Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda kasik fitigi

Bebeginizin ya da çocugunuzun kasiklarinda ya da torbalarinda daha önce bulunmayan bir sislik, fitik olabilir.

Sislik agrisiz ve yumusak ise acele etmeden ancak ilk firsatta, eger sislik agrili ve sert ise acil bir durum söz konusu olabileceginden hemen ilgili bir uzmana basvurmaniz tavsiye edilir.

KASIK FITIGI NEDIR?

Karin ön duvarinin, kasik bölgesindeki zayif bir bölgesinden karin boslugunda bulunan bazi yapilarin deri altina kadar çikmasina kasik fitigi deniyor. Bu yapilar en sik bagirsaklar olsa da bir çesit zar olan ‘omentum’, mesane ve kizlarda yumurtaliklar ve tüpler de zaman zaman fitiklasabilir.

KASIK FITIGI NASIL OLUSUR?

Testisin inisi: Kasik fitiginin olusumu erkeklerde testislerin(yumurtalarin) torbaya inis süreci ile yakindan ilgilidir. Testisler, bebegin anne karnindaki yasaminin 7. ayinda kasik bölgesinden torbalara dogru inise baslar. Bu inis çogunlukla bebek dogmadan önce tamamlanmis olur. Bu inis süreci tamamlanamadigi zaman testis inis yolu boyunca herhangi bir noktada kalabilir. Buna inmemis testis adi verilmektedir. Inis süreci normal seyrinde iken eger bebek erken dogar ise yine inmemis testis görülecektir(prematürelerde sik görülmesinin nedeni).

Fitik kesesinin olusumu: Bu inis sirasinda testise eslik eden periton(karin zari) parçacigi bir eldiven parmagi seklinde torbalara kadar testisle birlikte sürüklenir. Dogumdan sonra bu zar kesecigin duvarlari birbirlerine yapisir ve ince bir bant halinde kalir. Iste bu zar kesecigin duvarlarinin birbirlerine yapismamasi ya da yapistiktan sonra çesitli nedenlerle yeniden açilmasi sonucu olusan araliktan karin içi organlarin deri altina kadar ilerlerler. Böylelikle karin içi basincini arttiran her türlü durumda(öksürük, ikinma, aglama, vb) karin içindeki organlar bu kanaldan çikmaya yönelirler ve kasikta ya da ilerlemis olgularda torbalarda sislik meydana gelir.

BELIRTILERI NELERDIR?

Beliren kaybolan sislik ilk ve en önemli bulgudur. Sagda ya da solda kasiktan baslayarak torbalara (kizlarda büyük dudaklara)kadar olan hat üzerinde, herhangi bir noktada olabilir. Aglama öksürme gibi karin içi basincinin arttigi durumlarda bu yapilar, zayif olan bu noktadan karni terk ederek deriden kabarik bir sislik olustururlar. Baslangiçta aglama veya öksürük durdugunda yapilar yeniden karin içine dönerek sislik kaybolur. Daha ileriki dönemlerde ise fitiklasan yapilar giderek kendilerine daha genis bir yer açacagindan elle itilmeleri gerekecektir. Çok ilerlemis durumlarda fitiklasma çocugun torbalarini dolduracak kadar asagi, testislerin yanina kadar inebilir.

Çocukluk çaginda görülen fitik tipi büyük çogunlukla indirek olanidir. Direk kasik fitigi nadiren çocuklarda da görülürse de, daha çok bir eriskin hastaligidir. Indirek kasik fitiginda karin içinden çikan organlar kasik kanali adi verilen bir kanaldan geçerek deri altina ulasirlar. Direk fitikta ise karin duvarindaki zayif nokta sisligin hemen altindadir. Barsaklar dogrudan deri altina ulasirlar.

HANGI YASIN HASTALIGIDIR?

Kasik fitigi her yasta görülebilir. Yeni dogmus bir bebekten ileri yaslara kadar herhangi bir çagda baslayabilir.Görülme sikligi normal süre ve kiloda doganlarda % 1-3’tür. Prematüre dogmus olanlarda ise daha sik rastlanir(% 16-25).

TEDAVISI IÇIN HANGI YAS UYGUNDUR?

Çocukluk çaginda kasik fitiginin tek tedavisi ameliyattir. Hasta tani konuldugu zaman ameliyat edilmelidir. Beklenmesi gereken bir yas ya da süre söz konusu degildir. Ancak enfeksiyon geçirmekte olan veya kansizlik saptanan hastalarin, acil bir durum söz konusu degilse, bu sorunlari tedavi edildikten sonra ameliyat edilmeleri daha uygundur.

AMELIYAT:

Çocuklarda kasik fitigi ameliyati günübirlik cerrahi tarzinda yapilir. Gerekli hazirliklarin ardindan hasta ameliyata alinir.

Kasikta yaklasik 2-3 cm’lik bir kesiden gerçeklestirilen ameliyatta, özetle fitik kesesi karin boslugu ile baglanti noktasindan baglanarak çikarilir(yüksek ligasyon). Ameliyat bitiminde çogunlukla tercih edilen kapatma yöntemi eriyebilen materyalle yapilan gizli derialti(subcuticuler) dikisidir. Bu yöntemin avantaji dikis alma islemine gerek birakmamasidir.

Ameliyattan yaklasik 3-4 saat sonra hasta evine gönderilebilir.

SIK SORULAN SORULAR:

Fitik ameliyatsiz iyilesmez mi ? Ilaç tedavisi söz konusu degildir. Ameliyat disi tedavi konusunda geçmiste fitik bagi gibi denemeler olmus ancak uzun yillar önce, hem iyilesmeyi saglamadigi hem de ameliyati zorlastirdigi için terkedilmis. Toplam hastanede kalis süresi 4-5 saat olan bir girisim yerine aylar, hatta yillarca bag kullanip sonunda yine ameliyat olmanin savunulacak bir yani yoktur.

Beklemenin tehlikesi var midir? Kasik fitiginin en önemli tehlikesi bogulma ya da sikismadir. Bogulmus fitik 3 türlü tehlike içerir.

Sikismis bir barsak tikali bir barsaktir ve kaka geçisi durur. Süre uzadikça barsak bir barsak dügümlenmesinin bütün belirtileri görülmeye baslayacaktir.

Tikali olmasi disinda sikisan barsak zarar görebilir. Bu uzun süre sikisik kalmis fitiklarda söz konusu olabilir. Bu durumda sikisma bölgesinde kizariklik ve ödem de baslar.

Kanal içinde sikismis olan barsak kanaldan geçen diger yapilara(testisin damar, sinir ve kanallari) zarar vermeye de baslayabilir. Kizlarda da benzer sekilde yumurtalik ve tüpler zarara ugrayabilmektedir.

Bogulmus Fitik Nedir? Fitiklasan organlarin çiktiklari yere sikisarak, kalmalarina bogulmus fitik denir. Bu kalis ne kadar uzun sürerse sikisan barsagin zarar görme olasiligi o kadar fazladir. Bu konuda ilk bilinmesi gereken bogulmus fitik belirtileridir. Kasikta agrili bir sislik ortaya çikar. Sislik genellikle sert ve sabittir. Kusma, karin sisligi, kaka yapamama ya da kanli kaka görülebilir. Hastanin yasi küçüldükçe bogulma riski artar. Ilk 6 aydaki bebeklerin % 60’inin kasik fitiginin en az 1 kez boguldugu bildirilmektedir.

Bebegim-çocugum ameliyata dayanabilir mi? Fitik ameliyati çok küçük dogum agirligi olan prematüreler de dahil olmak üzere her yasta bebege ve çocuga basariyla uygulanmaktadir. Operasyonda teknik açidan hayati tehdit edici risk söz konusu degildir. Modern anestezi teknikleri ve modern teknoloji sayesinde önlenebilir riskler ortadan kaldirilmis, beklenmedik durumlar için de gereken tedbirler alinmistir. Kuskusuz her ameliyatta belirli bir risk hala mevcuttur ancak günümüzde bu en aza indirilmistir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası