Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kabizlik ve ishali önemseyin’

Kolon ve rektum hastaliklarinin, hafif siddette rahatsizliklardan hayati tehdit edici durumlara kadar ilerleyebildigi bildirildi.

Prof. Dr. Adil Baykan, genellikle 50 yastan itibaren görülen sürekli kabizlik ve ishalin kalinbagirsak tümörlerinin en önemli belirtilerinden biri oldugunu kaydetti. Baykan, hastalikli yakin aile bireyleri olanlarin yanisira rahim, yumurtalik veya meme kanseri olan kadinlarin özellikle risk altinda bulunduklarini belirterek, riski azaltmak için tarama testlerinin yaptirilmasi gerektigini vurguladi.

Genel Cerrah Prof. Dr. Adil Baykan, ‘Türkiye’de kalinbagirsak tümörlerinin giderek artis gösterdigini belirterek, “Ne var ki hastalarin çogu, bilgi eksikligi, ihmal, utanma gibi nedenlerle hekime geç basvurmaktadir” dedi.

Baykent Tip Merkezi’nde görevli Prof. Dr. Baykan, kabizlik ve ishalin kalinbagirsak tümörlerinin en önemli belirtileri oldugunu söyledi. Bu hastaliklarda erken teshis ve tedavinin çogu kez hayat kurtardigini anlatan Prof Dr. Baykan, söyle konustu:

TÜRKIYE’DE DE ARTIS GÖSTERDI

“Kolon ve rektum hastaliklari, hafif siddette rahatsizliklardan hayati tehdit edici durumlara kadar ilerleyebilir. Türkiye’de de kalinbagirsak tümörleri giderek artis göstermektedir. Ne var ki hastalarin çogu, bilgi eksikligi, ihmal, utanma gibi nedenlerle hekime geç basvurmaktadir.”

En önemli kalinbagirsak hastaliginin kalinbagirsak ve rektum kanserleri olduguna isaret eden Prof. Dr. Baykan, tani yöntemlerinin artmasi ve Türkiye’de beslenme aliskanliginin endüstriyel gidalara kaymasi ile bu hastaliklarla daha sik karsilastiklarini söyledi. Prof. Dr. Baykan, “Erken teshis ve tedavi yöntemleri uygulanabildigi takdirde bu kanserler, tedaviden en çok yararlanilan iç organ kanserleridir. Hatta tarama testleri ile hastalik olusmadan, olusmus ise daha belirtileri ortaya çikmadan saptanabilmekte ve gerekli tedavi yapilarak tam sifa saglanabilmektedir” dedi.

TARAMA TESTLERI

Kalinbagirsak ve rektum kanserlerinin genellikle 50 yastan itibaren sik görülmeye basladigini anlatan Prof. Dr. Adil Baykan, “Hastalikli anne, baba ve kardes gibi yakin aile bireyleri olanlar, rahim, yumurtalik veya meme kanseri olan kadinlar, özellikle risk altinda bulunanlardir” diye konustu. Prof. Dr. Baykan, riski azaltmak için tarama testleri yaptirilmasi gerektigini belirterek, “Az yagli, az kirmizi etli, bol sebzeli, meyveli bir diyet uygulanmali ve alkol, sigara aliskanligindan kurtulmaya çalisilmalidir. Ayrica bu kisiler, her gün 20-30 dakika hafif egzersizler yapmalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası