Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uluslararasi Kanser Sempozyumu

Saglik Bakanliginca düzenlenecek sempozyum, 31 Mart-3 Nisan tarihleri arasinda Harbiye Askeri Müze’de yapilacak

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, 2020 yilinda dünyada kanserli sayisinin yüzde 300 oraninda artacaginin tahmin edildigini ve bu artisin yüzde 70’nin Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerde olacagini bildirdi.

Saglik Bakanligi’nca bu yil ikincisi düzenlenecek, “Uluslararasi Çevre, Beslenme ve Kanser Sempozyumu”, 31 Mart-3 Nisan tarihleri arasinda Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde yapilacak. Sempozyum hakkinda bilgi vermek amaciyla Armada Otel’de düzenlenen basin toplantisinda konusan Prof. Dr. Tuncer, dünyada her yil 6 milyon yeni kanser hastasinin ortaya çiktigini kaydetti. Türkiye’de de her yil 70-100 bin arasinda yeni vaka ortaya çiktigini ve 40-50 bin kisinin öldügünü anlatan Prof. Dr. Tuncer, “Dünyada kanserli sayisinin 2020 yilinda yüzde 300 oraninda artacagi tahmin ediliyor. Bu artisin yüzde 70’i bizim gibi gelismekte olan ülkelerde olacak” dedi. Kanser nedenleri arasinda ilk siralarda yüzde 35 ile beslenme, yüzde 30 ile de sigaranin geldigini kaydeden Prof. Dr. Tuncer, iyi bir egitim ve bilgilendirmeyle vakalarin yüzde 60’inin önlenebilecegine dikkati çekti.

TÜRKIYE’DE RISK FAKTÖRLERI

Çevre ve beslenme ile kanser arasindaki iliskiye isaret eden Prof. Dr. Tuncer, “Türkiye’de çevre ve beslenme en önemli risk faktörleri arasinda yer almakta” dedi. Çevre açisindan Türkiye’de ilk sirada “erionit” ve “asbest” içeren topraklarin geldigini belirten Prof. Dr. Tuncer, bu nedenle akciger zari kanseri görülme riskinin, dünyaya göre ülkede 4 bin kat daha fazla oldugunu ifade etti. Suyun da ciddi bir mesele oldugunu ve islenmis bazi sularda arsenik ve kanserojen maddeler tespit edildigini bildiren Prof. Dr. Tuncer, kullanilan her suyun çok ciddi olarak incelenmesi gerektigini vurguladi. Klor artiginin da mide, bagirsak ve mesane kanserine yol açtigini anlatan Prof. Dr. Tuncer, suyun özelligine göre klor miktarini belirlemek gerektigini ve Istanbul’da bunun güvenilir oranda oldugunu söyledi.

Günes ve hava kirliligine de isaret eden Prof. Dr. Tuncer, su uyarilarda bulundu:

“Sosis, salam gibi yiyecekleri mümkünse tüketmeyin. Tütsülenmis ve kizartilmis yiyeceklerden uzak durun. Süt ve süt ürünleri tüketin. Tabi yollardan vitamin alin. Et ve hayvani yag tüketimini azaltin. Her gün 35 dakika yürüyüs yapin. Hamile ve süt veren anneler saç boyasi kullanmasin. Çocukluk çagi asilarini mutlaka yaptirin.”

Savasin da beraberinde birçok saglik sorunu getirdigini belirten Prof. Dr. Tuncer, Körfez Savasi’na aktif olarak katilanlarda daha sonra testis kanseri ortaya çiktigini dile getirdi.

ASBESTLI EVLER

Hacettepe Üniversitesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Salih Emri de, Iç Anadolu, Güneydogu ve Bati Anadolu’nun bazi bölgelerinde, sicak ve sogugu geçirmeyen, asbest içeren ve “beyaz toprak” olarak bilinen topragin, evlerde tavanlar ile siva malzemesi olarak kullanildigi ya da yollara döküldügünü söyledi. Yine ayni özelliklere sahip “erionit”in de testi yapimi ve yollarda kullanildigini hatirlatan Doç. Dr. Emri, her ikisinin de akciger zari kanserine neden oldugunu anlatti. Doç. Dr. Emri, “kitle imha silahi” olarak nitelendirdigi sigaraya da dikkat çekti. Sempozyuma, 20 degisik ülkeden bilimadamlarinin katilacagi bildirildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası