Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Döne döne gelen saglik

Ünlü düsünür ve mutasavvif Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “sema”sinin yarattigi psikolojik etkinin yani sira sagliga da olumlu etkileri bulundugu bildirildi.

Prof. Dr. Fuat Yöndemli, Hacettepe ve Selçuk Üniversitesi Tip Fakülteleri tarafindan yapilan arastirmalarda, hiçbir semazende yüksek tansiyon rahatsizligina rastlanmadigini, kandaki yag oranlarinin ve kolesterollerinin de hep normal düzeyde çiktigini vurguladi.

13. Yüzyil’da sevgi, kardeslik ve dostluk mesajlari ile tüm insanlari hiçbir ayirim yapmadan “gel” çagrisi ile “umut dergahi”na davet eden Mevlana’nin felsefesi, 7 asiri askin bir zamandir insanligi etkilemeye devam ediyor. Müzik esliginde yapilan ilahi bir dans olan “sema”nin da yaraticisi olan Mevlana, çesitli bölümlerden olusan sema ile insanin kendi miracini ve manevi yolculugunu anlatiyor.

SEMBOLLER

Mevlevilikte kulun hakikate yönelip, askla yücelmesini, benligini terk ederek Hak’ta yok olusunu ve daha sonra olgunluga ermis kamil bir insan olarak tekrar kulluguna dönüsünü sagladigina inanilan sema, önemli ve ilginç sembolleri ile dikkat çekiyor. Semazenin basindaki sikkesi mezar tasini, üzerindeki tennuresi kefenini simgelerken, sagdan sola dönülerek yapilan semada 72 milleti kucaklayan bir hareket içinde olundugu düsünülüyor. Farkli yönleri ile tüm dünyada ilgi uyandiran Mevlana’nin düsüncelerinin anlam buldugu sema ile ilgili yapilan arastirmalar da ilginç sonuçlari ortaya çikardi.

ÇARK ATMAK

Selçuk Üniversitesi Kulak-Burun-Bogaz Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Yöndemli, semazenlere, sürekli tekrarladiklari “çark atmak” olarak nitelendirilen egzersizlerin saglik açisindan önemli etkileri bulundugunu söyledi. Uzun çalismalardan sonra bas dönmesini asan semazenlerin çogunun en dalgali deniz yolculuklarinda bile bulanti, kusma ve bas dönmesi yasamadiklarini anlatan Yöndemli, semanin sadece fiziki bir faaliyet ve beden egitimi olarak kabul edilse bile, saglik üzerindeki önemli etkilerinin gözlenebilecegini kaydetti.

YÜKSEK TANSIYON VE KOLESTEROL

Hacettepe ve Selçuk Üniversitesi Tip Fakülteleri tarafindan yapilan arastirmalarda, hiçbir semazende yüksek tansiyon rahatsizligina rastlanmadigini belirten Yöndemli, ayrica semazenlerin kandaki yag oranlarinin ve kolesterollerinin de hep normal düzeyde çiktigini vurguladi. Yöndemli, benzer hareketlerin bale ve buz pateninde de bulundugunu animsatarak, bu sanat ve spor dallari ile ugrasanlarda da benzer etkilerin tespit edilebildigini anlatti. Dönmenin çok önemli bir egzersiz oldugunu ve performans gerektirdigini anlatan Yöndemli, semazenlerin günde en az 5 dakika “çark atmak” olarak nitelenen dönme hareketini düzenli olarak tekrarladiklari için etkilerin kalici oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası