Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yüz nakli gerçek oluyor!

Yeni yöntemle, kadavradan alinacak deri, sinir, kaslar ile burun ve çene gibi organlar da hastaya transfer edilecek.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, tip dünyasi yeni bir devrimin esiginde. Ingiltere'deki bir hastanede ilk kez 'yüz' nakli gerçeklestirilecek. Yeni yöntemle, kadavradan alinacak deri, sinir, kaslar ile burun ve çene gibi organlar da hastaya transfer edilecek. Ameliyat için artik gün sayiliyor

Ingiltere'nin Baskenti Londra'daki bir hastane, tarihi bir ameliyata imza atmaya hazirlaniyor. Royal Free Hospital'da görevli Estetik Cerrah Dr. Peter Butler, birkaç hafta içinde dünyanin ilk 'yüz nakli' ameliyatini gerçeklestirecegini açikladi. Geçtigimiz yildan bu yana ameliyat için çalismalarini ve hazirliklarini sürdüren Dr. Butler ve ekibinin ilk hastasi, 14 yasindaki Irlandali bir kiz çocugu.

Küçük kiz, ailesinin alev alan otomobilinde mahsur kalarak feci sekilde yanmis. Birçok ameliyat geçirmesine ragmen yüzü taninmayacak halde. Bu tarihi ameliyat için gönüllü olan kizin su anda psikolojik hazirlik safhasinda oldugu belirtiliyor. Dr Butler ve ekibinin ameliyat sirasindaki diger üç gönüllü ise Ingiltere, Türkiye ve Amerika'dan. Türkiye'den basvuran kisi de adi açiklanmayan, agir yanik kurbani bir kadin. Ilk testlerin ona da yapildigi belirtiliyor.

ON SAAT SÜRECEK
Ingiliz doktor, geçtigimiz Kasim ayinda yaptigi açiklamayla dünyanin önde gelen haber kuruluslari CNN'den BBC'ye, New Scientist Dergisi'ne kadar birçok yere manset olmustu. Bu açiklamasinda, alti aya kadar ilk yüz naklini gerçeklestirecegini söyleyen Dr. Butler, hazirliklarin tamamlanmak üzere oldugunu ve ameliyatin birkaç hafta içinde yapilacagini belirtiyor.

Insanlik tarihinde yeni bir çigir açabilecek ameliyat 10 saat sürecek. En fazla dört saat önce ölmüs ve organlarini bagislamis birinin yüzü, hastaya nakledilecek. Ameliyatta ölen kisinin kan damarlarindan sinirlerine, dudaklarina, burnuna kadar yüzündeki her organin nakledilecegi belirtiliyor.

ÇIGIR AÇACAK KESIN ÇÖZÜM
Dr. Butler, daha önce yaptigi açiklamalarda yüz naklinin zor oldugunu ancak imkansiz olmadigini söylemisti. Su anda, özellikle ciddi yanik vakalarinda vücutlarinin baska bölgelerinden alinan deriyle tedavi yöntemi uygulaniyor. Ancak yüz bölgesinde bu yöntem tam islevli degil. Çünkü nakledilen deri, sinir ya da kas olmadigi için yüzün mimiklerini yerine getirmesini saglayamiyor. Bu durumda özellikle yanak, göz ve dudak kisminda hastanin yüz ifadesi olusamiyor.

Yüz naklinin bu konuya kesin çözüm oldugunu belirten Dr. Butler, "Soru yapabilir miyiz degil, yapmali miyiz olmali. Yüz nakli ameliyatlari etik ve tibbi açidan tartisilmali" diye konustu. Estetik cerrahlar kongrelerinde konu masaya yatirildi, birçok dini kurulusun da görüsleri alindi ve sonunda ameliyatin yapilmasi kararlastirildi.

PSIKOLOJIK HAZIRLIK SART
Ancak en önemli sorun, yüzü feci sekilde yanan kisinin, yapilacak nakille bir gecede yeni bir "kisi" olmaya hazir olup olamayacagi. Ameliyattan sonra kendisine degil bir baskasina benzeyecegi, ölmüs birinin yüzünü tasiyacak olmasi, onun yüzüyle hayatini sürdürecek olmasinin sikintilari üzerinde duruluyor. Bunun yaratacagi sorunlar üzerinde duruluyor.

Bu kaygilar nedeniyle, aralarinda bir Türk kadinin da oldugu hastalar, operasyona uygun olup olmadigi yolundaki ilk testlerden sonra psikolojik hazirlik evresine aliniyor. Ameliyatta hastanin derisi, deri altindaki yaglari ve yüz kaslari alinacak. Yerine ölen kisinin kan damarlari, kilcal damarlari, sinirleri ve kaslari nakledilecek. Gerekliyse yeni dudak, yanak kemigi, kulak, burun ve deri yerlestirilecek.

Ameliyatin basarili olmasi ve yüz hareketlerinin gerçeklesebilmesi için kaslarin dogru yerlere baglanmasi sart. Dr. Butler ve ekibinin asil endisesi, organ nakli her ne kadar yayginlasmaya baslasa da, yüzünü bagislayacak kisilerin sayisinin yok denecek kadar az olacagi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası