Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Döne döne gelen saglik

Ünlü düsünür ve mutasavvif Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “sema”sinin yarattigi psikolojik etkinin yani sira sagliga da olumlu etkileri bulundugu bildirildi.

Prof. Dr. Fuat Yöndemli, Hacettepe ve Selçuk Üniversitesi Tip Fakülteleri tarafindan yapilan arastirmalarda, hiçbir semazende yüksek tansiyon rahatsizligina rastlanmadigini, kandaki yag oranlarinin ve kolesterollerinin de hep normal düzeyde çiktigini vurguladi.

13. Yüzyil’da sevgi, kardeslik ve dostluk mesajlari ile tüm insanlari hiçbir ayirim yapmadan “gel” çagrisi ile “umut dergahi”na davet eden Mevlana’nin felsefesi, 7 asiri askin bir zamandir insanligi etkilemeye devam ediyor. Müzik esliginde yapilan ilahi bir dans olan “sema”nin da yaraticisi olan Mevlana, çesitli bölümlerden olusan sema ile insanin kendi miracini ve manevi yolculugunu anlatiyor.

SEMBOLLER

Mevlevilikte kulun hakikate yönelip, askla yücelmesini, benligini terk ederek Hak’ta yok olusunu ve daha sonra olgunluga ermis kamil bir insan olarak tekrar kulluguna dönüsünü sagladigina inanilan sema, önemli ve ilginç sembolleri ile dikkat çekiyor. Semazenin basindaki sikkesi mezar tasini, üzerindeki tennuresi kefenini simgelerken, sagdan sola dönülerek yapilan semada 72 milleti kucaklayan bir hareket içinde olundugu düsünülüyor. Farkli yönleri ile tüm dünyada ilgi uyandiran Mevlana’nin düsüncelerinin anlam buldugu sema ile ilgili yapilan arastirmalar da ilginç sonuçlari ortaya çikardi.

ÇARK ATMAK

Selçuk Üniversitesi Kulak-Burun-Bogaz Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Yöndemli, semazenlere, sürekli tekrarladiklari “çark atmak” olarak nitelendirilen egzersizlerin saglik açisindan önemli etkileri bulundugunu söyledi. Uzun çalismalardan sonra bas dönmesini asan semazenlerin çogunun en dalgali deniz yolculuklarinda bile bulanti, kusma ve bas dönmesi yasamadiklarini anlatan Yöndemli, semanin sadece fiziki bir faaliyet ve beden egitimi olarak kabul edilse bile, saglik üzerindeki önemli etkilerinin gözlenebilecegini kaydetti.

YÜKSEK TANSIYON VE KOLESTEROL

Hacettepe ve Selçuk Üniversitesi Tip Fakülteleri tarafindan yapilan arastirmalarda, hiçbir semazende yüksek tansiyon rahatsizligina rastlanmadigini belirten Yöndemli, ayrica semazenlerin kandaki yag oranlarinin ve kolesterollerinin de hep normal düzeyde çiktigini vurguladi. Yöndemli, benzer hareketlerin bale ve buz pateninde de bulundugunu animsatarak, bu sanat ve spor dallari ile ugrasanlarda da benzer etkilerin tespit edilebildigini anlatti. Dönmenin çok önemli bir egzersiz oldugunu ve performans gerektirdigini anlatan Yöndemli, semazenlerin günde en az 5 dakika “çark atmak” olarak nitelenen dönme hareketini düzenli olarak tekrarladiklari için etkilerin kalici oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası