Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Düzenli tras ol saglikli kal

Arastirmacilar, düzenli olarak tras olan erkeklerde kalp krizi, beyin kanamasi ve felç geçirme riskinin azaldigini öne sürdü.

Prof. Shah Ibrahim, 20 yil süren ve 2 bin 438 erkek üzerinde yapilan arastirmada, tras olmayan erkeklerin yüzde 70 oraninda daha fazla beyin kanamasi ve felç geçirdiklerini, 30’unun da diger gruba oranla her ne nedenle olursa olsun daha erken öldüklerinin belirlendigini kaydetti.

Bristol Üniversitesi’nde yapilan ve sonuçlari American Journal of Epidemiology dergisinde yayimlanan 20 yillik bir arastirmada, kisilerin sakal durumuyla kalp hastaliklari ve beyin kanamalari arasindaki iliski incelendi. Caerphilly bölgesinde yasayan 2 bin 438 erkek üzerinde yapilan arastirma sirasinda, bu kisilere ne kadar siklikla tras olduklarini soran bilim adamlari, bu kisilerin kalp krizi ve beyin kanamasi geçirme egilimlerini 20 yil boyunca izlediler.

SIGARA VE EVLILIK

Arastirmacilar, her gün tras olmayan grupta sigara içenlerin oraninin yüksek oldugunu, daha az evlilik yapildigini ve büyük oranda “kol isçiligi” gerektiren alanlarda çalisildigini söylediler. Bu etkenlerin büyük bölümünün ortadan kaldirilmasi halinde bile, tras olmayan erkeklerin yüzde 70 oraninda daha fazla beyin kanamasi ve felç geçirdiklerini ve yüzde 30’unun da diger gruba oranla her ne nedenle olursa olsun daha erken öldüklerini belirten arastirma ekibinin baskani Prof. Shah Ibrahim, “Sigara, düzensiz hayat, yorucu ve yipratici isler gibi etkenler ortadan kaldirilsa bile, felç ve beyin kanamasi geçirme riskleri azalmadi” dedi.

SOSYAL VE HORMONAL ETKILER

Prof. Ibrahim, her gün tras olup olmamakla ölümcül hastaliklara yakalanma arasindaki iliskinin büyük oranda sosyal etkenlere bagli görünmekle birlikte, bazi hormonal etkilerin de rol oynadigina inandiklarini bildirdi. Ibrahim, bu konunun tam olarak açikliga kavusturulmasi için daha ayrintili arastirmalara ihtiyaç duyduklarini ifade etti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası