Erkek çocuklarin yetistir">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocukta kimlik bozuklugu

Erkek çocuklarda meydana gelen cinsel kimlik bozukluklarinda anne ve babanin yaklasiminin rolü büyüktür.

Uzman Psikiyatr Dr. Bahadir Bakim, "Özellikle

Erkek çocuklarin yetistirilisi sirasinda ebeveynlerin sergiledigi yanlis tutumlarin, kimi zaman çocugu escinsellik gibi cinsel kimlik bozukluklarina yönlendirecegini belirten Psikiyatr Dr. Bahadir Bakim, "Erkek çocugun saglikli bir sekilde yetistirilmesi için babaya da anneye de bir takim görevler düsüyor. Öncelikle baba esi ve çocugunun yaninda elinden geldigince çok vakit geçirmelidir. Çocugu ile daha çok vakit geçiren baba, çocuguna yapmasi gereken sorumluluklari ögretmelidir. Bu da söylemekle degil, çocugunun yanindaki davranislari ile gerçeklesir. Bu sekilde çocuk babasindan gördügü erdemli davranislari taklit edecektir. Öte yandan baba, erkek çocuga, kendi cinsiyetine uygun rolde oyunlar ögretmeli ve bu oyunlari onunla oynamalidir. Bunlar çocugunun ilgisine ve babanin meslegi ya da hobilerine göre sportif oyunlar, müzik ya da sanatla ugrasi, bahçe isleri vb. olabilir. Çocugunuza ne kadar yakinsaniz o da sizin meraklariniza o denli olumlu yaklasacak ve bu yolla çocugunuzla çok sey paylasabileceksiniz" seklinde konustu.

"YAS GRUBUNA GÖRE OYUNLAR ÖGRETIN"

Erkek çocugunu belli bir yastan sonra anne tarafindan yikanmasinin yanlisligina deginen Dr. Bahadir Bakim, "Çocuk belli bir yastan sonra babasi tarafindan yikanmali, tuvalet aliskanligini kazanana dek, ona yardimci olunmalidir. Mümkünse baba onu gelecekte birlikte yapabilecekleri aktiviteleri anlatan öykülerle uyutmalidir. Zaman zaman kendi isini engellemeyecek sekilde isyerine götürmeye çalismasi da olumlu bir davranis olur" dedi.

Dr. Bakim, babanin çocuga yas grubuna göre oyunlar ögretmesinin olumlu bir tavir olacagini ifade ederek, "Babanin, çocugun yasina göre bisiklete binmesini, basketbol, futbol, yüzme vb. sporlari, satranç, dama gibi yasitlari ile vakit geçirebilecegi oyunlari ögretmesi uygundur. Ayrica baba çocuguna bakkal ya da marketlerden alisveris yapmayi, para hesabi yapmayi, görgü kurallarini, varsa bahçe bakimi ya da bilgisayar kullanimini ögretmelidir. Baba çocuklarina karsi sadece güç ve otorite gibi kaba tavirlari kullanmak yerine, sefkat ve sevgi ile yaklasimi esirgememelidir. Sevgi göstermek sadece kadinlara ait bir yaklasim degildir. Sevginiz göstermek, zaman zaman özür dilemek, onur kirici bir davranis degil, tam aksine sizi onun gözünde yükselten bir unsurdur" seklinde konustu.

"ÇOCUGU ASAGILAMAYIN VE ONU HAFIFE ALMAYIN"

Babanin çocuguna pek çok konuda cesaret vermesi gerektigini anlatan Bakim, "Küçüklügünün eglenceli ve komik olaylarini çocuguna hos bir sekilde anlatmali, baba kendi babasini, annesini ve kardeslerini güzel bir sekilde tanitmalidir. Çocugunun belli bir konuda zorlandigi durumlarda ona, kendisinin de benzer durumlarda küçüklügünde zorluklar yasadigini, ama çalisarak bunlarin üstesinden geldigini, onun da kendisine benzedigi için bu durumlardan kolayca siyrilabilecegini belirtmelidir" dedi.

Uzman Psikiyatr Dr. Bahadir Bakim babanin çocuga karsi takindigin tavrin önemine deginerek, "Çocuk hiçbir sekilde asagilanmamali, hafife alinmamali, çocuga karsi fiziksel güç kullanilmamalidir. Saygi uyandirmak için araya uzak mesafeler konmamalidir. Baba neyi söylemek istiyorsa, araya baska araci koymadan açik kalplilikle ve yumusak bir üslup ile belirtmelidir. Çocuktan yasina göre kaldiramayacagi agir beklentiler içinde olmak da uygunsuz bir yaklasimdir. Bu durumda çocuk sürekli olarak yetersizlik duygulari içine girecek ve babayla olumlu iliski kuramayacaktir" açiklamasinda bulundu.

"ÇOCUGUN CINSELLIKLE ILGILI SORULARINI YANITLAYIN"

Babanin çocugunun yaninda baskalari ile tartismasinin kendine olumsuz bir puan kazandiracagina dikkat çeken Psikiyatr Dr. Bahadir Bakim, "Baba kendisini küçük düsürücü durumlara girmekten kaçinmalidir. Çocugun babasini daima örnek alabilmesi için babanin söz, davranis, kilik kiyafet ve sosyal iliskilerinde kendine çeki düzen vermesi ve kendi tepkilerini kontrol etmesi sarttir. Baba çocugun pek çok konuda fikrini almali,ona çocuk gibi degil, dost gibi davranmalidir. Özellikle cinsel konulardaki sorular çocugun baskalarindan yalan yanlis ögrenmesine gerek duymayacagi derecede yeterli olmalidir. Baba çocugunun bu ve benzeri türden sorularini geçistirmemeli ve soru sorma, arastirma hevesini kirmamalidir. En yogun ögrenme dönemi dogum sonrasi 7. saatten 7 yasa dek olan dönemdir. O yüzden bu dönemi o gurura heba etmeyin" dedi.

Annenin özellikle babaya hitabinin çocugu çok etkiledigini ifade eden Dr. Bahadir Bakim, "Babanin varligi ya da gelecekte birlikte yapabilecekleri konusunda çocuguna, babaya yönelik olumsuz ve asagilayici ifadeler (ki buna olumsuz hitaplarin oldugu sakalar da dahildir) kullanmamalidir. Anne ogluna, 'Sen baban yokken erkek olarak babani temsil ediyorsun' seklinde onurlandirici ifadeler kullanabilir. Ancak burada kantarin topuzunu kaçirmamali, çocugun her istedigi yapilacak gibi bir anlam çikarilmamalidir. Çocugun her seyin bir siniri oldugunu, demokrasinin herkesin her istedigi seyi yapmasi, baskasinin özgürlüklerini sinirlamak anlamina gelmedigi ögretilmelidir" seklinde konustu.

"ERKEK ÇOCUGU KADIN TOPLANTILARINA GÖTÜRMEYIN"

Dr. Bakim, anne ve babanin çocuga karsi ayni tutumu sergilemesinin önemli oldugunu vurgulayarak, "Farkli ve tam tersi yönde sekilde çocuga çifte mesajlar verilmemelidir. Tepkiler ve yaklasimlar ayni yönde olmalidir. Aksi halde çocugunuz sizi kullanabilir, bu da hem onun gelisimini olumsuz etkiler, hem de sizin otoritenizi sarsar. Anne oglunu daha çok küçük yasta olsa bile, herhangi bir sekilde makyaj yapmasini, bayan giysisi giymesi ya da takilar takmasi gibi girisimlerini engellemelidir. Kendisi de 'Benim kiz çocugum yok' diyerek erkek çocugunun saçlarini örmeye , toka takmaya çalismamalidir" dedi.

Anneleri çocuklarina giysi seçerken dikkatli olmalari yönünde uyaran Bakim, "Çocuklarina kendi begendikleri pembe, kirmizi gibi renkli giysiler degil, babasinin giydigi renkte, daha cinsiyete uygun giysiler seçmelidir. Anneler ogullarina bebek, oyuncak firin, ocak, ütü, tencere, tabak vb. gibi kiz çocuklarinin yegleyebilecegi oyuncaklar yerine, arabalar, gemi ve uçaklar gibi daha cinsiyetlerine uygun oyuncaklar seçmelidirler. Çocuga her elbise giydirisinde 'Bak ne güzel, baban gibi oldun, sana agabey, baba giysileri aldim' seklinde yaklasimlarda bulunmalidir. Anne oglunu yaninda giyinip, soyunmamali, onun yaninda makyaj, banyo yapmamalidir. Anne çocuklarini sürekli olarak kadin toplantilarina götürmemeli, daha çok yasiti çocuklarin oldugu park vb. yerlere götürmelidir" açiklamasinda bulundu.

"ÇOCUGA ERKEKLERI VE BABASINI KÖTÜLEMEYIN"

Psikiyatr Uzman Dr. Bahadir Bakim, annenin ogluna babasini ve erkekleri kötülememesi gerektigine deginerek, "Çocuga erkelerin kötü oldugu seklinde bir düsünce empoze edilmemeli. 'Baban bana söyle söylüyor, böyle davraniyor, bütün erkekler hep aynidir' gibi sözler söylememeli, onlarin yaninda yakinip aglamamali, ogullarini kendi bireysel ya da ailesel çatismalarini dinleyecek terapistler haline getirmemelidirler" dedi.

Annenin esinden görmedigi sevgiyi bulmak için ogluna asiri derecede baglanmamasi gerektigine dikkat çeken Psikiyatr Dr. Bahadir Bakim, "Anne çocugun kendine bagimli hale gelmesine izin vermemelidir. Aksi halde çocuk kendi kisiligini gelistiremeyecek, okula gitmesi, kiz arkadas bulmasi, evlenmesi zorlasacak ya da anneye bagimli hale gelecektir. Anne ve baba, eger aile büyükleri çocugun gelisimine müdahalede bulunuyorsa, bu duruma engel olmalidirlar. Çocugun (eger ekonomik durum uygunsa) kres ya da anaokuluna verilmesi uygundur. Eger anne-baba arasinda sorunlar varsa, çocukla iletisim sorunlari varsa, çocuklari uygunsuz davraniyorsa, arkadaslari tarafindan alaya aliniyorsa ve bu nedenle çocuk evden çikmak istemeyebilir. Ebeveynler, bu konuda yapabilecekleri bir sey yoksa bir uzman yardimi almalilar" seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası