Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anomalili dogum önlenebilir

Anomalili dogumlarin önlenebilmesi için evli çiftlerin dogum karari almadan önce, kadin hastaliklari ve dogum uzmanina basvurmasi gerektigine dikkat çekildi.

Anne adayinin dogum öncesi fiziki muayene yaptirmasi sirasinda tespit edilen follik asit düzeyi eksikliginin, piyasada mevcut follik asit içeren tabletleri en az iki ay kullanmasiyla giderilebilecegi, annenin olasi nöral tüp kusurlu ve mental gerilikli bebek dogurmasinin söz konusu olamayacagi vurgulandi.

Anomalili dogumlarin yasamla ilgili islevleri bozan, ölüme ya da kalici sakatliklara yol açan durumlar oldugunu anlatan Yüzüncü Yil Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü Baskani Prof. Dr. Mansur Kamaci, kandaki follik asit yetmezligi ile gebelik sirasinda annenin teratojen maddelerin etkisinde kalmis olmasinin, bebekte kromozomlarin olumsuz etkilenerek, ölü ya da sakat dogumlara yol açtigini söyledi.

Kamaci, anomalili dogumlarin önlenebilmesi için evli çiftlerin dogum karari almadan önce, kadin hastaliklari ve dogum uzmanina basvurmasi gerektigine dikkati çekti. Kamaci, anne adayinin dogum öncesi fiziki muayene yaptirmasi sirasinda tespit edilen follik asit düzeyi eksikliginin, piyasada mevcut follik asit içeren tabletleri en az iki ay kullanmasiyla giderilebilecegini, annenin olasi nöral tüp kusurlu ve mental gerilikli bebek dogurmasinin söz konusu olamayacagini da vurguladi.

DOGU ANADOLU BÖLGESI’NDE ORAN YÜKSEK

Prof. Dr. Kamaci, Dogu Anadolu Bölgesi’ndeki halkin büyük çogunlugunun egitimsizliginin, sosyal güvenceyi saglayan sistem içinde olmamalarinin, kaderci anlayisin, uzman doktora gitme aliskanliginin kazanilmamis olmasinin, ileri yas gebeligi ile akraba evliligi yaygin olmasinin da anomalili dogumlara yol açtigini ifade ederek, söyle devam etti: “Dogum orani Türkiye’nin bati bölgelerine göre daha yüksek olan Dogu Anadolu Bölgesi’nde halkin medya iletisim araçlari ile egitilmeleri ve gelismis ülkelerde oldugu gibi periyodik gebe izlemlerini yaptirma aliskanligi kazandirilmalidir.”

2001 yilinda Yüzüncü Yil Üniversitesi Tip Fakültesi Arastirma Hastanesi’ne yüzde 1, 2002 yilinda yüzde 0.5 oraninda anomalili dogum meydana geldigini kaydeden Kamaci, “2000 yilindan bu yana hastaliklarda gebelik öncesi ve gebelik sonrasi uzman doktora gitme aliskanligindaki yüz güldürücü artisin bu oranin azalmasinda etkisi bulunmaktadir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası