Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de menopoza girme yasi ortalama 47

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Erdogan Ertüngealp, Türkiye’de menopoza girme yasinin ortalama 47 oldugunu belirterek, “Menopoz dogal bir olay olmasina karsin, mutlaka takip ve tedavi gerektirir” dedi.

Prof. Dr. Ertüngealp, Hyatt Regency Oteli’nde düzenledigi basin toplantisinda, kadin sagligina verilen önem çerçevesinde bir süredir sürdürdükleri “Menopoz Bilinçlendirme Kampanyasi”na, bu yil da sanatçi Nükhet Duru’nun destegiyle devam edeceklerini söyledi.

Menopozun bir hastalik degil, dogal bir olay olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Ertüngealp, kadinlarin bu konuda bilinçlendirilmelerinin önemine degindi. Prof. Dr. Ertüngealp, ülke genelinde üniversite ve arastirma hastanelerine basvuran 136 bin kadinla yapilan arastirmaya göre, “Türkiye’de menopoza girme yasinin ortalama 47” oldugunu belirtti.

Dünya Saglik Örgütü’ne göre, 2030 yilinda dünyada 50 yas üstü 1 milyar 250 milyon kadin olacaginin tahmin edildigini ifade eden Prof. Dr. Ertüngealp, ortalama yasam süresinin de 80’li yaslara geldigini, bu nedenle menopozda kadin sagliginin önemli oldugunu söyledi.

Menopoza bagli olarak ileri yaslarda osteoporoz, alzheimer, bellek bozukluklari gibi bulgular görüldügünü belirten Prof. Dr. Ertüngealp, “Menopoz dogal bir olay olmasina karsin, mutlaka takip ve tedavi gerektirir” diye konustu.

HRT’NIN SONUÇLARI

Prof. Dr. Ertüngealp, menopozda kullanilan östrojen ve progesterondan olusan Hormon Replasman Tedavisi’ne (HRT) de dikkati çekerek, dünyada kadinlarin yüzde 20-40 oraninda HRT gördügünü, Türkiye’de ise bu oranin yüzde 30 civarinda oldugunu dile getirdi. Menopoz tedavisinin kisiye özel oldugunu kaydeden Prof. Dr. Ertüngealp, kadinin genetik riskine, geçmiste geçirdigi hastaliklara, beslenmesine ve yasam sekline bakilarak bir tedavi programi uygulandigini bildirdi.

Prof. Dr. Ertüngealp, HRT’nin meme kanseri riskini artirdiginin bilindigine isaret ederek, “Obezitenin meydana getirdigi meme kanseri riski, östrojen kullanimindan daha fazla. Yani sisman bir kadinin meme kanseri olma olasiligi, HRT uygulanandan çok” dedi.

NÜKHET DURU’DAN ÖNERILER

Sanatçi Nükhet Duru da, menopoz konusunda kadinlarla yüz yüze toplantilar gerçeklestirecegini belirterek, sunlari söyledi: “Kadinlara, mutlaka muayene olup, koruyucu hekimlikten yararlanmalari gerektigini anlatacagim. Menopoz, kadinlarin hayatinda yeni bir sayfa. Ileriki yaslarda saglikli olmalari için, risk faktörleri de göz önüne alinarak mutlaka hormon tedavisi olmalarini isteyecegim. Benim de 3 yilim var menopoza girmeye. Kendimi bilgilerle donatarak uzun yillar saglikli kalmak istiyorum.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası