Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Taburcu olduktan sonra yapilan hatalar artiyor

Hastaneden taburcu olduktan sonra hasta ile ilgili yapilan hatalarin, hastanedekiler kadar öldürücü olmasa bile, sayilarinin fazla oldugu bildirildi.

Harvard Saglik Okulu ve Ottowa Üniversitesi tarafindan 400 hasta üzerinde yapilan arastirmada, hastalarin yüzde 20’sinin taburcu olduktan sonra hatali davranislarin kurbani olduklari gözlendi.

Washington Post gazetesinin haberine göre, taburcu olduktan sonra yapilan hatalar, hastanin durumunun kötülesmesine yol açiyor. Uzmanlar, özellikle basta antibiyotik olmak üzere çesitli ilaçlarin kullaniminda doktorlar arasi istisare ve hasta ile doktor arasindaki dogrudan iletisimin önemine dikkat çektiler.

John Hopkins Üniversitesi Kamu Sagligi Bölümü’nden Prof. Dr. Debra Roter, hastalarin çogunun taburcu olduktan sonra ne yapmalari gerektigini bilmediklerini söyledi. Hastalara verilen yazili uyarilarin bazi kisiler için anlasilmaz, doktor ve hasta arasindaki diyalogun önemli olduguna dikkat çeken Roter, “Bazi doktorlar yazdiklari tavsiyeleri anlatinca gereginden fazla is yaptiklarini düsünüyorlar, zaten stres içinde olan hastalar ise doktorlari dinleme egiliminde olmuyor” diye konustu. Roter, çok az sayida doktor ve hastabakicinin taburcu olduktan sonra hastalarini arayarak durumlarini sorduguna da isaret etti.

Istatistiklere göre, hastanede tedavi gören hastalarin yüzde 3-4’üne, taburcu olduktan sonra yanlis ilaç veya dozaj ile yanlis tedavi uygulaniyor. Bunun sonucunda her 10 hastadan biri hayatini kaybediyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası