Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastalar internet kafe ariyor

SSK hastanelerinde uygulamaya konulan genelge ile kimlik numarasi yapilan islemler için zorunlu hale getirilince.

Yeni uygulamadan habersiz, polikliniklerde kuyruga giren vatandaslardan muayene sirasi geldiginde kimlik numarasi isteniyor. Görevli memurlarla tartisan vatandaslar, sirayi baskasina verip kimlik numarasini ögrenmek için internet kafelere gitmek zorunda kaliyor. Yeni düzenleme vatandasi magdur ederken, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hastanelerine yakin esnaf için yeni gelir kapisi haline geldi. Isyerine bilgisayar koyan esnaf, 1 milyon lira karsiliginda vatandaslara kimlik numarasi veriyor.

Hastanelerde yapilan islemlerde ‘TC Kimlik Numarasi’ kullanilmasina yönelik genelge geregi 1 Ocak 2003’ten itibaren SSK hastanelerinde kimlik numarasi uygulamasina geçildi. Kimlik belgelerinde TC kimlik numarasi bulunmayanlar yapilan uyarilari da dikkate almayinca uzun süre bekledikleri siradan çikip yeniden siraya giriyor. Görevli memurlar ise, artik vatandaslarla tartismaktan biktiklarini söyleyerek, “Zaten çok yogun bir çalisma ortami var, hastalar burada sira bekliyor.

Kimlik numaralari olmadigi için islem yapamiyoruz, bu defa hastalarla tartismak durumunda kaliyoruz. Vatandaslari uyarmak için yazi astik, bu uyarilarin görülmemesi mümkün degil. Ama buna ragmen sirada bekleyip sonra da bizimle tartisan insanlar oluyor.” diyor.

SSK Samatya Hastanesi Bashekimi Dr. Gazi Zorer, uygulamada geçis dönemi yasandigini belirterek, “Bütün islemlerde kimlik numarasi istemiyoruz, ama vatandaslar hastanelere giderken kimlik numarasini ögrenirse bir problem yasamaz. Zaten bir süre sonra vizite kagitlarinda da bu numara yer alacak.” diye konustu.

SSK hastanelerinin yakininda bulunan birçok esnaf bu durumu ögrendikten sonra bir bilgisayar alarak kimlik numarasi hizmeti vermeye baslamis; hatta dükkanlarin önüne ‘Kimlik numarasi verilir’ seklinde tabelalar yaptirmis. Kimlik numarasi için 1 milyon lira aliniyor. SSK Samatya Hastanesi yakininda çesitli hasta malzemeleri satan Ilker Arslan da, çok sayida hastanin kimlik numarasi ögrenmek için dolastigini görünce dükkanina bir bilgisayar almis. Arslan, günde yaklasik 20 kisinin kimlik numarasi ögrenmek için geldigini söylüyor. Çevredeki birçok internet cafe ve dükkanlardan da 1 milyon lira karsiliginda kimlik numarasini ögrenmek mümkün. Ilker Arslan, adeta kimlik numarasi ögrenme sektörünün dogdugunu vurguluyor.

Tedavi islemleri için hastaneye gelen Metin Tuna, “Sabah saatlerinde geldim, islemleri yaptirmak için siraya girdim. Kimlik numaram olmadigi için isim ögleden sonraya kaldi.” derken, Nurgül Yüksel de, ilk defa SSK hastanesine geldigi için uygulamadan habersiz oldugunu kaydediyor. Bir yakinini hastaneye yatiran Ali Kaya isimli vatandas, yakininin islemlerini bitirir bitirmez kimlik numarasini ögrenmeye gelmis. Kimlik numarasini alirken yasananlardan ders aldigini söyleyerek söyle diyor: “Ne olur ne olmaz, yanimizda bulunsun.” ZAMAN

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası