Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En kolay spor: Yürüyüs

Belki agirlik kaldirmak size göre degildir. Belki de artik o gürültülü ve ter kokan aerobik derslerini kaldiramiyorsunuz. Tenis oynamanin veya kosmanin düsüncesinden bile yorulan kisilerdensinizdir belki de...

Daha yumusak, daha hafif bir egzersiz için hazir misiniz? Yürümeyi deneyin. Formdakal.com, yürümenin sadece en kolay egzersiz yollarindan biri degil, ayni zamanda en fazla faydali olanlarindan oldugunu belirtiyor.

Yürürken derin düsüncelere dalabilirsiniz. Hiçbir sey düsünmeyebilirsiniz de. Bir arkadasinizla çene çalabilir, köpeginizi dolastirabilir veya radyo dinleyebilirsiniz. Bir spor salonuna üye olmaya veya bir antrenöre ihtiyaciniz yok. Sadece bir rota belirleyin ve o yolu yürüyün.

YÜRÜMENIN FAYDALARI

Yürümenin fazlasiyla basit olmasi yüzünden saglik açisindan sagladigi faydalarin da bir sekilde sinirli oldugunu düsünüyorsaniz, yaniliyorsunuz.

Iste, düzenli olarak yürüyüs yaparak elde edeceginiz faydalarin birkaçi:

Kilo verebilir ve kilonuzu koruyabilirsiniz.

Yürümek, diyabeti kontrol altinda tutmakta yardimci olur.

Yürümek, kalbinizi güçlendirir, kan basincinizi düsürür, kan dolasimi sistemindeki iyi kolesterol seviyesini yükseltir - bunlarin hepsi de kalp krizi riskini azaltan etkenlerdir.

Yürümek, eklem sorunu yasama riskini azaltir. Daha güçlü kaslar, eklemleri olmalari gereken hizalarda düzgün olarak tutma isini daha iyi yaparlar.

Bazi çalismalar, yürümenin kemikleri güçlendirdigini ve osteoporozu önlemeye yardimci oldugunu öngörüyor.

Yürümek, stres hormonlarinin üretilmesini yavaslatir, bu sayede depresyonu ve endiseyi yatistirir. Daha serinkanli ve daha mutlu hissedersiniz.

ÖNCE BIR ADIM

Eski bir Çin deyisine göre, “bin millik bir yolculuk, tek bir adimla baslar.” Yürümeyi ögretmek gibi bir niyetimiz yok, ama bazi temel kurallara uymak en iyisi:

Yavasça baslayin. Her yürüyüsün ilk 5 dakikasini, normal yürüyüs hizinizda gezinir gibi yürüyerek geçirin. Kendini zorlama yok, nefes nefese kalma yok. Bu sayede, kaslariniz, onlardan isteyeceklerinizi yerine getirmeden önce isinma firsati bulacaklar. Bu önemli, çünkü isinmayan kaslar egzersizle ilgili incinmelere daha açik olurlar.

Esneme hareketleri yapin. Kaslariniz isinip açilinca, büyük bir adim atip, ilerideki bacaginizi büküp geridekini gergin tutarak sirayla bacaklarinizi esnetin.

Hizinizi artirin. Simdi tekrar yürümeye hazirsiniz. Yavas yavas hizinizi artirin. Yaninizdan geçip giden yürüyüsçü kadar hizli olmamanizi kafaniza takmayin. Asil önemli olan, kendinizi rahat hissedeceginiz bir hizda yürümektir. Zamanla daha da hizlanacaksiniz nasil olsa. Daha baslangiçta soluk soluga kalmaniza gerek yok. Yürüyüs zevkli olmalidir, stresli veya acili degil.

Bir tur atin. Eger son yürüdügünüz en uzun mesafe dis kapidan arabaniza kadarsa, baslangiçta kisa rotalar belirleyin. Mesela, ilk sokaklardan dönerek evinizin çevresinde bir tur atin. Kendinize 10 dakikada tamamlayacaginiz bir yürüyüs rotasi belirlemeniz yeterlidir. Bu rotayi haftada üç kere yürüyün. Unutmayin: Rahat edeceginiz bir hizda yürümelisiniz.

Daha uzaga. Haftada üç kere 10 dakikalik yürüyüsler artik hafif gelmeye basladiginda, yürüdügünüz mesafeyi artirin. Süreyi önce 12-15 dakikaya çikarin. Sonra yavas yavas artirarak, baslarda haftada üç sonlarda bes kez 30’ar dakikalik yürüyüsler yapin. Eger amaciniz kilo vermekse, haftada 4 veya 5 kez 40-60 dakikalik yürüyüsler yapmak iyidir.

Daha hizli. Zamanla, hizinizi artirsaniz bile rahat hissetmeye devam ettiginizi farkedeceksiniz. Hizinizi ayarlamanin basit bir yolu: Rahatça konusabileceginiz, ama sarki söyleyemeyeceginiz bir hizda yürüyün. Doktorlara göre, bir yürüyüsten kalp sagligi için en fazla faydayi saglamanin yolu, saatte yaklasik 5 kilometre hizla yürümektir.

Daha küçük. Garip gelebilir ama, daha hizli yürümenin sirri, daha küçük adimlar atmaktir. Çogu insan hizli yürümek için uzun adimlar atmasi gerektigini sanir ama, seri atilan kisa adimlar sizi daha hizli ilerletir. Bunun nedeni, kisa adimlarda kalçalarin daha hizli dönme hareketi yapabilmesidir. Ayrica, kollarinizi da daha hizli sallarsaniz, ayaklariniz kollarinizi takip etmek zorunda kalir.

Tabanlari dinlendirin. Yürüyüsünüzün son 5 dakikasini gezinti hizinda kendinizi gevseterek geçirin.

Tekrar esneyin. Son olarak, vücudunuzu gevsetmenizin ardindan, sogudugunuzda kaslarinizin kasilmamasi için temel esneme hareketleri yapin. Bir egzersizden sonra esneme hareketleri yapmak, en az egzersiz öncesinde yapmak kadar, belki daha fazla önemlidir. Isinmak için yaptiginiz hareketleri, sayisini artirarak tekrarlayabilirsiniz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası