Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de menopoza girme yasi ortalama 47

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Erdogan Ertüngealp, Türkiye’de menopoza girme yasinin ortalama 47 oldugunu belirterek, “Menopoz dogal bir olay olmasina karsin, mutlaka takip ve tedavi gerektirir” dedi.

Prof. Dr. Ertüngealp, Hyatt Regency Oteli’nde düzenledigi basin toplantisinda, kadin sagligina verilen önem çerçevesinde bir süredir sürdürdükleri “Menopoz Bilinçlendirme Kampanyasi”na, bu yil da sanatçi Nükhet Duru’nun destegiyle devam edeceklerini söyledi.

Menopozun bir hastalik degil, dogal bir olay olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Ertüngealp, kadinlarin bu konuda bilinçlendirilmelerinin önemine degindi. Prof. Dr. Ertüngealp, ülke genelinde üniversite ve arastirma hastanelerine basvuran 136 bin kadinla yapilan arastirmaya göre, “Türkiye’de menopoza girme yasinin ortalama 47” oldugunu belirtti.

Dünya Saglik Örgütü’ne göre, 2030 yilinda dünyada 50 yas üstü 1 milyar 250 milyon kadin olacaginin tahmin edildigini ifade eden Prof. Dr. Ertüngealp, ortalama yasam süresinin de 80’li yaslara geldigini, bu nedenle menopozda kadin sagliginin önemli oldugunu söyledi.

Menopoza bagli olarak ileri yaslarda osteoporoz, alzheimer, bellek bozukluklari gibi bulgular görüldügünü belirten Prof. Dr. Ertüngealp, “Menopoz dogal bir olay olmasina karsin, mutlaka takip ve tedavi gerektirir” diye konustu.

HRT’NIN SONUÇLARI

Prof. Dr. Ertüngealp, menopozda kullanilan östrojen ve progesterondan olusan Hormon Replasman Tedavisi’ne (HRT) de dikkati çekerek, dünyada kadinlarin yüzde 20-40 oraninda HRT gördügünü, Türkiye’de ise bu oranin yüzde 30 civarinda oldugunu dile getirdi. Menopoz tedavisinin kisiye özel oldugunu kaydeden Prof. Dr. Ertüngealp, kadinin genetik riskine, geçmiste geçirdigi hastaliklara, beslenmesine ve yasam sekline bakilarak bir tedavi programi uygulandigini bildirdi.

Prof. Dr. Ertüngealp, HRT’nin meme kanseri riskini artirdiginin bilindigine isaret ederek, “Obezitenin meydana getirdigi meme kanseri riski, östrojen kullanimindan daha fazla. Yani sisman bir kadinin meme kanseri olma olasiligi, HRT uygulanandan çok” dedi.

NÜKHET DURU’DAN ÖNERILER

Sanatçi Nükhet Duru da, menopoz konusunda kadinlarla yüz yüze toplantilar gerçeklestirecegini belirterek, sunlari söyledi: “Kadinlara, mutlaka muayene olup, koruyucu hekimlikten yararlanmalari gerektigini anlatacagim. Menopoz, kadinlarin hayatinda yeni bir sayfa. Ileriki yaslarda saglikli olmalari için, risk faktörleri de göz önüne alinarak mutlaka hormon tedavisi olmalarini isteyecegim. Benim de 3 yilim var menopoza girmeye. Kendimi bilgilerle donatarak uzun yillar saglikli kalmak istiyorum.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası