Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogru gözlük kullanimi ve bakimi

Gözlük kullanan kisilerde zamanla düsünmeden yapilan bazi aliskanliklar olusur. Bu kötü aliskanliklar gözlügün kullanim süresini kisaltir.

Her gözlügün, kisiden kisiye degisen bir kullanim süresi var. Bu süre aliskanliklara, takis süresine, sik takip çikarilmasina, muhafaza sekline göre degisir. Ancak bu süreyi uzatmak elinizde...

Internetteki “optik rehberim” adli web sitesinde yayinlanan “Ideal Gözlük Kullanimi” baslikli yazida, gözlük kullanan kisilerin yasadigi sorunlar dile getiriliyor. Gözlük kullanmaya baslayan kisilerde, belli bir süre sonra bazi aliskanliklar olustugu, gözlügü takip, çikarirken, silerken, bir zemin üzerine koyarken, kordon veya zincirle boyunda asili tutarken, bas üzerine kaldirirken, kilifina yada kilifsiz cebe çantaya yerlestirirken ortaya çikan bazi hareketlerin, hep benzer biçimde düsünmeden yapildigi hatirlatiliyor. Bu aliskanliklarin gözlügün ömrünü, yapisini, ayarlarini etkiledigi dile getirilen yazida, yanlis bir zorlama ya da yanlis bir hareketin, gözlügün zorlamanin oldugu bölgeden kirilmasina, zarar görmesine neden oldugu hatirlatilarak, bu olumsuzluklari gidermek için, dikkat edilmesi gerekenler siralaniyor:

Gözlük kullanilmadigi zamanlarda, mutlaka sert koruyucu bir kilifta muhafaza edilmeli ve mümkün oldugunca oturulan, dayanilan üzerinde esya bulundurulan bir zemine konulmamali.

Oturulan sandalye, koltuk, kanepe, yatak üzerine birakilip unutulan gözlükler her an bir kazaya ugrayabilir. Böyle bir aliskanlik edinilmisse hemen vazgeçilmesi gerekir.

GÖZLÜGÜN AYARLARI BOZULURSA

Bu durumu anlamak için gözlük saplari açilarak düzgün (masa üstü vs.) bir zemine konur. Eger saplardan biri zemine degmiyorsa, gözlük yüzde egri duruyor demektir. Bu pozisyondayken gözlük halkalarina yukaridan bakildiginda, halkalardan biri içe dogru bir konumda ise de, gözlük köprü kismindan egilmis demektir. Bu gözlük yüzde, bir halkasi yüze yakin, diger halkasi gözden uzak durur.

Bunlarin disinda, sap açikliklari gövde ile 90 derecelik açi teskil etmiyor ve disa dogru açilmissa, gözlük yüze bol gelir ve düsme egilimi gösterir. Sayet bu sap, bu sekilde açilmamissa, gözlügün açilan sap yönünde yüze yaklastigi görülür.

Metal ve plastik çerçevelerde sap vidalarinin gevsemesiyle saplar sik sik cama çarpacak ve cam üzerindeki kaplama veya polisaja zarar vererek matlasmasina neden olur.

Gözlük katlandiginda saplar düzgün kapanmiyor, asagi veya yukari dogru, dogru açi teskil ediyorsa, sap menteselerinin egimi yanlistir. Bu durum gözlügün kilifa girmesini zorlastir. Gözlük saplari genellikle düzgündür. Bazen yapimci firma veya teknisyen gözlükçü tarafindan sakaklar üzerindeki baskiyi azaltmak için hafif bir kavis verilir. Bilinçli yapilan bu islem disinda saplardaki asagi-yukari, içe ve disa egimler gözlügün yüzdeki konforunu olumsuz etkiler. Bu tür ayar bozukluklari görünümü de kötülestirir.

Metal gözlüklerde, camlari halka içine zapteden vidalar zamanla gevseyip camlarin düsüp kirilmasina neden olabilir. Fakat bu durum kullaniciyi daha önceden uyarir. Gözlük camlari silinirken gevsemis vidalar camin yatak içinde oynamasina ve ses çikarmasina neden olur. Bu ses camin düsebileceginin de habercisidir.

Özellikle plastik çerçeveleri veya plastik camli, plastik ve metal çerçeveleri sicakligin 40 dereceyi geçtigi yerlerde birakmamak gerekir. Çünkü gözlük, sicakliklarinin 60-70 dereceye çikmasiyla deforme olup, parlakliklarini kaybeder. Özellikle yansimasiz kaplamali plastik camlarin kaplamalari, bu sicakliga dayanamaz.

GÖZLÜGÜN TEMIZLENMESI

Silme bezinin yumusak, hidrofil (su tutucu) ve cam üzerinde kolay hareket eden malzemeden olmasina titizlik gösterilmeli, silme bezi içinde kum, toz, kir olmamalidir.

Eger çikmayan kirler varsa, özel temizleyiciler spreyler, kir çözücü emdirilmis kagitlar kullanilabilir. Bunlar yoksa, her cama bir damla sampuan veya benzeri yüzey aktif sivilar damlatilarak camlar parmakla ovalanir. Deterjan kullanilmamalidir. Bol su ile durulanarak suyu silkelendikten sonra yukarida anlatilan sekilde temizlik tekrarlanir.

Gözlüge en çok zarar temizlik asamasinda verilir. Bir esyayi uzun süre ve ideal formunda kullanmak, ancak bazi kurallara uymak ve bu kurallari aliskanliga dönüstürmekle mümkündür. Günlük yasamin vazgeçilmez bir unsuru olan böyle bir esyanin ideal kullanimi, ekonomik ömrünü birkaç kat uzatir.

GÖZLÜK ÇERÇEVESI DEFORMASYONLARI

Ilk alinista gözlük çerçevelerinde teknisyen dikkatinden kaçan bazi deformasyonlar oldugu gibi, kullanim ve tasima yanlisliklari sonucu da çerçeve deformasyonlara ugrayabilir. Böylece bir deformasyon tespit edildiginde, zaman geçirmeden optisyene basvurarak bu durumun düzeltilmesi ve ideal duruma getirilmesi gerekir.

Burun köprüsünün tam ortasindan dikine bir düzlem bulundugu varsayilarak , sag ve sol gövdelere bakildiginda her iki tarafta simetrik olmalidir.

Gövdenin göz tarafinda kalan iç kismina 180 derecede bir düzlem kondugunda (menteselere dayanacak sekilde) sag ve sol halkalar bu düzleme esit mesafede olmalidir. Bu esitlik ayni zamanda ,camlarin merkezlerinin korneaya esit uzaklikta olmasini saglayacaktir. (sagda ve solda çok farkli dyoptriler istisnadir)

Eger sasilik (strabismus) yoksa , göz bebekleri sag ve solda ayni yerde olmalidir. Yine egri burun istisnadir. Zira burunda saga veya sola dogru bir egiklik varsa, gözlük çerçevesi yüzde tam simetrik durmayacaktir.

Gözlük gövdesinin her iki yandan bakildiginda yanaga dogru egimi (pantoskopik açisi)esit olmali ve yanaga degmemelidir.

Saplarin kulak arkasina dönen kismi, kafa ile kulagin birlesme egrisini takip edecek gibi olmalidir.

Sapin en uç noktasi, hem kulak arkasina hem de kafa derisine fazla baski yapmamalidir.

Gözlük saplari açilarak önce düz, sonra ters bir sekilde düzgün masa üstü gibi bir zemine koyuldugunda , sap uçlari veya büküm yerleri masaya degmelidir.

Saplar gövdeyle 90 derecelik bir açi yapmali ve saplar düz bir biçimde kivrim yerine uzanmalidir. (sakaklari genis kisiler için verilmis disa dogru bombeler istisnadir.)

Metal çerçevelerde, plaketlerin kaynak yerlerinden baslayarak egim ve kivrimlar simetrik olmalidir.(yine egri burunlar için özel yapilmis ayarlar istisnadir.)

Sap uzunluklari ve büküm yerleri esit olmalidir. (kisinin bir kulagi önde bir kulagi geride ise,yapilan ayar istisna kabul edilir.) Sap uçlari camlara temas etmemelidir.

Çerçeve gövdesindeki cami sikistiran vidalar gevsek olmamalidir. Keza, saplarin mentese vidalari yeteri kadar siki olmalidir. Cami tutan vidalar sonuna kadar sikismali, arada açiklik kalmamalidir. Mentese vidalari zamanla gevsemeye meyillidir. Vidalarin gevseyip düsmesini önlemek için somun kullanilmali veya vidanin uç kismi preslenerek çikmasi önlenmelidir.

Çerçevenin gövdesinin öne veya saplara dogru egimi fazla olmamalidir.

GÖZLÜKTE DEFORMASYONLAR NEDEN ZARARLIDIR ?

Gözlükte deformasyonlar, hem estetik açidan, hem fonksiyonlari açisindan kötü sonuçlar dogurur. Deforme olan gözlük, cilde pisik veya kizariklik gibi zararlar verir. Çünkü agirliklar burun üzerine ve saplara esit dagilmaz. Kaymalar veya baskilar, kulak arkasinda, sakaklarda ve burun üzerinde aci ve agri verir. Gözlügün görme fonksiyonlarini bozar, astigmatik ve prizmatik etkiler meydana getirerek bulanik görmeye, çift görmeye ve görme yorgunluguna, dolayisiyla bas agrisina neden olur.

HER ALTI AYDA BIR ZIYARET

Yukarida saydigimiz tüm olumsuzluklar, ancak isinin ehli bir usta teknisyen tarafindan düzeltilir. Bu tür ayar bozukluklari, egrilikleri, gevsemeleri konunun disinda birinin yapmasi zor ve risklidir.

Gözlükçünün çesitli cihaz ve el aletleriyle kolayca ve kisa sürede yapabilecegi bir ayar, yanlis ellerde kirilmayla sonuçlanabilir. Ziyaretlerin gözlük kullananin lehine bazi yararlari da vardir. Bu ziyaret esnasinda gözlüge derin temizleme yapilir, (ultra soundlu yikama cihazinda)gevseyen vidalar sikistirilir. Eskiyen, yesillesen, rengi degisen burun padleri degistirilir. Sayet ilgilenilir ise yeni teknolojik gelismelerden haberdar olunur. Cam ve çerçevenin miadinin dolup dolmadigina karar verilir.

GÖZLÜGÜ DEGISTIRME ZAMANI

Her gözlügün, kisiden kisiye degisen bir kullanma süresi vardir. Bu süre aliskanliklara, takis süresine, sik takip çikarilmasina, muhafaza sekline kisinin terlemesi ve terindeki terkibe göre degisir.

Eger terin çok asitli bir terkibi varsa, metal çerçevenin kaplamalari bu terkipten etkilenerek bozulur, baz materyaldeki bakiri oksitleyerek yesil renk alir, giderek korrozyon ve yüzeyin törpü gibi pürüzlenmesine neden olur. Özellikle cilde temas halindeki saplarda ve gözlügün gövdesinin alt kisminda yanaga degme varsa meydana gelen bu olusum son derece ciddi cilt reaksiyonlarina zemin hazirlar.

Mükemmel kalite ve mükemmel saglamlik istenildiginde, çerçeve köprüsündeki alasimin sert ve dayanikli olmasi sag sol halkalarda ise yumusak kolay biçim verilen bir alasim seçilmesi sarttir. Saplarda kullanilan alasim bazen üç degisik özellik tasir: Sapin menteseye yakin yerleri kalin sert, orta bölge esnek, plastik uçlarin geçirildigi mil kismi yumusak kolay bükülen nitelik kazandirir. (ki optisyen kolayca kulak arkasina bükerek ayarlayabilsin.) Alasima bu özellikler kazandirilirken yapilan islemler, maliyetede etki eder. Bu nedenlerle, çok kaliteli bir çerçeveye ömür biçmek zordur. Çok saglam bir gözlük, kötü kullanimla çok kisa sürede bozulabilir. Bu itibarla, gözlük çerçevesine yapimci firmalarin verdigi garanti, sadece imalat hatalarini içerir. Kullanim yanlisligindan meydana gelen kirilma veya bozulmalara bir garanti verilmez.

Özet olarak kaplamasi bozulmus metal gözlük çerçevesinin degistirilmesi gerekir. Ayrica metal yorgunluguna baslamis, kolayca deforme olan çerçeveler ile vida yataklari, menteseleri bozulmus baglantilari çatlayarak zayiflamis çerçeveler degistirilmelidir. Plastik çerçevelerde saplarda pütürlenmeler, ter asidinden beyazlanmalar oldugunda, plastik malzeme ayar yapilamayacak derecede sertlestiginde, çatlamalar basladiginda degistirmek gerekir. Unutulmamalidir ki, degisme zamani gelmis, ana materyali bozulmus, deforme olmus, camlari çizilmis, matlasmis, kanallarina temizlenemeyen kirler birikmis bir gözlügü kullanmakta israr etmek saglikli degildir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası