Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yüz nakli gerçek oluyor!

Yeni yöntemle, kadavradan alinacak deri, sinir, kaslar ile burun ve çene gibi organlar da hastaya transfer edilecek.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, tip dünyasi yeni bir devrimin esiginde. Ingiltere'deki bir hastanede ilk kez 'yüz' nakli gerçeklestirilecek. Yeni yöntemle, kadavradan alinacak deri, sinir, kaslar ile burun ve çene gibi organlar da hastaya transfer edilecek. Ameliyat için artik gün sayiliyor

Ingiltere'nin Baskenti Londra'daki bir hastane, tarihi bir ameliyata imza atmaya hazirlaniyor. Royal Free Hospital'da görevli Estetik Cerrah Dr. Peter Butler, birkaç hafta içinde dünyanin ilk 'yüz nakli' ameliyatini gerçeklestirecegini açikladi. Geçtigimiz yildan bu yana ameliyat için çalismalarini ve hazirliklarini sürdüren Dr. Butler ve ekibinin ilk hastasi, 14 yasindaki Irlandali bir kiz çocugu.

Küçük kiz, ailesinin alev alan otomobilinde mahsur kalarak feci sekilde yanmis. Birçok ameliyat geçirmesine ragmen yüzü taninmayacak halde. Bu tarihi ameliyat için gönüllü olan kizin su anda psikolojik hazirlik safhasinda oldugu belirtiliyor. Dr Butler ve ekibinin ameliyat sirasindaki diger üç gönüllü ise Ingiltere, Türkiye ve Amerika'dan. Türkiye'den basvuran kisi de adi açiklanmayan, agir yanik kurbani bir kadin. Ilk testlerin ona da yapildigi belirtiliyor.

ON SAAT SÜRECEK
Ingiliz doktor, geçtigimiz Kasim ayinda yaptigi açiklamayla dünyanin önde gelen haber kuruluslari CNN'den BBC'ye, New Scientist Dergisi'ne kadar birçok yere manset olmustu. Bu açiklamasinda, alti aya kadar ilk yüz naklini gerçeklestirecegini söyleyen Dr. Butler, hazirliklarin tamamlanmak üzere oldugunu ve ameliyatin birkaç hafta içinde yapilacagini belirtiyor.

Insanlik tarihinde yeni bir çigir açabilecek ameliyat 10 saat sürecek. En fazla dört saat önce ölmüs ve organlarini bagislamis birinin yüzü, hastaya nakledilecek. Ameliyatta ölen kisinin kan damarlarindan sinirlerine, dudaklarina, burnuna kadar yüzündeki her organin nakledilecegi belirtiliyor.

ÇIGIR AÇACAK KESIN ÇÖZÜM
Dr. Butler, daha önce yaptigi açiklamalarda yüz naklinin zor oldugunu ancak imkansiz olmadigini söylemisti. Su anda, özellikle ciddi yanik vakalarinda vücutlarinin baska bölgelerinden alinan deriyle tedavi yöntemi uygulaniyor. Ancak yüz bölgesinde bu yöntem tam islevli degil. Çünkü nakledilen deri, sinir ya da kas olmadigi için yüzün mimiklerini yerine getirmesini saglayamiyor. Bu durumda özellikle yanak, göz ve dudak kisminda hastanin yüz ifadesi olusamiyor.

Yüz naklinin bu konuya kesin çözüm oldugunu belirten Dr. Butler, "Soru yapabilir miyiz degil, yapmali miyiz olmali. Yüz nakli ameliyatlari etik ve tibbi açidan tartisilmali" diye konustu. Estetik cerrahlar kongrelerinde konu masaya yatirildi, birçok dini kurulusun da görüsleri alindi ve sonunda ameliyatin yapilmasi kararlastirildi.

PSIKOLOJIK HAZIRLIK SART
Ancak en önemli sorun, yüzü feci sekilde yanan kisinin, yapilacak nakille bir gecede yeni bir "kisi" olmaya hazir olup olamayacagi. Ameliyattan sonra kendisine degil bir baskasina benzeyecegi, ölmüs birinin yüzünü tasiyacak olmasi, onun yüzüyle hayatini sürdürecek olmasinin sikintilari üzerinde duruluyor. Bunun yaratacagi sorunlar üzerinde duruluyor.

Bu kaygilar nedeniyle, aralarinda bir Türk kadinin da oldugu hastalar, operasyona uygun olup olmadigi yolundaki ilk testlerden sonra psikolojik hazirlik evresine aliniyor. Ameliyatta hastanin derisi, deri altindaki yaglari ve yüz kaslari alinacak. Yerine ölen kisinin kan damarlari, kilcal damarlari, sinirleri ve kaslari nakledilecek. Gerekliyse yeni dudak, yanak kemigi, kulak, burun ve deri yerlestirilecek.

Ameliyatin basarili olmasi ve yüz hareketlerinin gerçeklesebilmesi için kaslarin dogru yerlere baglanmasi sart. Dr. Butler ve ekibinin asil endisesi, organ nakli her ne kadar yayginlasmaya baslasa da, yüzünü bagislayacak kisilerin sayisinin yok denecek kadar az olacagi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası