Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ucuz gözlük camina dikkat!

Kaliteli camlardan ayirt edilemeyen ve ucuz oldugu için talep gören Çin mali gözlük camlari, göz sagligini tehdit ediyor.

Doç. Dr. Nazmi Zengin, Uzakdogu’dan gelen tüm cam ve çerçevelerin ayni özellikte olmadigina da dikkati çekerek, Çin’in ucuz ve kalitesiz mallarinin yani sira Güney Kore’den ithal edilen optik malzemelerin oldukça kaliteli oldugunu belirtti.

Konya’da faaliyet gösteren gözlük cami toptancilarindan alinan bilgiye göre, Uzakdogu’dan ithal edilen ucuz ve kalitesi düsük camlar, ancak bu isin uzmanlari tarafindan diger camlardan ayirt edilebiliyor. Gözlük ve gözlük cami toptanciligi yapan Aykon Optik’in ortaklarindan Kamil Kumsar, daha önce piyasada yaygin olarak satilan gözlük camlarinin satisina, Türkiye’de üretilen yerli mali camlar karsisinda haksiz rekabete neden oldugu gerekçesiyle yapilan yasa degisikligi ile üç ay önce sinirlama getirildigini söyledi.

Yapilan yasal düzenlemeyle Çin’den ithal edilen gözlük cami ve çerçevelerin miktarinin sinirlandirildigini belirten Kumsar, kolaylikla çizilebilen ve küçük darbelerde bile kirilabilen Çin mali bu camlarin piyasada yol açtigi fiyat farklarinin, gözlük almak için fiyat soran vatandaslarin kafasini karistirdigini kaydetti. Çin mali bir çift gözlük cami 25 milyon liraya satilirken, yerli ya da yabanci kaliteli bir çift gözlük caminin 70 ile 150 milyon lira arasinda degisen fiyatlardan alici buldugunu vurgulayan Kumsar, “kaliteli camlarin fiyatlari, camin (antirefle) ya da (organik) olmasi gibi özelliklerine göre daha da artiyor” dedi.

SSK VE BAG-KUR REÇETE YAZIMINI DURDURDU

Kumsar, ucuzlugu nedeniyle maliyetleri düsürmek için uzun süre üyelerine ucuz Çin mali gözlükleri kullandiran SSK ve Bag-Kur gibi sosyal güvenlik kuruluslarinin bile sagliksiz ve kalitesiz oldugu gerekçesiyle artik reçetelere bu camlarin yazilmasini durdurdugunu dile getirdi. Uzakdogu’dan gelen tüm cam ve çerçevelerin ayni özellikte olmadigina da dikkati çeken Kumsar, Çin’in ucuz ve kalitesiz mallarinin yani sira Güney Kore’den ithal edilen optik malzemelerin oldukça kaliteli oldugunu belirtti.

GÖZ SAGLIGINI BOZUYOR

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Nazmi Zengin, ucuz oldugu için özellikle gelir durumu iyi olmayan vatandaslar tarafindan tercih edilen bu gözlüklerin ithalatinin kisitlanmasiyla birlikte piyasada adeta yok satmaya basladigini söyledi.

Ithal yoluyla ülkemizde satisa sunulan kalitesi düsük bu gözlüklerin büyük sakincalar dogurdugunu ve göz sagligini ciddi boyutta tehdit ettigini vurgulayan Zengin, söyle konustu:

“Göze zararli Ultraviyole (UV) isinlarindan gözü koruyucu özelligi olmayan ya da son derece az olan Çin mali camlar kesinlikle kullanilmamali. Uzun süre ve saglikli gözlük kullanimi için güvenilir gözlükçülerden alisveris yapilmalidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası