Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anomalili dogum önlenebilir

Anomalili dogumlarin önlenebilmesi için evli çiftlerin dogum karari almadan önce, kadin hastaliklari ve dogum uzmanina basvurmasi gerektigine dikkat çekildi.

Anne adayinin dogum öncesi fiziki muayene yaptirmasi sirasinda tespit edilen follik asit düzeyi eksikliginin, piyasada mevcut follik asit içeren tabletleri en az iki ay kullanmasiyla giderilebilecegi, annenin olasi nöral tüp kusurlu ve mental gerilikli bebek dogurmasinin söz konusu olamayacagi vurgulandi.

Anomalili dogumlarin yasamla ilgili islevleri bozan, ölüme ya da kalici sakatliklara yol açan durumlar oldugunu anlatan Yüzüncü Yil Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü Baskani Prof. Dr. Mansur Kamaci, kandaki follik asit yetmezligi ile gebelik sirasinda annenin teratojen maddelerin etkisinde kalmis olmasinin, bebekte kromozomlarin olumsuz etkilenerek, ölü ya da sakat dogumlara yol açtigini söyledi.

Kamaci, anomalili dogumlarin önlenebilmesi için evli çiftlerin dogum karari almadan önce, kadin hastaliklari ve dogum uzmanina basvurmasi gerektigine dikkati çekti. Kamaci, anne adayinin dogum öncesi fiziki muayene yaptirmasi sirasinda tespit edilen follik asit düzeyi eksikliginin, piyasada mevcut follik asit içeren tabletleri en az iki ay kullanmasiyla giderilebilecegini, annenin olasi nöral tüp kusurlu ve mental gerilikli bebek dogurmasinin söz konusu olamayacagini da vurguladi.

DOGU ANADOLU BÖLGESI’NDE ORAN YÜKSEK

Prof. Dr. Kamaci, Dogu Anadolu Bölgesi’ndeki halkin büyük çogunlugunun egitimsizliginin, sosyal güvenceyi saglayan sistem içinde olmamalarinin, kaderci anlayisin, uzman doktora gitme aliskanliginin kazanilmamis olmasinin, ileri yas gebeligi ile akraba evliligi yaygin olmasinin da anomalili dogumlara yol açtigini ifade ederek, söyle devam etti: “Dogum orani Türkiye’nin bati bölgelerine göre daha yüksek olan Dogu Anadolu Bölgesi’nde halkin medya iletisim araçlari ile egitilmeleri ve gelismis ülkelerde oldugu gibi periyodik gebe izlemlerini yaptirma aliskanligi kazandirilmalidir.”

2001 yilinda Yüzüncü Yil Üniversitesi Tip Fakültesi Arastirma Hastanesi’ne yüzde 1, 2002 yilinda yüzde 0.5 oraninda anomalili dogum meydana geldigini kaydeden Kamaci, “2000 yilindan bu yana hastaliklarda gebelik öncesi ve gebelik sonrasi uzman doktora gitme aliskanligindaki yüz güldürücü artisin bu oranin azalmasinda etkisi bulunmaktadir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası