Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anomalili dogum önlenebilir

Anomalili dogumlarin önlenebilmesi için evli çiftlerin dogum karari almadan önce, kadin hastaliklari ve dogum uzmanina basvurmasi gerektigine dikkat çekildi.

Anne adayinin dogum öncesi fiziki muayene yaptirmasi sirasinda tespit edilen follik asit düzeyi eksikliginin, piyasada mevcut follik asit içeren tabletleri en az iki ay kullanmasiyla giderilebilecegi, annenin olasi nöral tüp kusurlu ve mental gerilikli bebek dogurmasinin söz konusu olamayacagi vurgulandi.

Anomalili dogumlarin yasamla ilgili islevleri bozan, ölüme ya da kalici sakatliklara yol açan durumlar oldugunu anlatan Yüzüncü Yil Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü Baskani Prof. Dr. Mansur Kamaci, kandaki follik asit yetmezligi ile gebelik sirasinda annenin teratojen maddelerin etkisinde kalmis olmasinin, bebekte kromozomlarin olumsuz etkilenerek, ölü ya da sakat dogumlara yol açtigini söyledi.

Kamaci, anomalili dogumlarin önlenebilmesi için evli çiftlerin dogum karari almadan önce, kadin hastaliklari ve dogum uzmanina basvurmasi gerektigine dikkati çekti. Kamaci, anne adayinin dogum öncesi fiziki muayene yaptirmasi sirasinda tespit edilen follik asit düzeyi eksikliginin, piyasada mevcut follik asit içeren tabletleri en az iki ay kullanmasiyla giderilebilecegini, annenin olasi nöral tüp kusurlu ve mental gerilikli bebek dogurmasinin söz konusu olamayacagini da vurguladi.

DOGU ANADOLU BÖLGESI’NDE ORAN YÜKSEK

Prof. Dr. Kamaci, Dogu Anadolu Bölgesi’ndeki halkin büyük çogunlugunun egitimsizliginin, sosyal güvenceyi saglayan sistem içinde olmamalarinin, kaderci anlayisin, uzman doktora gitme aliskanliginin kazanilmamis olmasinin, ileri yas gebeligi ile akraba evliligi yaygin olmasinin da anomalili dogumlara yol açtigini ifade ederek, söyle devam etti: “Dogum orani Türkiye’nin bati bölgelerine göre daha yüksek olan Dogu Anadolu Bölgesi’nde halkin medya iletisim araçlari ile egitilmeleri ve gelismis ülkelerde oldugu gibi periyodik gebe izlemlerini yaptirma aliskanligi kazandirilmalidir.”

2001 yilinda Yüzüncü Yil Üniversitesi Tip Fakültesi Arastirma Hastanesi’ne yüzde 1, 2002 yilinda yüzde 0.5 oraninda anomalili dogum meydana geldigini kaydeden Kamaci, “2000 yilindan bu yana hastaliklarda gebelik öncesi ve gebelik sonrasi uzman doktora gitme aliskanligindaki yüz güldürücü artisin bu oranin azalmasinda etkisi bulunmaktadir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası