Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaraliya müdahale etmemek de yanlis

Bilinçsizce yapilan ilkyardim girisimlerinin sikça elestirilmesi, vatandaslari, yaraliya müdahale etmede çekimserlige itiyor.

Doç. Dr. Cavit Çöl, basit birkaç ilkyardim bilgisiyle hayat kurtarilabilecegini hatirlatarak, vatandaslarin egitilerek ilkyardim ve acil müdahale konusunda bilinçlendirilmeleri gerektigini vurguladi.

Abant Izzet Baysal Üniversitesi (AIBÜ) Tip Fakültesi Dekan Yardimcisi Doç. Dr. Cavit Çöl, ilkyardim girisiminin gerekli oldugu acil durumlarda, yanlis yapma korkusunun, ilgisizlik, duyarsizlik ve umursamazlik haline dönüsmemesi gerektigini bildirdi. Doç. Dr. Cavit Çöl, bilinçsizce yapilan kurtarma ve ilkyardim girisimlerinin sikça elestirilmesinin, vatandaslari, yaraliya müdahale etmede çekimserlige ittigini söyledi. Insanlarin yanlis bir sey yapmaktan korkup, sorumluluk almak istemediklerine dikkati çeken Çöl, çok basit birkaç ilkyardim bilgisiyle hayat kurtarilabilecegini kaydetti.

PANIK YAPILIYOR

Insanlarin acil bir durum karsisinda panik yaptiklarini ve müdahale etmek yerine tepki gösterdiklerini belirten Doç. Dr. Cavit Çöl, sunlari söyledi:

“Insanlar, ilkyardim yapilmasi gereken kisinin yanina yaklasmiyorlar. Sadece (Ambulans neden gelmedi? Neden kimse yardimci olmuyor? Doktorlar nerede?) gibi davranislar sergiliyorlar. Ülkemizde çok iyi isleyen ve birkaç dakika içinde yaraliya ulasan yaygin bir acil yardim agi olmadigindan dolayi, bu tür durumlarda çok sayida vatandas hayatini kaybediyor. Bunun sorumlusu, yalnizca saglik sistemi veya saglik çalisanlari degildir. Yeterli sayida ambulans olmamasi, ekipman yoklugu, yogun sehir trafigi, araçlarin uygunsuz park edilisi, acil yardim telefonlarinin asilsiz bildirimlerle çalisamaz hale getirilisi de önemli etkenler arasinda yer aliyor.”

Çöl, özellikle ambulanslarin geçis üstünlügüne islerlik kazandirilmasi, vatandaslarin egitilerek ilkyardim ve acil müdahale konusunda bilinçlendirilmeleri gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası