüksek. Bu kisilik bozukluklarinin derecesi ise benlikteki yaralanmanin büyüklügüne göre degisiyor. Kardesinin dogdugunu hatirlamayan çocuk ise kardesinin varligini hiçbir sekilde yadirgamadan kabul edecek ve psikolojik problem yasama riski azalacaktir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası