Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Menopoz psikolojisi yasam kalitesini azaltiyor

Menopoz öncesi dönemde baslayan, 5 yil sürebilen ruhsal sorunlar zamaninda müdahale edilmediginde klinik depresyona bile dönüsebiliyor.

Menopozdaki kadinlarin ruhsal sorunlarinin tedavisinde, hormonlar ve antidepresanlar birlikte kullaniliyor. Uzmanlar, kadinlara bu dönemde sosyal ve mesleki kimliklerini de korumalarini öneriyorlar.

Kadinlarin ömrünün üçte birini kapsayan menopozdaki ruhsal ve fiziksel sorunlarin basariyla çözümlenmesi, hem bireysel hem de toplumsal açidan büyük önem tasiyor. Menopoza giris yasi dünya genelinde 51 iken, ülkemizde bu yas 46-48 arasi kabul ediliyor. Disiligin mimari olan östrojen hormonu, ayni zamanda kadinlari ciddi saglik sorunlarindan da koruyucu bir özellige sahip. Bu yüzden de kadinlar erkeklere oranla saglik açisindan her zaman sansli sayiliyorlar. Ancak menopoz sonrasinda östrojen üretimi olmadigindan, kadinlar bu koruyucu etkiden yoksun kaliyor.

Bu erken dönemde görülen sikayetler, kadin yasamini zorlastiracak boyutlara ulasiyor. Nedenler arasinda östrojenin kan düzeyindeki azalma ve son zamanlarda progesteron, androjen gibi diger hormonlarin da etkisinden söz ediliyor.

PSIKOLOJIK SORUNLAR

Daha önceden düsük benlik saygisi ve yasantisindan yeterince hosnut olmama gibi psikolojik zorluklar yasayan kadinlar, menopozdan daha çok etkileniyor. Menopoz, psikolojik olarak çocuk dogurma ve büyütme yeteneginin kaybi olarak yasaniyor.

Acibadem Hastanesi Kadiköy Psikiyatri uzmani Doç. Dr. Ece Orhon söyle konusuyor:

“Östrojen eksikligi, direkt olarak psikolojik bozulmaya yol açmaz. Bu hormonun azalmasi; ates basmalari, uyusmalar, gece ve gündüz terlemeleri, siskinlikler, bas dönmesi, denge bozukluklari, çarpinti gibi birçok otonom sinir sistemi yolu ile ifade edilen sikayetlere yol açar. Bunlari yasayan kadin da, duygusal zayiflama, iç sikintilari karamsarlik, isteksizlik ve birçok konuda memnuniyetsizlik hali bas gösterebilir. Her kadinda ruhsal sorunlar görülmez. Kadinin kisiligi, özgüveni, mesguliyetleri çalisip çalismamasi ile direkt iliskilidir. Özgüveni olan, geçirdigi dönem özelliklerini taniyan, isi gücü, meslegi ve gerçek mesguliyetleri olan kadinlarda ciddi ruhsal sorunlar, baska tibbi ortaya çikarici nedenler de yoksa, görülmez.”

KLINIK DEPRESYON RISKI

Gerek bedensel gerekse ruhsal bir çok sikayeti bir arada yasayan kadinin bireysel, sosyal, is yasantisindaki üretkenligi etkileniyor. Bu durum yasam kalitesini olumsuz etkiliyor. Bu dönemdeki sikayetlerin menopoza girmeden önceki yillardan da baslayabildigini belirten Psikiyatri uzmani Doç. Dr. Ece Orhon “Menopoza girdikten sonra 4-5 yila kadar yasanabilir. Uzman yardimi gereken durumlarda, yardim alinmazsa ruhsal sorunlar klinik depresyona dönüsebilir” uyarisinda bulunuyor ve ekliyor:

“Kadinlarin öncelikle jinekologlar ve psikiyatristler tarafindan bilgilendirilmeleri ve bu dönemin özelliklerinin anlatilmasi dogru bir yaklasimdir. Ruhsal sorunlar önce degerlendirilip, depresyon asamasina gelinip gelinmediginin tanisi konulur. Destekleyici, özgüveni yükseltici, bu yeni dönemi planlayici yaklasim ve programlar yapilir. Eger tani klinik depresyon ise mutlaka ilaç tedavisi gereklidir. En az 6 ay süren bu tedavi yalniz ilaç uygulamasi ile olmamalidir. Kadinin benlik saygisini ve özgüvenini yükseltici, destekleyici psikoterapotik yaklasim gereklidir.”

HORMON VE ANTIDEPRESANLARIN ORTAK KULLANIMI

Menopoz döneminde, vücutta eksilen östrojenin yerine konulmasi olarak tanimlanan HRT tedavileri günümüzde kisinin risklerine göre özel olarak planlaniyor. Yapilan arastirmalarda menopozdaki depresyona girmis kadinlarda düsük doz östrojen ve antidepresan ilaçlarin birlikte kullaniminin basarili sonuç verdiginin gözlendigini belirten Doç. Dr. Orhon söyle devam ediyor:

“Hormonlarin dogal olanlari tercih edilmelidir. Antidepresanlarla, düsük doz östrojenin birbirlerinin etkilerini arttirdigini ve kadinlarin sikayetlerinde düzelme oldugu görülüyor. Yasam sevinci, hayata bagliligini arttirici yaklasim gereklidir. Kadin, hayata dört elle sarilmalidir. Bugüne kadar görevlerini en iyi sekilde yapmis olmanin huzuruna, yillarin deneyimini birikimlerini katmalidir. Artik kendisi için daha çok zaman ayirmali ve önceden isteyip de yapamadiklari gündeme gelmelidir. Üretkenligini, kendisine yaptigi yatirimlari hayata geçirmelidir. Sosyal ve mesleki kimligi mutlaka korunmalidir. Yasam biçiminde kendisine olan saygisini, üretkenligini koruyan ve çalismayi sürdüren kadin artik huzurlu ve mutlu bir döneme geçmis olmaktadir. Menopoza girmeden önce alinacak tedbirler içinde en önemlisi, menopoz öncesi tibbi ve ruhsal hazirliklarin dogru ve yeterli olarak yapilmasidir. Bu dönemin hayatin normal bir diger dönemi oldugunu, sadece dogurganligin sonlandigini ve bunun getirdigi rahatlamayi da hatirlamalidir. Ayrica yasam deneyimlerinin getirdigi bilgilerle duygu ve düsüncelerinde olgunlasmanin yasandigi haz verici doyumlu ve özgür bir dönemdir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası