Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzun saglik sorunlarini ihmal etmeyin

Okul çagi çocuklarinda göz hastaliklari, kulak burun bogaz enfeksiyonlari, agiz dis sagligi sorunlari ve beslenme problemleri sik görülüyor. Bu sorunlarin düzenli saglik kontrolleriyle yakalanmasi mümkün.

Okul çagi çocuklarinda gelisen sorunlarin zamaninda saptanip tedavi edilmesi saglikli bir eriskin olmalariyla yakindan ilgili. Uzmanlar okul çagi çocuklarinin, göz sagligi, kulak burun bogaz hastaliklari, dis sagligi, beslenme açisindan düzenli olarak kontrol edilmesinin önemine dikkat çekiyorlar. Okul dönemindeki yogunluk yüzünden çocuklardaki saglik sorunlarinin gözden kaçabilecegini hatirlatan uzmanlar, Subat tatilini bir firsat olarak görülebilecegi belirtiyor.

GÖZ SAGLIGI

Okul çagindaki çocuklar daha önce hiç göz muayenesinden geçmemislerse, damlali muayeneyi de içeren tam bir göz kontrolünden geçmeleri özellikle tavsiye ediliyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Göz hastaliklari uzmani Op. Dr. Silay Cantürk, göz bozukluklarinin okumayla ilgili performansin azalmasina ve ögrenme güçlüklerine sebep olabilecegine dikkat çekerek su bilgileri veriyor :

“3 yasinda yapilacak ilk muayeneden sonra çocuklar göz rahatsizliklarinin siddetine göre takip edilirler. Hiç göz bozuklugu olmayan ve ailede göz rahatsizligi bulunmayan bir çocuk 2-3 sene aralarla rutin muayene edilebilir. Ailesinde (sikça rastladigimiz) miyopi (uzagi görememe) ve astigmati bulunan çocuklar daha sik aralarla göz muayenesi olmalilar ( senede bir kez). Görme azligina yol açan en sik durum ambliyopi (görme tembelligi ve sasiliktir. Bu problemler erken anlasildiginda gözlükle, kapama tedavisi ile damlalarla ve bazen de cerrahi ile düzeltilebilir. Erken dönemde baslayacak tedavi görmenin düzelmesinde çok etkilidir.”

KULAK BURUN BOGAZ HASTALIKLARI

Öte yandan okul döneminde çocuklarin siniflarda kalabalik ve iyi havalandirilmayan ortamlarda bulunmasi enfeksiyonlarin olusumunu tetikliyor. Kis aylarinda pencerelerin kapali olmasi ve isi kaynaklarina bagli olarak siniflarda havadaki oksijen ve nem oranlarinin azalmasi üst ve alt solunum yolu mukozalarinin enfeksiyonlara direncini azaltiyor.

Acibadem Hastanesi Kadiköy Kulak Burun Bogaz hastaliklari uzmani Doç. Dr.Teoman Dal sunlari söylüyor.

“Okul ortaminda sik tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlari gelisiyor. Erken okul dönemindeki çocuklarda yilda üç dört kez üst solunum yolu enfeksiyonu olusmasi normal kabul edilmektedir. Ana sinifi ve ilk okul dönemdeki çocuklarda hem genizdeki dokunun aktif olmasina hem de östaki kanalinin yapisal özelliklerine bagli olarak üst solunun yolu enfeksiyonlari sirasinda siklikla kulak enfeksiyonlari meydana gelmektedir. Kulak agrisi, ates gibi belirgin sikayetler nedeni ile akut orta kulak iltihabi genellikle kolaylikla taninmakta, ancak isitme kaybi disinda belirgin sikayet yaratmayan orta kulakta sivi toplanmasi hastaligi gözden kaçabilir, uzun dönemde ciddi sorunlar olusturabilir. Bu yas grubundaki çocuklarda özellikle sik üst solunum yolu enfeksiyonu hikayesi ya da isitme azligi süphesi varsa en az bir kez kulak muayenesi yapilmasi tavsiye edilmektedir. Isitme azligi süphesi olusturacak en belirgin sikayetler arasinda, çocugun televizyonun sesini çok açmasi ya da çok yakindan seyretmesi, zaman zaman çagrilara cevap vermemesi, okulda basarisizlik, konusma bozukluklari sayilabilir. Uygun tedaviye ragmen düzelmeyen ya da çok sik tekrar eden üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarin alerji ve immün sistem yetmezlikleri yönünden arastirilmalari uygun olacaktir.”

AGIZ DIS SAGLIGI

Türk Dis hekimleri Birligi’nin arastirmalari ülkemizde her 10 çocuktan 9’unun agzinda çürük dis oldugunu gösteriyor. Düzenli dis firçalama aliskanliginin olmamasi okul çagi çocuklarindaki sorunlari büyütüyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy’ün Dis Hekimi Dt. Mete Dalbeler, çocuklara ilkokul çagindan itibaren düzenli olarak dis firçalama aliskanligi kazandirmanin önemini vurgulayarak sunlari söylüyor:

“Çocuklarin sekerli gidalari küçük yaslarda biraz daha kontrollü bir sekilde tüketmeleri gerekir. Tükettikten sonra da agizlarini çalkalamalidirlar. 5 yasindan itibaren ailelerin çocuklarini dis hekimlerine getirmeleri gerekir. Subat tatilinde çocuklara dis kontrolü yapilabilir. Bu dönemde panoromik film( tüm çene filmi) yardimi ile agizdaki çürük, eksik, çaprasik disler iskeletsel gelisim bozukluklari saptanip bunlara yönelik tedaviler, bunlarin haricinde koruyucu tedaviler- çürümeye yatkin bölgelerin örtülmesi dislerin yapisini kuvvetlendirmek için fluor uygulamasi- yapilabilir.”

OKUL ÇAGI ÇOCUKLARINDA BESLENME

Okul çagi dedigimiz 0-12 yas grubundaki çocuklarin beslenme aliskanliklari da büyüme ve gelismelerini birebir etkiliyor.Bu çagdaki çocuklar zamaninin büyük kismini geçirmis olduklari okul ortaminda beslenme sorunlariyla sik karsilasiyorlar. Arastirmalar her bes çocuktan birinin beslenme yetersizligi sorunuyla karsilastigini gösteriyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Beslenme ve Diyet Uzmani Evrim Ayhan, “Bu gruptaki çocuklarin biyolojik olarak devamli bir degisim içinde olduklarini için, besin gereksinimleri eriskinlerden çok farklidir. Ilkokul yillari hizli bir büyümenin basladigi dönemdir. Okul çagindaki çocuklarda 9-10 yasa kadar kilo artisi yilda 2.-2.7 kg. olacak sekildedir. Daha sonraki yillarda vücut agirligi egrisi sabit bir biçimde artar” diyor. Okul öncesi çagda çocugun beslenme aliskanliklari ailenin beslenme aliskanliklari tarafindan belirleniyor. Okul çagindaki çocugun daha önce kazanmis oldugu beslenme aliskanliklarini devam ettirmek istedigini belirten beslenme ve diyet uzmani Evrim Ayhan söyle konusuyor :

“Bu yillarda kazanilan aliskanliklar çok zor degistirilir. Ayrica, çocuk okulda kontrolsüz oldugu için ve özellikle anne, babasi çalisan çocuklarin okuldan eve geldiklerinde kendilerine yiyecek hazirlamalari sonucunda yanlis beslenme aliskanliklari gelisebilir. Bu yüzden ilkokul çagindaki çocugun dogru ve dengeli beslenmesi çocugun, ailenin ve okul yönetimindeki kisilerin egitimini gerektiren önemli bir konudur. Çocuklarin yanlis beslenme aliskanliklari edinmeleri sonucunda asiri sismanlik olusabilir ki, bu ileri yaslarda olusan sismanliktan çok daha tehlikelidir. Bu çocuklarin asiri yemelerinin disinda sismanliga yol açabilecek baska etmenlerde bulunabilir. Bunlardan birisi hormonal bozukluk ki, buna nadir rastlanilir. Kalitim çocuklarda sismanligin diger bir etmenidir. Anne ve babasi sisman olan çocuklarin, kendilerinin de sisman olmalari ailesinde sismanlik görülmeyenlere göre 3 kat daha fazladir. Bebeklik döneminde anne sütü alan bebeklerde mama ile beslenenlere göre sismanlik daha az görülmektedir. Anne ve baba arasinda olumsuz iliskiler, arkadas edinememe, televizyon ve bilgisayar basinda fazla zaman geçirme, mutsuzluk gibi psikolojik etkiler de çocuklarda sismanligin olusumuna zemin hazirlar. Dogru beslenme aliskanliklari kazanabilmelerinin en dogru zamani çocuk yaslarda baslamalidir. O yüzden çocuklarinda kilo problemi oldugunu düsünen aileler, onlarin saglikli büyüme ve gelismeleri açisindan dogru beslenme aliskanliklari kazanabilmeleri için, bir beslenme uzmanina basvurmalidirlar.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası