Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sehirlesme, enfeksiyon hastaliklarini artiriyor

Kis mevsimi tüm agirligi ve kasvetiyle yasaniyor. Yagis, nem, hava kirliligi gibi etkenler, bronsit, astim, zatürre gibi gögüs hastaliklarina yakalanma riskini de artiriyor.

Bronsit ve alerjik hastaliklarla ilgili olarak ailem.com’un sorularini yanitlayan, International Hospital Istanbul, Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Nur Kaskir, infeksiyon hastaliklarinin yayginlasmasinin en önemli nedeninin sehirlesme ve sigara oldugunu söyledi.

Bronsit ve alerjik hastaliklarla ilgili olarak ailem.com’un sorularini yanitlayan, International Hospital Istanbul Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Nur Kaskir, bronsit ve üst solunum yollari infeksiyonlarinin siklikla görülme nedenini, sinemalar, alisveris merkezleri, toplu tasima araçlari gibi özellikle kalabalik yerlerde yasamin artmasina bagladi. Solunum yolu hastaliklarindan akut bronsitin öksürük, balgam, hirilti, solunum, nefes darligi gibi belirtiler gösterdigini ifade eden Dr. Kaskir, hastaligin hemen tedavisinin zatürre riskini önledigini dile getirdi.

ÇEVRE KIRLILIGI ÖNEMLI ETKEN

Çevre kirliliginin bronsitin yayilmasini hizlandirdigini ifade eden Dr. Kaskir, “Çevre kirliligi bronslarin geçirgenligini arttirir. Ayrica infeksiyonlarin temizlenmesini geciktirir. Yani hem hastaligin olusmasini hizlandirir hem de iyilesme sürecini yavaslatir. Akut bronsit antibiotik be brons genisleticilerle tedavi edilir. Hastaya ve hastaligin siddetine göre iyilesme süresi degisse de genelde bir hafta içinde iyilesir” dedi.

PASIF IÇICILIK RIKI ARTIRIYOR

Kisinin bagisiklik sistemini güçlü tutacak bir yasam tarzi benimsemesi, sigara içiminde uzak durmasinin hastalik riskini azalttigini ifade eden Kaskir, ayrica pasif sigara içicilik ve solunum infeksiyonlu kisiler ile yakin temastan sakinilmasi gerektigini vurguladi.

BRONSIT BULASICI OLABILIR

Hastaligin bulasici oldugunu dile getiren Dr. Kaskir, “Akut bronsit ve üst solunum yolu infeksiyonlarina neden olan mikroorganizmalar diger kisilere geçebilir ve vücut direnci düsmüs ise hastaliga neden olabilirler. Hastanin bulundugu ortam, sigara dumanindan, diger infeksiyonlu kisilerden arindirilmis olmalidir. Bronsit’in kroniklesmeside diger bir ihtimaldir. Kronik bronsitin hemen tek sebebi sigara içimidir. Sigara tiryakilerinde görülür, tedavi süreklidir çünkü hastalik yerlesmistir. Ileri asamalarinda sürekli oksijen tedavisi ve brons açici tedavileri, hatta solunum cihazlarini tedavi seçenekleri arasinda sayabiliriz.”

Kronik bronsit ile akut bronsitin farki

Dr. Kaskir, kronik bronsitin yogun sigara içimi sonrasinda gelistigini, hayat boyu ve kisinin yasamini süregen sekilde olumsuz etkiledigine dikkat çekereek, akut bronsitin ise, sigara içmeyenlerde de görülebildigini açikladi.

ÇOCUKLARDA ZATÜRREYE NEDEN OLUYOR

Çocuklarda siklikla akut bronsit özellikle kis aylarinda görüldügünün altini çizen Dr. Nur Kaskir, tedavide brons gelistirici ve antibiotik kullanildigini, gerekli tedavi yapilmadiginda ise, zatürreye dönüsebildigini kaydetti.

Bebeginiz bronsitse ne yapmalisiniz?

Dr. Kaskir, “Bazen bebeklerde dogumdan hemen sonra bronsit vakalari görülebiliyor. Vücut direnci düsük oldugundan solunum yolu infeksiyonlari daha kolay brons sistemine inerek hastalik yapabiliyor. Yemek konusunda çok israrci olmaksizin özellikle vücudun sivi dengesini korumaya önem verilmelidir. Agizdan alinim çok azalirsa ve sivi açigi olursa mutlaka hastaneye basvurulmalidir. Özellikle sivi gidalar bolca alinmalidir. Nefes darligi,hiriltili solunum görülmesi, ates vb. Durumlarinda mutlaka hastaneye gidilmelidir.

SEHIRLESME ALERJIK HASTALIKLARI ARTIRIYOR

Gögüs hastaliklarinin sehirlesme ile birlikte giderek arttigina da dikkat çeken dr. Nur Kaskir, her 4 - 5 kisiden birinin allerjik kabul edildigini ve çogunun tedavisiz oldugunu sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası