Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de menopoza girme yasi ortalama 47

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Erdogan Ertüngealp, Türkiye’de menopoza girme yasinin ortalama 47 oldugunu belirterek, “Menopoz dogal bir olay olmasina karsin, mutlaka takip ve tedavi gerektirir” dedi.

Prof. Dr. Ertüngealp, Hyatt Regency Oteli’nde düzenledigi basin toplantisinda, kadin sagligina verilen önem çerçevesinde bir süredir sürdürdükleri “Menopoz Bilinçlendirme Kampanyasi”na, bu yil da sanatçi Nükhet Duru’nun destegiyle devam edeceklerini söyledi.

Menopozun bir hastalik degil, dogal bir olay olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Ertüngealp, kadinlarin bu konuda bilinçlendirilmelerinin önemine degindi. Prof. Dr. Ertüngealp, ülke genelinde üniversite ve arastirma hastanelerine basvuran 136 bin kadinla yapilan arastirmaya göre, “Türkiye’de menopoza girme yasinin ortalama 47” oldugunu belirtti.

Dünya Saglik Örgütü’ne göre, 2030 yilinda dünyada 50 yas üstü 1 milyar 250 milyon kadin olacaginin tahmin edildigini ifade eden Prof. Dr. Ertüngealp, ortalama yasam süresinin de 80’li yaslara geldigini, bu nedenle menopozda kadin sagliginin önemli oldugunu söyledi.

Menopoza bagli olarak ileri yaslarda osteoporoz, alzheimer, bellek bozukluklari gibi bulgular görüldügünü belirten Prof. Dr. Ertüngealp, “Menopoz dogal bir olay olmasina karsin, mutlaka takip ve tedavi gerektirir” diye konustu.

HRT’NIN SONUÇLARI

Prof. Dr. Ertüngealp, menopozda kullanilan östrojen ve progesterondan olusan Hormon Replasman Tedavisi’ne (HRT) de dikkati çekerek, dünyada kadinlarin yüzde 20-40 oraninda HRT gördügünü, Türkiye’de ise bu oranin yüzde 30 civarinda oldugunu dile getirdi. Menopoz tedavisinin kisiye özel oldugunu kaydeden Prof. Dr. Ertüngealp, kadinin genetik riskine, geçmiste geçirdigi hastaliklara, beslenmesine ve yasam sekline bakilarak bir tedavi programi uygulandigini bildirdi.

Prof. Dr. Ertüngealp, HRT’nin meme kanseri riskini artirdiginin bilindigine isaret ederek, “Obezitenin meydana getirdigi meme kanseri riski, östrojen kullanimindan daha fazla. Yani sisman bir kadinin meme kanseri olma olasiligi, HRT uygulanandan çok” dedi.

NÜKHET DURU’DAN ÖNERILER

Sanatçi Nükhet Duru da, menopoz konusunda kadinlarla yüz yüze toplantilar gerçeklestirecegini belirterek, sunlari söyledi: “Kadinlara, mutlaka muayene olup, koruyucu hekimlikten yararlanmalari gerektigini anlatacagim. Menopoz, kadinlarin hayatinda yeni bir sayfa. Ileriki yaslarda saglikli olmalari için, risk faktörleri de göz önüne alinarak mutlaka hormon tedavisi olmalarini isteyecegim. Benim de 3 yilim var menopoza girmeye. Kendimi bilgilerle donatarak uzun yillar saglikli kalmak istiyorum.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası