Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte fazla TV seyretmeyin

Bebegin iç organlarinin gelistigi gebeligin ilk üç ayinda uzun süre televizyon karsisinda kalmanin riskli oldugu vurgulandi.

Prof. Dr. Mehmet Çolakoglu, televizyondan yayilan radyasyonun anne karnindaki bebegin kromozom yapisini bozarak, gelisimini olumsuz yönde etkileyebilecegini kaydetti. Çolakoglu, ayrica sakat bebek dogumunun en önemli sebebi olan kromozom bozukluklarina, bilinçsiz ilaç kullanimi, çevre kirliligi, annenin metabolik hastaliklari, hormon bozuklugu ve akraba evliliklerinin de neden olduguna dikkat çekti.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoglu, sakat bebek sahibi olmamak için gebelik döneminin ciddiye alinmasi ve belli araliklarla kontrol yaptirilmasi gerektigini ifade etti. Sakat bebek dogumunun toplum ve aile açisindan önemli bir sorun oldugunu dile getiren Çolakoglu, bu tür durumlarin en önemli sebebinin ise kromozom bozukluklari oldugunu vurguladi.

Kromozom bozukluguna gebelikte bilinçsiz ilaç kullanimi, radyasyona maruz kalma, çevre kirliligi, annenin metabolik hastaliklari, hormon bozuklugu ve akraba evliliklerinin neden oldugunu anlatan Çolakoglu, birçogu sonradan tedavi edilemeyen hastaliklarin bebeklere etkisinin, ailelerin hayatini karartabilecek sonuçlar dogurabilecegini kaydetti.

GENETIK TESTLER

Anne karnindan su alinarak, embriyoya yapilacak genetik testlerin sakat bebekleri erkenden tespit ederek, alinmasini saglayacagini dile getiren Çolakoglu, “Bu testlerle down sendromu denilen geri zekali mongol bebek, kan, kas ve sinir hastaliklari, enzim eksiklikleri ile seyreden bazi hastaliklarin teshisi konabilmektedir” dedi.

Gebelikte radyasyona maruz kalmanin da ciddi rahatsizliklara yol açabilecegini belirten Çolakoglu, bunun için bebegin iç organlarinin gelistigi gebeligin ilk 3 ayinda anne adaylarinin televizyon izlemelerinin sakincalar dogurabilecegini söyledi.

Televizyon gibi büyük elektronik cihazlarin radyasyon yaydigini animsatan Çolakoglu, bu nedenle hamilelerin gebeliklerinin basinda çok uzun süre televizyon karsisinda kalmalarinin risk olusturabilecegini vurguladi. En azindan anne adaylarinin ilk 3 ay televizyonu çok sik izlememelerini öneren Çolakoglu, televizyondan yayilan radyasyonun anne karnindaki bebegin kromozom yapisini bozarak, gelisimini olumsuz yönde etkileyebilecegini kaydetti. Çolakoglu, bebegin iç organlarinin gelistigi gebeligin ilk aylarinda risk olusturabilecek diger tüm zararli etkilere karsi dikkatli olunmasinin sart oldugunu sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası