Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ucuz gözlük camina dikkat!

Kaliteli camlardan ayirt edilemeyen ve ucuz oldugu için talep gören Çin mali gözlük camlari, göz sagligini tehdit ediyor.

Doç. Dr. Nazmi Zengin, Uzakdogu’dan gelen tüm cam ve çerçevelerin ayni özellikte olmadigina da dikkati çekerek, Çin’in ucuz ve kalitesiz mallarinin yani sira Güney Kore’den ithal edilen optik malzemelerin oldukça kaliteli oldugunu belirtti.

Konya’da faaliyet gösteren gözlük cami toptancilarindan alinan bilgiye göre, Uzakdogu’dan ithal edilen ucuz ve kalitesi düsük camlar, ancak bu isin uzmanlari tarafindan diger camlardan ayirt edilebiliyor. Gözlük ve gözlük cami toptanciligi yapan Aykon Optik’in ortaklarindan Kamil Kumsar, daha önce piyasada yaygin olarak satilan gözlük camlarinin satisina, Türkiye’de üretilen yerli mali camlar karsisinda haksiz rekabete neden oldugu gerekçesiyle yapilan yasa degisikligi ile üç ay önce sinirlama getirildigini söyledi.

Yapilan yasal düzenlemeyle Çin’den ithal edilen gözlük cami ve çerçevelerin miktarinin sinirlandirildigini belirten Kumsar, kolaylikla çizilebilen ve küçük darbelerde bile kirilabilen Çin mali bu camlarin piyasada yol açtigi fiyat farklarinin, gözlük almak için fiyat soran vatandaslarin kafasini karistirdigini kaydetti. Çin mali bir çift gözlük cami 25 milyon liraya satilirken, yerli ya da yabanci kaliteli bir çift gözlük caminin 70 ile 150 milyon lira arasinda degisen fiyatlardan alici buldugunu vurgulayan Kumsar, “kaliteli camlarin fiyatlari, camin (antirefle) ya da (organik) olmasi gibi özelliklerine göre daha da artiyor” dedi.

SSK VE BAG-KUR REÇETE YAZIMINI DURDURDU

Kumsar, ucuzlugu nedeniyle maliyetleri düsürmek için uzun süre üyelerine ucuz Çin mali gözlükleri kullandiran SSK ve Bag-Kur gibi sosyal güvenlik kuruluslarinin bile sagliksiz ve kalitesiz oldugu gerekçesiyle artik reçetelere bu camlarin yazilmasini durdurdugunu dile getirdi. Uzakdogu’dan gelen tüm cam ve çerçevelerin ayni özellikte olmadigina da dikkati çeken Kumsar, Çin’in ucuz ve kalitesiz mallarinin yani sira Güney Kore’den ithal edilen optik malzemelerin oldukça kaliteli oldugunu belirtti.

GÖZ SAGLIGINI BOZUYOR

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Nazmi Zengin, ucuz oldugu için özellikle gelir durumu iyi olmayan vatandaslar tarafindan tercih edilen bu gözlüklerin ithalatinin kisitlanmasiyla birlikte piyasada adeta yok satmaya basladigini söyledi.

Ithal yoluyla ülkemizde satisa sunulan kalitesi düsük bu gözlüklerin büyük sakincalar dogurdugunu ve göz sagligini ciddi boyutta tehdit ettigini vurgulayan Zengin, söyle konustu:

“Göze zararli Ultraviyole (UV) isinlarindan gözü koruyucu özelligi olmayan ya da son derece az olan Çin mali camlar kesinlikle kullanilmamali. Uzun süre ve saglikli gözlük kullanimi için güvenilir gözlükçülerden alisveris yapilmalidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası