Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz sagliginiza limon sikmayin

Bayanlarin gözlerine parlaklik ve canlilik kazandirmak için siktiklari limonun içerdigi sitrik asit nedeniyle zararli oldugu belirtildi.

Trabzon Numune Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Opr. Dr. Orhan Öztürk, özellikle bayanlarin gözlerinin daha parlak ve canli görünmesi için limon suyu damlatmak da dahil olmak üzere bir çok yolu denediklerini söyledi.

Limon suyunun göze hiçbir faydasi olmadigi gibi içerisinde bulunan sitrik asidin yakici özelligi nedeniyle göze hasar verdigini ifade eden Dr. Öztürk, "Bazi kisilerin, özellikle bayanlarin, gözlerinin daha parlak ve canli görünmesini saglamak amaciyla gözlerine limon damlattiklari bilinmektedir. Limonun içindeki sitrik asit, gözler için yakici ve alerjik bir maddedir. Göze limon damlatmanin bir faydasi olmamakla birlikte asiri olmasi durumunda içersinde asit içeren madde oldugu için gözde hasara yol açabilmektedir" dedi.

Dr. Öztürk, gözün çok hassas ve insanlar için hayati önemi olan bir organ oldugunu kaydederek tehlikelerden iyi korunmasi gerektigini belirtti.

Pil asidi, asetik asit, sebze ve meyve prezervalari, çamasir suyu ve endüstriyel çözücüler gibi maddelerin asla göze temas ettirilmemesi gerektigini söyleyen Dr. Öztürk, "Bu tür tehlikelere karsi dikkatli olunmalidir. Bu tehlikelere maruz kalindiginda gözde yanma baslar. Gözdeki yanmanin en tehlikelisi alkol yaniklaridir. Asit yaniklari daha az ilerleyici ve hasar vericidir. Alkol yaniklari çok ciddi seyreden ve 1 dakika kadar kisa sürede gözün kornea tabakasini delerek gözün içine girebilir" diye konustu.

Gözdeki yanmalarda acilen su kullanilmasinin faydali olacagini belirten Dr. Öztürk, "Musluk, hortum veya banyodaki küvet kullanilarak yogun olarak göz yikanmalidir. Yaralama ile yikama arasindaki süre ne kadar uzun olursa hasar o kadar kötü olur" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası