Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fare tutan ellerin sorunu

Bilgisayar kullaniminin artmasi ile daha da yayginlasan “Karpal Tünel Sendromu”, sürekli olarak klavye ve fare kullaniminin yol açabildigi, bilegin iç kisminin masaya temasi ile karpal tünelin baskiya ugramasi sonucunda olusabilen bir sendrom.

Bilgisayar kullaniminin artmasi ile daha da yayginlasan “Karpal Tünel Sendromu”, sürekli olarak klavye ve fare kullaniminin yol açabildigi, bilegin iç kisminin masaya temasi ile karpal tünelin baskiya ugramasi sonucunda olusabilen bir sendrom.

Bilekte medial sinir sikismasi olarak da bilinen “Karpal Tünel Sendromu”, genellikle elin ortasinda bulunan median sinirin basi altinda kalmasi sonucu agri, uyusukluk ve güçsüzlükle kendini gösteriyor.

Median sinir normal olarak basparmagin iç taraf yüzeyel duyusunu, isaret parmagin, orta parmagin ve yüzük parmaginda duyusunu tasir. Bu sinir bilegimizde Karpal Tünel olarak bilinen küçük bir kanaldan geçerek dagilir. Bu yüzden hastalikta bu kanalin adi ile anilir.

Bu rahatsizligin ilk baslangiç sekli, özellikle hanimlarda hamur yogurmak, elde çamasir yikamak, el isi yaparken veya daktilo, bilgisayar tuslarina basarken yani el bilegini kullanarak yapilan hareketli islerde uyusuklugun meydana gelmesi ve özellikle ilk üç parmakta elektrik çarpar gibi bir elektriklenmenin hissedilmesi seklinde olur. Karpal Tünel Sendromu’nda hastalar genellikle geceleri agrilarin artmasindan ve yanma tarzi bir acinin kisiyi uykudan uyandiracak kadar fazla olmasindan sikayet ederler. Tabiki bu durum hastaligin ilerlemesi ile dogru orantili olarak farklilik arz eder.

KARPAL TÜNEL SENDROMU’NA KIMLERDE RASTLANIR?

Genellikle 40 - 50 yas arasi hanimlarda daha sik görülür. Gerek is icabi, gerek hobi olarak el bilegiyle tekrarlayan islerle mesgul olanlar bu sendromun kurbanlari olabilirler. Örnekleme yaparsak marangozlar, firça kullanarakboya veya resim yapanlar, tenis oynayanlar, elleriyle siklikla bulasik yikayanlar, söförler ve benzeri sekilde el bilegini tekrarlayan hareketlerle mesgul olanlari sayabiliriz. En sik olarak erkeklerde kasaplik meslegi ile ugrasanlarda görülmektedir. Hanimlarda hamilelik sirasinda görülür. Bu durum geçicidir. Dogumu müteakiben birkaç hafta içerisinde normale döner. Ayrica hipotiroidi olan kisilerde de geçici olarak rastlanabilir. Karpal Tünel Sendromu’nun meydana gelmesinde bazi baska hastaliklarinda rolü vardir. Bunlari söyle siralayabiliriz: Romotoid artirit, damar anomalileri, Tendonitis, Sismanlik, Periferik sinir tümörleri veya kistleri ve yaslilik gibi. Çok ileri yaslarda ise dejeneratif eklem hastaligina bagli olarak benzer sikayetler ortaya çikar. Bu rahatsizliga osteoartritis denir. Ayrica alkol alanlarda, seker hastaligi ve damarsal hastaliklarinda normal durumlardan daha sik görülebilir.

KARPAL TÜNEL SENDROMU’NUN NEDENLERI NELERDIR?

El bileginde tekrarlayan küçük travmalar bir band seklinde Median sinirin üzerini örten karpal ligaman üzerinde skar dokusu olusturarak bu ligamanin kalinlasmasina neden olurlar.Bu durumda kalinlasan bu doku median sinir üzerine basi yapar. Bu basi sonucu sinir giderek incelir, duyu iletim özelligini kaybeder ve sinir dokusunun ölümüne yol açar. Bu sinir dokusunun ölümü bu sinirin innerve ettigi kas dokularinda atrofiye neden olur. Dolayisiyla parmaklarda ve ellerde güçsüzlük bir bulgu olarak ortaya çikar. Geç kalinan durumlarda yani zamaninda tani konulamayip aradan aylar geçmis ise tedaviye ragmen sinirdeki bu ileri derecedeki harabiyet irreversibl yani kalici olabilmektedir.

TESHIS NASIL KONULUR?

Hastanin sikayetlerini anlatmasiyla klasik olarak teshis konulabilir. Çünkü tipik bir öyküleri vardir; bunlar zaman zaman gelip geçici fakat genellikle giderek artan ilk üç parmagin yarisinda uyusukluk, ellerini biraz sallamak suretiyle geçen gece agrilari, ilk yani basparmaga ait kaslarda erimeyi takip eden zamanlarda güçsüzlük. El ve kollarda uyusukluk, agri. kuvvet kaybi vardir. Hastanin muayenesi ile bu klasik sikayetler dogrulanir. Ilave olarak el bileginde karpal ligamanin bulundugu yere refleks çekici ile vuruldugunda, hasta el parmaklarinda elektrik çarpma yani bir sok benzeri bir yanit alinir. Bu Tinel’s Sing olarak bilinir. EMG testi ile % 90 oraninda kesin tani konulabilir. Bazen hastaligin baslangiç döneminde, hastalar siddetli agridan sikayetçi olsalar bile EMG testi normal çikabilir. Bu testin müsbet bir bulgu verebilmesi için hastaligin baslangicindan itibaren en az 1 - 6 ay bir süre geçmesi gerekir.

KARPAL TÜNEL SENDROMU NASIL TEDAVI EDILIR?

Tedavide esas olan Karpal tünelin sertlesebilmesidir. Bu da cerrahi olarak ligaman kesilerek median sinir üzerindeki basi ortadan kaldirilir.

Konservatif Tedavi:

Ancak orta veya hafif derecedeki agri ve uyusukluk varsa konservatif tedavi denenebilir.Bu da geceleri elin yüksek bir yere konularak istirahata sevk edilmesi yani sira analjezik etkili antienflamatuar ve yaninda yararinin tartisildigi özellikle içerisinde B6 vitamini bulunan B kompleks vitaminleri verilir. El ve kolundaki agri nedeni ile el bilegini sikica saran kisiler farkinda olmadan sinire daha çok basi yaparak hastaligin daha hizla ilerlemesine bilinçsizce katkida bulunmus olurlar. Böylece daha kisa sürede adale erimesi gelisir. Gece agrilari daha da artar. Orta derecede rahatsiz olanlarda lokal olarak steroid enjeksiyonu tanimlanmistir. Bu agrinin geçmesinde oldukça etkilidir. Ancak sinir üzerindeki basi devam ettiginden sinir harabiyeti gün geçtikçe artar. Bundan dolayi da yaniltici tedavi olabilir.

Cerrahi Tedavi:

Ilaç tedavisi ile sikayetleri geçmeyen hastalara daha fazla zaman geçirmeden yani sinir harabiyeti daha fazla artmadan cerrahi tedaviye alinmalidir. Cerrahi olarak sinir üzerindeki basi ortadan kalktiginda sinir üzerindeki harabiyette daha fazla ilerlemeden duracaktir ve nöral fonksiyonda anlamli iyilesme süratle görülecektir. Insizyon elin orta hattinda el kivrim çizgileri arasinda yapilmalidir. Kesi kosmetik olmali yaklasik 1 - 1.5 cm boyunda yeterlidir. Bu cerrahi müdahale için hastanin hastanede yatmasi gerekmez. Ayaktan gelen bir hastada lokal anestezi ile o bölge uyusturulur. Kisa süre içerisinde median sinirin üzerindeki karpal ligaman kesilerek sinir serbestlestirilmis olur. Bu müdahale klasik olarak yapildiginda biraz büyükçe kesi yapilir. Ancak günümüzde ameliyat mikroskobu yada maliyet gözönüne alinmazsa alinmazsa endoskobik yöntemlerle daha küçük bir insizyonla daha az agrili bu islem gerçeklestirilmektedir. Bu ayni zamanda dikissiz olmakta yada cilt estetik olarak kapatilmakta ve hasta zahmetsiz olarak evine gönderilmektedir.

POSTOPERATIF TAKIP

Genel olarak ameliyati takip eden ilk iki gün eli istirahat ettirmeli ve yüksek bir yerde tutmalidir. Bandaj ertesi günü kaldirilmali ve insizyon yeri betadine veya batticon ile temizlenerek temiz tutulmalidir. Daha sonra üzerini açik birakip havalandirilmalidir.

Müdahale yeri kuru olarak muhafaza edilmeli, su sabun degdirmemeye çalisilmalidir. Komplikasyon nadiren olusur. Eger vak’a çok geç gelmis ve sinirdeki harabiyet çok ileri derecede ise uyusukluk ve agri bir süre devam edebilir. Zaten günümüzde bu islem mikrosirürjikal endoskopik olarak yapilmakta olup muhtemel komplikasyonlar görülmemektedir. Ameliyat gecesinden itibaren nazik olarak eksersizlere baslanmali, her bir parmagi ayri ayri oynatmali ve yavasça yumruk yapmalidir.

IYILESME
Hastalar normal aktivitelerine 10 gün ile 3 hafta arasinda dönebilirler. Periferik sinirler yaklasik olarak her ay 1 cm kadar bir iyilesme gösterirler. Bundan dolayi sinirin harabiyet derecesine göre cerrahi müdahale sonrasi iyilesme 6 ay ile 2 yil arasinda degisir. Geç kalindiginda parmak kaslarinda atrofi gelismis ise bu durum tekrar eski halini almasi oldukça zordur. Yinede parmaklarindaki kuvvet kas erimesine ragmen eski gücüne kavusabilir. Üç ay sonra tenis oynayabilir. Fakat yinede el bilegi kuvveti harcayacagi durumlarda bileklik kullanilmasi tavsiye edilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası