Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz sagliginiza limon sikmayin

Bayanlarin gözlerine parlaklik ve canlilik kazandirmak için siktiklari limonun içerdigi sitrik asit nedeniyle zararli oldugu belirtildi.

Trabzon Numune Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Opr. Dr. Orhan Öztürk, özellikle bayanlarin gözlerinin daha parlak ve canli görünmesi için limon suyu damlatmak da dahil olmak üzere bir çok yolu denediklerini söyledi.

Limon suyunun göze hiçbir faydasi olmadigi gibi içerisinde bulunan sitrik asidin yakici özelligi nedeniyle göze hasar verdigini ifade eden Dr. Öztürk, "Bazi kisilerin, özellikle bayanlarin, gözlerinin daha parlak ve canli görünmesini saglamak amaciyla gözlerine limon damlattiklari bilinmektedir. Limonun içindeki sitrik asit, gözler için yakici ve alerjik bir maddedir. Göze limon damlatmanin bir faydasi olmamakla birlikte asiri olmasi durumunda içersinde asit içeren madde oldugu için gözde hasara yol açabilmektedir" dedi.

Dr. Öztürk, gözün çok hassas ve insanlar için hayati önemi olan bir organ oldugunu kaydederek tehlikelerden iyi korunmasi gerektigini belirtti.

Pil asidi, asetik asit, sebze ve meyve prezervalari, çamasir suyu ve endüstriyel çözücüler gibi maddelerin asla göze temas ettirilmemesi gerektigini söyleyen Dr. Öztürk, "Bu tür tehlikelere karsi dikkatli olunmalidir. Bu tehlikelere maruz kalindiginda gözde yanma baslar. Gözdeki yanmanin en tehlikelisi alkol yaniklaridir. Asit yaniklari daha az ilerleyici ve hasar vericidir. Alkol yaniklari çok ciddi seyreden ve 1 dakika kadar kisa sürede gözün kornea tabakasini delerek gözün içine girebilir" diye konustu.

Gözdeki yanmalarda acilen su kullanilmasinin faydali olacagini belirten Dr. Öztürk, "Musluk, hortum veya banyodaki küvet kullanilarak yogun olarak göz yikanmalidir. Yaralama ile yikama arasindaki süre ne kadar uzun olursa hasar o kadar kötü olur" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası