Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de menopoza girme yasi ortalama 47

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Erdogan Ertüngealp, Türkiye’de menopoza girme yasinin ortalama 47 oldugunu belirterek, “Menopoz dogal bir olay olmasina karsin, mutlaka takip ve tedavi gerektirir” dedi.

Prof. Dr. Ertüngealp, Hyatt Regency Oteli’nde düzenledigi basin toplantisinda, kadin sagligina verilen önem çerçevesinde bir süredir sürdürdükleri “Menopoz Bilinçlendirme Kampanyasi”na, bu yil da sanatçi Nükhet Duru’nun destegiyle devam edeceklerini söyledi.

Menopozun bir hastalik degil, dogal bir olay olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Ertüngealp, kadinlarin bu konuda bilinçlendirilmelerinin önemine degindi. Prof. Dr. Ertüngealp, ülke genelinde üniversite ve arastirma hastanelerine basvuran 136 bin kadinla yapilan arastirmaya göre, “Türkiye’de menopoza girme yasinin ortalama 47” oldugunu belirtti.

Dünya Saglik Örgütü’ne göre, 2030 yilinda dünyada 50 yas üstü 1 milyar 250 milyon kadin olacaginin tahmin edildigini ifade eden Prof. Dr. Ertüngealp, ortalama yasam süresinin de 80’li yaslara geldigini, bu nedenle menopozda kadin sagliginin önemli oldugunu söyledi.

Menopoza bagli olarak ileri yaslarda osteoporoz, alzheimer, bellek bozukluklari gibi bulgular görüldügünü belirten Prof. Dr. Ertüngealp, “Menopoz dogal bir olay olmasina karsin, mutlaka takip ve tedavi gerektirir” diye konustu.

HRT’NIN SONUÇLARI

Prof. Dr. Ertüngealp, menopozda kullanilan östrojen ve progesterondan olusan Hormon Replasman Tedavisi’ne (HRT) de dikkati çekerek, dünyada kadinlarin yüzde 20-40 oraninda HRT gördügünü, Türkiye’de ise bu oranin yüzde 30 civarinda oldugunu dile getirdi. Menopoz tedavisinin kisiye özel oldugunu kaydeden Prof. Dr. Ertüngealp, kadinin genetik riskine, geçmiste geçirdigi hastaliklara, beslenmesine ve yasam sekline bakilarak bir tedavi programi uygulandigini bildirdi.

Prof. Dr. Ertüngealp, HRT’nin meme kanseri riskini artirdiginin bilindigine isaret ederek, “Obezitenin meydana getirdigi meme kanseri riski, östrojen kullanimindan daha fazla. Yani sisman bir kadinin meme kanseri olma olasiligi, HRT uygulanandan çok” dedi.

NÜKHET DURU’DAN ÖNERILER

Sanatçi Nükhet Duru da, menopoz konusunda kadinlarla yüz yüze toplantilar gerçeklestirecegini belirterek, sunlari söyledi: “Kadinlara, mutlaka muayene olup, koruyucu hekimlikten yararlanmalari gerektigini anlatacagim. Menopoz, kadinlarin hayatinda yeni bir sayfa. Ileriki yaslarda saglikli olmalari için, risk faktörleri de göz önüne alinarak mutlaka hormon tedavisi olmalarini isteyecegim. Benim de 3 yilim var menopoza girmeye. Kendimi bilgilerle donatarak uzun yillar saglikli kalmak istiyorum.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası