Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saç kurutma makinesine dikkat

Bilim adamlari saç kurutma makinelerinin elektromanyetik alan nedeniyle depresyona yolaçtigini tespit etti.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Kalp Damar Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, mümkün oldugu kadar saç kurutma makinelerinin sinirli kullanilmasini veya hiç kullanilmamasini tavsiye etti. Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi baskanliginda bir grup bilim adaminin hayvanlar üzerinde yaptigi deneyler, saç kurutma makinelerinin elektromanyetik alan nedeniyle depresyon basta olmak üzere kalp hastaliklari, akciger ve akciger iltihaplanmalarina yol açtigini tespit etti.

Dünyada sagligi tehdit eden en önemli çevre sorunlarinin basinda elektromanyetigin oldugunu dile getiren Prof. Dr. Yeniterzi, “Manyetik alanlara maruz kalanlarda, kalp hastaliklari, kanserler, depresyon, alzheimer gibi hastaliklarin görülme sikligindaki artis dikkat çekici boyuttadir.” dedi.

Ev ve is ortamlarinda kullanilan elektrikli aletlerin her birinin etrafinda elektromanyetik alan bulundugunu hatirlatan Prof. Dr. Yeniterzi, “Elektromanyetik alan bir enerjidir ve canli tarafindan emilir. Emilen enerji miktari vücudun sicakligini yükseltir. Isi, nonionizan radyasyonun canli dokudaki etkisidir. Elektromanyetik radyasyon da, hücre ve molekülleri etkiler. Saç kurutma makineleri 20–25 santimetrelik mesafede 100–150 milli gaussluk alana sahiptir.” diye konustu. Günlük konforu artiran ev aletlerinden saç kurutma makinelerinin deney hayvanlari üzerindeki etkisini arastiran bir grup bilim adami, saç kurutma makinesini haftada 3 gün, her seferinde 5 dakika olmak üzere 3 ay boyunca 41 kez 20–25 santimetrelik mesafeden uyguladi. Çalismalarinda akciger hava keselerinde harabiyet, iltihaplanma ve sisme, karacigerde iltihaplanma, dalakta sisme ve böbrekte kanallarda hücresel yapi degisiklikleri tespit ettiklerini açiklayan ekip baskani Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, “Bunun yaninda büyük atardamarlarda iltihap ve hücresel yapi degisiklikleri; beyinde, hücresel yapi degisiklikleri tespit ettik. Elektrik ve manyetik alanlara ne kadar uzun süre maruz kalinirsa zararin o kadar büyük olacagi düsünülür. Alan ve dalgalarin siddeti ve gücü kaynaktan uzaklastikça düsmektedir.” seklinde konustu.

Düsük frekansli manyetik alanlarda DNA hasariyla hücre ölümüne kadar götürülebildigini gözlediklerine dikkat çeken Prof. Dr. Yeniterzi, dokularda dogal katil hücrelerin aktivitesinin azalarak tümör olusumunu hizlandirdigini vurguladi.

50 Hz. frekansli manyetik alana sahip saç kurutma makinelerinin 3 ay gibi kisa bir sürede organlarda degisik düzeylerde iltihabi degisiklikleri davet ettigi sonucuna ulastiklarini anlatan Prof. Dr. Yeniterzi, bu yüzden her banyodan sonra kullanilan saç kurutma makinelerinin sinirli kullanilmasi veya hiç kullanilmamasi uyarisinda bulundu. Elektrikli cihazlarin canlilar üzerindeki etkilerini incelemek için 4 kisilik bir çalisma grubu ile çesitli deneyler yaptiklarini açiklayan Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, deneysel arastirmalar sonucu ortaya çikardiklari, dünya tibbi açisindan da büyük önem tasiyan bulgulari ve bu arastirmanin ayrintilarini, uluslararasi tip kongrelerinde ve tip dergilerinde sunacaklarini sözlerine ekledi. Konya,

Kaynak: CHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası