Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kabizlik ve ishali önemseyin’

Kolon ve rektum hastaliklarinin, hafif siddette rahatsizliklardan hayati tehdit edici durumlara kadar ilerleyebildigi bildirildi.

Prof. Dr. Adil Baykan, genellikle 50 yastan itibaren görülen sürekli kabizlik ve ishalin kalinbagirsak tümörlerinin en önemli belirtilerinden biri oldugunu kaydetti. Baykan, hastalikli yakin aile bireyleri olanlarin yanisira rahim, yumurtalik veya meme kanseri olan kadinlarin özellikle risk altinda bulunduklarini belirterek, riski azaltmak için tarama testlerinin yaptirilmasi gerektigini vurguladi.

Genel Cerrah Prof. Dr. Adil Baykan, ‘Türkiye’de kalinbagirsak tümörlerinin giderek artis gösterdigini belirterek, “Ne var ki hastalarin çogu, bilgi eksikligi, ihmal, utanma gibi nedenlerle hekime geç basvurmaktadir” dedi.

Baykent Tip Merkezi’nde görevli Prof. Dr. Baykan, kabizlik ve ishalin kalinbagirsak tümörlerinin en önemli belirtileri oldugunu söyledi. Bu hastaliklarda erken teshis ve tedavinin çogu kez hayat kurtardigini anlatan Prof Dr. Baykan, söyle konustu:

TÜRKIYE’DE DE ARTIS GÖSTERDI

“Kolon ve rektum hastaliklari, hafif siddette rahatsizliklardan hayati tehdit edici durumlara kadar ilerleyebilir. Türkiye’de de kalinbagirsak tümörleri giderek artis göstermektedir. Ne var ki hastalarin çogu, bilgi eksikligi, ihmal, utanma gibi nedenlerle hekime geç basvurmaktadir.”

En önemli kalinbagirsak hastaliginin kalinbagirsak ve rektum kanserleri olduguna isaret eden Prof. Dr. Baykan, tani yöntemlerinin artmasi ve Türkiye’de beslenme aliskanliginin endüstriyel gidalara kaymasi ile bu hastaliklarla daha sik karsilastiklarini söyledi. Prof. Dr. Baykan, “Erken teshis ve tedavi yöntemleri uygulanabildigi takdirde bu kanserler, tedaviden en çok yararlanilan iç organ kanserleridir. Hatta tarama testleri ile hastalik olusmadan, olusmus ise daha belirtileri ortaya çikmadan saptanabilmekte ve gerekli tedavi yapilarak tam sifa saglanabilmektedir” dedi.

TARAMA TESTLERI

Kalinbagirsak ve rektum kanserlerinin genellikle 50 yastan itibaren sik görülmeye basladigini anlatan Prof. Dr. Adil Baykan, “Hastalikli anne, baba ve kardes gibi yakin aile bireyleri olanlar, rahim, yumurtalik veya meme kanseri olan kadinlar, özellikle risk altinda bulunanlardir” diye konustu. Prof. Dr. Baykan, riski azaltmak için tarama testleri yaptirilmasi gerektigini belirterek, “Az yagli, az kirmizi etli, bol sebzeli, meyveli bir diyet uygulanmali ve alkol, sigara aliskanligindan kurtulmaya çalisilmalidir. Ayrica bu kisiler, her gün 20-30 dakika hafif egzersizler yapmalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası