Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaraliya müdahale etmemek de yanlis

Bilinçsizce yapilan ilkyardim girisimlerinin sikça elestirilmesi, vatandaslari, yaraliya müdahale etmede çekimserlige itiyor.

Doç. Dr. Cavit Çöl, basit birkaç ilkyardim bilgisiyle hayat kurtarilabilecegini hatirlatarak, vatandaslarin egitilerek ilkyardim ve acil müdahale konusunda bilinçlendirilmeleri gerektigini vurguladi.

Abant Izzet Baysal Üniversitesi (AIBÜ) Tip Fakültesi Dekan Yardimcisi Doç. Dr. Cavit Çöl, ilkyardim girisiminin gerekli oldugu acil durumlarda, yanlis yapma korkusunun, ilgisizlik, duyarsizlik ve umursamazlik haline dönüsmemesi gerektigini bildirdi. Doç. Dr. Cavit Çöl, bilinçsizce yapilan kurtarma ve ilkyardim girisimlerinin sikça elestirilmesinin, vatandaslari, yaraliya müdahale etmede çekimserlige ittigini söyledi. Insanlarin yanlis bir sey yapmaktan korkup, sorumluluk almak istemediklerine dikkati çeken Çöl, çok basit birkaç ilkyardim bilgisiyle hayat kurtarilabilecegini kaydetti.

PANIK YAPILIYOR

Insanlarin acil bir durum karsisinda panik yaptiklarini ve müdahale etmek yerine tepki gösterdiklerini belirten Doç. Dr. Cavit Çöl, sunlari söyledi:

“Insanlar, ilkyardim yapilmasi gereken kisinin yanina yaklasmiyorlar. Sadece (Ambulans neden gelmedi? Neden kimse yardimci olmuyor? Doktorlar nerede?) gibi davranislar sergiliyorlar. Ülkemizde çok iyi isleyen ve birkaç dakika içinde yaraliya ulasan yaygin bir acil yardim agi olmadigindan dolayi, bu tür durumlarda çok sayida vatandas hayatini kaybediyor. Bunun sorumlusu, yalnizca saglik sistemi veya saglik çalisanlari degildir. Yeterli sayida ambulans olmamasi, ekipman yoklugu, yogun sehir trafigi, araçlarin uygunsuz park edilisi, acil yardim telefonlarinin asilsiz bildirimlerle çalisamaz hale getirilisi de önemli etkenler arasinda yer aliyor.”

Çöl, özellikle ambulanslarin geçis üstünlügüne islerlik kazandirilmasi, vatandaslarin egitilerek ilkyardim ve acil müdahale konusunda bilinçlendirilmeleri gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası