Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte fazla TV seyretmeyin

Bebegin iç organlarinin gelistigi gebeligin ilk üç ayinda uzun süre televizyon karsisinda kalmanin riskli oldugu vurgulandi.

Prof. Dr. Mehmet Çolakoglu, televizyondan yayilan radyasyonun anne karnindaki bebegin kromozom yapisini bozarak, gelisimini olumsuz yönde etkileyebilecegini kaydetti. Çolakoglu, ayrica sakat bebek dogumunun en önemli sebebi olan kromozom bozukluklarina, bilinçsiz ilaç kullanimi, çevre kirliligi, annenin metabolik hastaliklari, hormon bozuklugu ve akraba evliliklerinin de neden olduguna dikkat çekti.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoglu, sakat bebek sahibi olmamak için gebelik döneminin ciddiye alinmasi ve belli araliklarla kontrol yaptirilmasi gerektigini ifade etti. Sakat bebek dogumunun toplum ve aile açisindan önemli bir sorun oldugunu dile getiren Çolakoglu, bu tür durumlarin en önemli sebebinin ise kromozom bozukluklari oldugunu vurguladi.

Kromozom bozukluguna gebelikte bilinçsiz ilaç kullanimi, radyasyona maruz kalma, çevre kirliligi, annenin metabolik hastaliklari, hormon bozuklugu ve akraba evliliklerinin neden oldugunu anlatan Çolakoglu, birçogu sonradan tedavi edilemeyen hastaliklarin bebeklere etkisinin, ailelerin hayatini karartabilecek sonuçlar dogurabilecegini kaydetti.

GENETIK TESTLER

Anne karnindan su alinarak, embriyoya yapilacak genetik testlerin sakat bebekleri erkenden tespit ederek, alinmasini saglayacagini dile getiren Çolakoglu, “Bu testlerle down sendromu denilen geri zekali mongol bebek, kan, kas ve sinir hastaliklari, enzim eksiklikleri ile seyreden bazi hastaliklarin teshisi konabilmektedir” dedi.

Gebelikte radyasyona maruz kalmanin da ciddi rahatsizliklara yol açabilecegini belirten Çolakoglu, bunun için bebegin iç organlarinin gelistigi gebeligin ilk 3 ayinda anne adaylarinin televizyon izlemelerinin sakincalar dogurabilecegini söyledi.

Televizyon gibi büyük elektronik cihazlarin radyasyon yaydigini animsatan Çolakoglu, bu nedenle hamilelerin gebeliklerinin basinda çok uzun süre televizyon karsisinda kalmalarinin risk olusturabilecegini vurguladi. En azindan anne adaylarinin ilk 3 ay televizyonu çok sik izlememelerini öneren Çolakoglu, televizyondan yayilan radyasyonun anne karnindaki bebegin kromozom yapisini bozarak, gelisimini olumsuz yönde etkileyebilecegini kaydetti. Çolakoglu, bebegin iç organlarinin gelistigi gebeligin ilk aylarinda risk olusturabilecek diger tüm zararli etkilere karsi dikkatli olunmasinin sart oldugunu sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası