Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne Karninda Dersane

Anne karninda dersaneye devam eden bebekler ile etmeyenler arasinda 6 aylik zeka farki oluyor.

Anne karnindaki bebekler de dersaneye gidiyor. Bebegin isitme, dokunma, koku alma duyulari, hafizasi ve zekasinin anne karninda gelistirildigini belirten Çocuk Psikiyatri Uzmani Müjen Ilnem, "Küçük Einsteinler yetistirmek istiyorsaniz, çocugunuzun ruhsal ve zihinsel gelisimi için çaba gösterin" dedi.

Tani Egitim, Iletisim ve Danismanlik Hizmetleri'nden Çocuk Psikiyatrsiti Uzmani Müjen Ilnem, bebegin ruhsal ve zihinsel olarak gelisiminin anneleri en çok ilgilendiren konularin basinda geldigini söyledi. Zeka toplumunun ön plana çiktigi günümüzde bebeklerinin zeki olmasini istemenin anne ve babalarin en büyük hakki olduguna isaret eden Ilnem, "Bir çocugun zeka gelisimi için yapilabilecek çok sey var. Anne karnindan baslayarak bebeginizin zeka gelisimini ve psikolojik olusumunu saglamaniz mümkün" diye konustu.

Ilnem, anne rahmi dersanesi denilen olayin çocugu istemekle basladigini ifade ederek sunlari kaydetti:

"Istenmeyen hamilelik sonucu dogan çocuklar bunu mutlaka anliyorlar ve hayat boyu birtakim güven sikintisi yasiyorlar. Böyle bir durum yasamamak adina kari - koca olarak en bastan bebegi istediginize emin olun. Bu istek gerçekten çok önemli. Bebek isteme karari bazi toplumlarda bebegin dogum günü olarak kabul ediliyor. Örnegin Afrika yerlilerinde anne çocuk yapmaya karar verdigi zaman bir agacin altina oturdugunda bir türkü mirildanmaya basliyor. Daha sonra esiyle beraber oluyor. Çocugun dogum gününün annenin kafasinda tasarladigi o gün olduguna inaniyorlar. Böylelikle her bireyin kendine has bir özelligi, farkliligi oldugu ortaya çikiyor."

BEBEGINIZLE ILETISIM KURUN

Ilnem, anne karnindaki bebekle iletisim kurmanin pek çok yolu oldugunu hatirlatarak, "Yapilan arastirmalar bebegin ana dilini anne rahminde ögrendigini ortaya koyuyor. Bebekler zaten anne sesini çok çabuk algiliyorlar. Ardindan da babayi algilamaya basliyor. Iste bu nedenle bebegin en bastan itibaren bir birey oldugunu kabul etmekte yarar var. Öyle ki hamilelik sirasinda kari-koca arasinda sürekli gerginlik yasanmasi da bebegi etkiliyor. O açidan tartisma sonrasinda anne, karnina dönüp 'Babanla yüksek sesle konustuk ama bunun seninle ilgisi yok' demeli. Yapilan arastirmalar bazi çocuklarin ana rahminde sahit olduklari konusmalari büyüdükten sonra hatirladiklarini ortaya koyuyor" seklinde konustu.

Bebekle etkin iletisim kurma konusundaki tavsiyeler de söyle siralaniyor: "1. aydan itibaren bebeginizi kabul edin. Annelige hazirlanin. Yok sanilacak bir canli olmadigini bilin. Onu farkedin. Esinizle birlikte onun çocugunuz oldugunu kabul edin. 2. aydan sonra karninizdaki çocukla iletisim kurmaya baslayin. Onu oksayin ve ona dokunun. 4. ayla birlikte bebeginizin ne istediginin farkina varin. Onunla konusun ve ona bir birey gibi davranin. Ona müzik dinletin. 7. aydan itibaren sirtini oksayin. Inanmasi belki güç ama bebek bunu hissediyor. Elbette sadece annenin degil babanin da bebekle iletisim kurmasi sart. Dokunarak, konusarak bebege kendini tanitmasi son derece faydali."

Ilnem, bebegi anne karninda egitmenin yollarinin basinda müzik dinletmek de geldigine dikkat çekerek, "Bebekler özellikle ritimleri çok seviyorlar. Ancak dogru müzigi seçmek gerek. Örnegin, Brahms dinletilen prematüre çocuklarin daha çabuk gelistikleri biliniyor. Klasik müzik dinletmek dogru. Pembe dizi müzikleri, halk ezgileri gibi annenin hoslandigi diger müzik türleri de bebege dinletilebilir. Tabii rock müzik gibi sert müzikleri de dinletmemek gerek" seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası