Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguktan nasil korunulur?

Marmara Üniversitesi (MÜ) Saglik Egitim Fakültesi Dekan Yardimcisi ve Halk Sagligi Uzmani Prof. Dr. Mithat Kiyak, soguk havalarin vücut direncini azalttigini vurgulayarak, böyle havalarda iyi beslenme, siki giyinme, hareket ve vücut masajinin önem tasidigini bildirdi.

Prof. Dr. Kiyak, sogugun etkisiyle vücut direncinin kirildigina isaret ederek, bunun sonucunda vücudun hastaliklara karsi zayif duruma geldigini söyledi.

Soguk havalarda akciger hastaliklari, solunum yolu enfeksiyonlari, grip, nezle gibi hastaliklarda artis görüldügünü kaydeden Prof. Dr. Kiyak; özellikle ayak ve el parmaklari, burun ve kulaklarda, kanin iç organlara dogru gitmesi sonucunda beyazlasma ve üsüme hissi, ileri asamada ise agri meydana geldigini belirtti.

Donma asamasinda kan dolasiminin iyice yavasladigina ve nabzin düstügüne dikkati çeken Prof. Dr. Kiyak, ''Donmada ilk olarak görme bozuklugu meydana geliyor. Kulaklarda ugultu, kaslarda zafiyet, uyusukluk, halsizlik, sik esneme, konusma güçlügü, dalginlik, vücutta bir sessizlik olusuyor'' dedi.

Bu tür belirtilerin görülmesi durumunda kisinin korunabilecegi sicak bir yere alinmasi, üstünün örtülmesi, vücuduna masaj yapilmasi, hareket ettirilmesi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Kiyak, özellikle evsizler, sokak çocuklari ve kimsesizlere kamu kurumlari ile belediyelerin yardim saglamasinin önemine degindi.

Prof. Dr. Mithat Kiyak, özellikle iyi beslenemeyenler, giyinemeyenler ve sicak bir ortami olmayanlarin soguktan etkilendigini ifade ederek, su önerilerde bulundu:

''Soguktan korunmak için iyi ve dengeli beslenmek, iyi giyinmek gerekiyor. Isi kaybini önlemek için bir kat giyinmek yüzde 10, iki kat giyinmek yüzde 40'a varan korunma sagliyor. Giysilerin arasinda hava boslugu olmasi gerekiyor. Bir tane çok kalin giysi yerine, daha ince ama üst üste giyinmek tercih edilmeli. Kan dolasiminin engellenmemesi için, vücudu sikacak dar giysilerden kaçinmak lazim. Yünlü ve pamuklu giysiler tercih edilmeli. Disari çikilirken mutlaka saglam bir ayakkabi, çorap, eldiven, atki ve bere ile korunma saglanmali. Sokakta beklerken hareketsiz kalmak yerine, küçük hareketler yapmakta yarar var.'' Kiyak, iyi beslenmenin yani sira vücut direncini artirmak için vitamin destegi gerektigini de belirterek, ''özellikle B ve C vitaminleri alinmali, sicak yiyecek ve içecekler tercih edilmeli. Bol sebze ve meyve yenilmeli'' dedi.

Yasli kisilerin vücut dirençlerinin daha düsük oldugunu anlatan Kiyak, yaslilarin beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri, mutlaka vitamin almalari gerektigini söyledi.

Soguk ve karli havalarda yaslilarin mümkünse disari çikmamasi, çiktiklarinda da buzlu ve karli yerlerde yürümemesinin önemine deginen Prof. Dr. Kiyak, ''Bu kisilerde kemik yapilari zayif oldugu için, düsme sonucunda kemik ve kalça kiriklari olusuyor. Bunlarin tedavileri ise çok güç'' diye konustu.

Karli ve buzlu yerlerde yürümek zorunda kalanlara elleri cepte yürümemeleri, lastik ya da kauçuk altli ayakkabilari tercih etmeleri uyarisinda bulunan Prof. Dr. Kiyak, elektrik ve yakit kesintileri nedeniyle kaloriferlerin yanmamasi durumunda ise iyi giyinmenin yani sira, evin içinde hareket etme ve masaj yapmanin önem tasidigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası