Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguktan nasil korunulur?

Marmara Üniversitesi (MÜ) Saglik Egitim Fakültesi Dekan Yardimcisi ve Halk Sagligi Uzmani Prof. Dr. Mithat Kiyak, soguk havalarin vücut direncini azalttigini vurgulayarak, böyle havalarda iyi beslenme, siki giyinme, hareket ve vücut masajinin önem tasidigini bildirdi.

Prof. Dr. Kiyak, sogugun etkisiyle vücut direncinin kirildigina isaret ederek, bunun sonucunda vücudun hastaliklara karsi zayif duruma geldigini söyledi.

Soguk havalarda akciger hastaliklari, solunum yolu enfeksiyonlari, grip, nezle gibi hastaliklarda artis görüldügünü kaydeden Prof. Dr. Kiyak; özellikle ayak ve el parmaklari, burun ve kulaklarda, kanin iç organlara dogru gitmesi sonucunda beyazlasma ve üsüme hissi, ileri asamada ise agri meydana geldigini belirtti.

Donma asamasinda kan dolasiminin iyice yavasladigina ve nabzin düstügüne dikkati çeken Prof. Dr. Kiyak, ''Donmada ilk olarak görme bozuklugu meydana geliyor. Kulaklarda ugultu, kaslarda zafiyet, uyusukluk, halsizlik, sik esneme, konusma güçlügü, dalginlik, vücutta bir sessizlik olusuyor'' dedi.

Bu tür belirtilerin görülmesi durumunda kisinin korunabilecegi sicak bir yere alinmasi, üstünün örtülmesi, vücuduna masaj yapilmasi, hareket ettirilmesi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Kiyak, özellikle evsizler, sokak çocuklari ve kimsesizlere kamu kurumlari ile belediyelerin yardim saglamasinin önemine degindi.

Prof. Dr. Mithat Kiyak, özellikle iyi beslenemeyenler, giyinemeyenler ve sicak bir ortami olmayanlarin soguktan etkilendigini ifade ederek, su önerilerde bulundu:

''Soguktan korunmak için iyi ve dengeli beslenmek, iyi giyinmek gerekiyor. Isi kaybini önlemek için bir kat giyinmek yüzde 10, iki kat giyinmek yüzde 40'a varan korunma sagliyor. Giysilerin arasinda hava boslugu olmasi gerekiyor. Bir tane çok kalin giysi yerine, daha ince ama üst üste giyinmek tercih edilmeli. Kan dolasiminin engellenmemesi için, vücudu sikacak dar giysilerden kaçinmak lazim. Yünlü ve pamuklu giysiler tercih edilmeli. Disari çikilirken mutlaka saglam bir ayakkabi, çorap, eldiven, atki ve bere ile korunma saglanmali. Sokakta beklerken hareketsiz kalmak yerine, küçük hareketler yapmakta yarar var.'' Kiyak, iyi beslenmenin yani sira vücut direncini artirmak için vitamin destegi gerektigini de belirterek, ''özellikle B ve C vitaminleri alinmali, sicak yiyecek ve içecekler tercih edilmeli. Bol sebze ve meyve yenilmeli'' dedi.

Yasli kisilerin vücut dirençlerinin daha düsük oldugunu anlatan Kiyak, yaslilarin beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri, mutlaka vitamin almalari gerektigini söyledi.

Soguk ve karli havalarda yaslilarin mümkünse disari çikmamasi, çiktiklarinda da buzlu ve karli yerlerde yürümemesinin önemine deginen Prof. Dr. Kiyak, ''Bu kisilerde kemik yapilari zayif oldugu için, düsme sonucunda kemik ve kalça kiriklari olusuyor. Bunlarin tedavileri ise çok güç'' diye konustu.

Karli ve buzlu yerlerde yürümek zorunda kalanlara elleri cepte yürümemeleri, lastik ya da kauçuk altli ayakkabilari tercih etmeleri uyarisinda bulunan Prof. Dr. Kiyak, elektrik ve yakit kesintileri nedeniyle kaloriferlerin yanmamasi durumunda ise iyi giyinmenin yani sira, evin içinde hareket etme ve masaj yapmanin önem tasidigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası