Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Döne döne gelen saglik

Ünlü düsünür ve mutasavvif Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “sema”sinin yarattigi psikolojik etkinin yani sira sagliga da olumlu etkileri bulundugu bildirildi.

Prof. Dr. Fuat Yöndemli, Hacettepe ve Selçuk Üniversitesi Tip Fakülteleri tarafindan yapilan arastirmalarda, hiçbir semazende yüksek tansiyon rahatsizligina rastlanmadigini, kandaki yag oranlarinin ve kolesterollerinin de hep normal düzeyde çiktigini vurguladi.

13. Yüzyil’da sevgi, kardeslik ve dostluk mesajlari ile tüm insanlari hiçbir ayirim yapmadan “gel” çagrisi ile “umut dergahi”na davet eden Mevlana’nin felsefesi, 7 asiri askin bir zamandir insanligi etkilemeye devam ediyor. Müzik esliginde yapilan ilahi bir dans olan “sema”nin da yaraticisi olan Mevlana, çesitli bölümlerden olusan sema ile insanin kendi miracini ve manevi yolculugunu anlatiyor.

SEMBOLLER

Mevlevilikte kulun hakikate yönelip, askla yücelmesini, benligini terk ederek Hak’ta yok olusunu ve daha sonra olgunluga ermis kamil bir insan olarak tekrar kulluguna dönüsünü sagladigina inanilan sema, önemli ve ilginç sembolleri ile dikkat çekiyor. Semazenin basindaki sikkesi mezar tasini, üzerindeki tennuresi kefenini simgelerken, sagdan sola dönülerek yapilan semada 72 milleti kucaklayan bir hareket içinde olundugu düsünülüyor. Farkli yönleri ile tüm dünyada ilgi uyandiran Mevlana’nin düsüncelerinin anlam buldugu sema ile ilgili yapilan arastirmalar da ilginç sonuçlari ortaya çikardi.

ÇARK ATMAK

Selçuk Üniversitesi Kulak-Burun-Bogaz Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Yöndemli, semazenlere, sürekli tekrarladiklari “çark atmak” olarak nitelendirilen egzersizlerin saglik açisindan önemli etkileri bulundugunu söyledi. Uzun çalismalardan sonra bas dönmesini asan semazenlerin çogunun en dalgali deniz yolculuklarinda bile bulanti, kusma ve bas dönmesi yasamadiklarini anlatan Yöndemli, semanin sadece fiziki bir faaliyet ve beden egitimi olarak kabul edilse bile, saglik üzerindeki önemli etkilerinin gözlenebilecegini kaydetti.

YÜKSEK TANSIYON VE KOLESTEROL

Hacettepe ve Selçuk Üniversitesi Tip Fakülteleri tarafindan yapilan arastirmalarda, hiçbir semazende yüksek tansiyon rahatsizligina rastlanmadigini belirten Yöndemli, ayrica semazenlerin kandaki yag oranlarinin ve kolesterollerinin de hep normal düzeyde çiktigini vurguladi. Yöndemli, benzer hareketlerin bale ve buz pateninde de bulundugunu animsatarak, bu sanat ve spor dallari ile ugrasanlarda da benzer etkilerin tespit edilebildigini anlatti. Dönmenin çok önemli bir egzersiz oldugunu ve performans gerektirdigini anlatan Yöndemli, semazenlerin günde en az 5 dakika “çark atmak” olarak nitelenen dönme hareketini düzenli olarak tekrarladiklari için etkilerin kalici oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası