Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saç kurutma makinesine dikkat

Bilim adamlari saç kurutma makinelerinin elektromanyetik alan nedeniyle depresyona yolaçtigini tespit etti.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Kalp Damar Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, mümkün oldugu kadar saç kurutma makinelerinin sinirli kullanilmasini veya hiç kullanilmamasini tavsiye etti. Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi baskanliginda bir grup bilim adaminin hayvanlar üzerinde yaptigi deneyler, saç kurutma makinelerinin elektromanyetik alan nedeniyle depresyon basta olmak üzere kalp hastaliklari, akciger ve akciger iltihaplanmalarina yol açtigini tespit etti.

Dünyada sagligi tehdit eden en önemli çevre sorunlarinin basinda elektromanyetigin oldugunu dile getiren Prof. Dr. Yeniterzi, “Manyetik alanlara maruz kalanlarda, kalp hastaliklari, kanserler, depresyon, alzheimer gibi hastaliklarin görülme sikligindaki artis dikkat çekici boyuttadir.” dedi.

Ev ve is ortamlarinda kullanilan elektrikli aletlerin her birinin etrafinda elektromanyetik alan bulundugunu hatirlatan Prof. Dr. Yeniterzi, “Elektromanyetik alan bir enerjidir ve canli tarafindan emilir. Emilen enerji miktari vücudun sicakligini yükseltir. Isi, nonionizan radyasyonun canli dokudaki etkisidir. Elektromanyetik radyasyon da, hücre ve molekülleri etkiler. Saç kurutma makineleri 20–25 santimetrelik mesafede 100–150 milli gaussluk alana sahiptir.” diye konustu. Günlük konforu artiran ev aletlerinden saç kurutma makinelerinin deney hayvanlari üzerindeki etkisini arastiran bir grup bilim adami, saç kurutma makinesini haftada 3 gün, her seferinde 5 dakika olmak üzere 3 ay boyunca 41 kez 20–25 santimetrelik mesafeden uyguladi. Çalismalarinda akciger hava keselerinde harabiyet, iltihaplanma ve sisme, karacigerde iltihaplanma, dalakta sisme ve böbrekte kanallarda hücresel yapi degisiklikleri tespit ettiklerini açiklayan ekip baskani Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, “Bunun yaninda büyük atardamarlarda iltihap ve hücresel yapi degisiklikleri; beyinde, hücresel yapi degisiklikleri tespit ettik. Elektrik ve manyetik alanlara ne kadar uzun süre maruz kalinirsa zararin o kadar büyük olacagi düsünülür. Alan ve dalgalarin siddeti ve gücü kaynaktan uzaklastikça düsmektedir.” seklinde konustu.

Düsük frekansli manyetik alanlarda DNA hasariyla hücre ölümüne kadar götürülebildigini gözlediklerine dikkat çeken Prof. Dr. Yeniterzi, dokularda dogal katil hücrelerin aktivitesinin azalarak tümör olusumunu hizlandirdigini vurguladi.

50 Hz. frekansli manyetik alana sahip saç kurutma makinelerinin 3 ay gibi kisa bir sürede organlarda degisik düzeylerde iltihabi degisiklikleri davet ettigi sonucuna ulastiklarini anlatan Prof. Dr. Yeniterzi, bu yüzden her banyodan sonra kullanilan saç kurutma makinelerinin sinirli kullanilmasi veya hiç kullanilmamasi uyarisinda bulundu. Elektrikli cihazlarin canlilar üzerindeki etkilerini incelemek için 4 kisilik bir çalisma grubu ile çesitli deneyler yaptiklarini açiklayan Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, deneysel arastirmalar sonucu ortaya çikardiklari, dünya tibbi açisindan da büyük önem tasiyan bulgulari ve bu arastirmanin ayrintilarini, uluslararasi tip kongrelerinde ve tip dergilerinde sunacaklarini sözlerine ekledi. Konya,

Kaynak: CHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası