Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuga baski kekemelik nedeni

Çocuga konusmayi ögretirken yapilacak asiri baskinin kekemelige yol açabilecegi belirtildi.

Dil gelisiminin çocugun kendisiyle ilgilenildigi oranda artacagina anlatan Ankara Üniversitesi TÖMER Kayseri Sube Müdürü Oktay Durukan, sunlari anlatti: “Anne ve babalarin çocuklarina ayiracaklari zamanin süresinden çok kalitesi daha önemlidir. Ebeveynlerin sürekli onlarla konusmasi, çocuklarin kelime hazinesini gelistirdigi gibi daha yüksek zeka seviyesine ulasmalarini saglayacaktir. Bu dönemde, yetiskinlerin heveslendirici etkisi çok önemlidir. Kendi kendini anlatimda çocugu yüreklendirme ve çocugun saglikli bir iliskinin bulundugu ortamda yetismesinin saglanmasi, anadili gelisiminde olumlu etkiler saglayacaktir. Aile disindaki kurum ve ortamlarda yetisen çocuklarda dilin gelismesi kismen daha yavas olmaktadir.”

BASKI KEKEMELIGE YOL AÇABILIR

Durukan, çocugun anadilini ögrenirken yapilacak asiri baskinin kekemelige yol açabilecegine dikkat çekerek, sözlerini söyle sürdürdü: “Çocugun anadilini dogru kullanmayi ögrenmesini saglamaya çalisirken asiriya kaçmamak gerekir. Anne ve babanin yanlis tutumlari, çocuklarin dil gelisiminde birtakim bozukluklara sebep olabilir. Bunlardan biri de kekemeliktir. Yapilan arastirmalar daha çok anne ve babanin çocuga karsi tutumlarinin kekemelige yol açtigini göstermistir. Bunda özellikle çocuk ilk kez konusurken yaptigi yanlislar ve kuskular karsisinda gösterilen sert tutum ile aceleci davranis büyük önem tasir. Bu nedenle çocuk konusmaya basladiginda tesvik edici bir tutum takinmak gerekir. Hatta yaptigi bazi yanlislar görmezlikten gelinmelidir. Ayrica konusmak için çocugun yeteri derecede olgunluk göstermesi beklenmelidir. Zamansiz yapilacak alistirmalar dil gelisiminde olumsuz etki yapacaktir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası