Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türklerin kolesterolü yüksek

Türkiye’de yaklasik 10 milyon kisinin kolesterolünün 200 miligramin üzerinde olduguna dikkati çekildi.

Genelde 40-69 yas grubunda yeralan kisilerde yaygin olan yüksek kolesterol kontrolü için düzenli egzersiz, diyetin yanisira, sigara, alkol ve stresten uzak bir yasam öneriliyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tip Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akin, kandaki yaglarin kolesterol ve trigliseridlerden olustugunu belirterek, normal kolesterol düzeyinin 200 miligramin altinda oldugunu kaydetti. Yüksek kolesterolün damar sertligi olusturarak koroner kalp hastaliklarina ortam hazirladigini dile getiren Akin, Türkiye’de yaklasik 10 milyon kisinin kolesterolünün 200 miligramin üzerinde olduguna dikkati çekti. Kolesterolün birçok etmene bagli olarak yükseldigini kaydeden Prof. Dr. Akin, “Bu etmenlerin basinda genetik faktörler geliyor. Bunu düzensiz egzersiz, asiri alkol tüketimi, sigara, sismanlik ve stres takip etmektedir. Yüksek kolesterol genelde 40-69 yas grubunda yer alan kisilerde yaygindir” diye konustu.

DIYET VE ILAÇ TEDAVISI

Kolesterolü yüksek olanlara öncelikle 3 ay süren diyet önerdiklerini dile getiren Mustafa Akin, sunlari kaydetti:

“Kolesterolü yüksek olanlar sakatat, kati yag, yagli koyun ve kuzu eti, tavugun derisi, yagli süt, yagli peynir, yagli yogurt, kaymak, krema, çikolata, sos, tahin helvasi, hamur isleri, kizartma ve alkollü içeceklerden uzak durmalidir. Bu hastalar tavuk, balik, hindi, sebze, meyve, bitkisel protein içeren tahillar, zeytinyagi, misirözü ve ayçicek yagi tüketmelidir. Ayrica düzenli olarak egzersiz yapip kilo vermeli ve stresten uzak düzenli bir hayat sürmeye çalismalidirlar. Diyet ve diger önlemlerle kolesterol kontrol altina alinamazsa bu defa ilaç tedavisine basliyoruz.”

KARACIGER TESTI

Ilaç kullanan hastalarin 3 ila 6 ayda bir kolesterollerini ölçtürmelerini isteyen Prof. Dr. Akin, kan yaglarini düsüren ilaçlarin karaciger bozukluguna yol açabilecegine isaret etti. Akin, “Bu nedenle karaciger testine de ihtiyaç var. Söz konusu ilaçlar adale agrilari, yorgunluk, alerjik döküntülere de neden olabilir. Böyle durumlarda hasta hekimine basvurmalidir” diye konustu. Mustafa Akin, diyet ve ilaca ragmen kolesterol yüksekliginin sürmesi durumunda ilaç tedavisinin ömür boyu devam edebilecegini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası