Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deprasyonla intihar iliskisi!

Kaosa dogru giden dünyanin bireysel deprasyona yolaçtigi, bu deprasyondan en fazla gençlerin etkilendigi ileri sürüldü.

Rize Devlet Hastanesi doktorlarindan Psikiyatrist Elif Turhanli, dünyanin kaosa dogru gittigini, bu kaosun neden oldugu bireysel depresyondan en çok etkilenenlerin ise gençler oldugunu söyledi.

Turhanli, intiharlarin planli ve plansiz olarak ikiye ayrilabilecegini ifade ederek bu vakalarin her yastan insanda görülebilecegini de vurguladi. Psikiyatrist Doktor Turhanli, insanlarin gelismesinde ciddi ruhsal bozukluklara rastlanilabildigini ifade ederek, "Bunlar bazen fiziksel olarak karsimiza çikmaktadir. Bu fiziksel bozukluklar depresyon ve sizofreni gibi rahatsizliklara yolaçmakta ve kisileri intihara sürüklemektedir. Özellikle ergenlik dönemlerinde ciddi psikolojik bozukluklar olmaksizin depresyonlar gözlenmektedir. Gençler bu dönemlerde kendilerini riske atip, kendilerine aci verip, evden kaçarak intihara yönelebilmektediler.

Bu duruma hizli araç kullanma istegi örnek verilebilir. Intiharlar planli ve plansiz olarak iki grupta ele alinir. Planli intiharlar uzun süreli düsüncenin sonucu ortaya çikar. Plansiz intiharlar ise ani etkilesimlerin meydana getirdigi depresyonun bir sonucudur" dedi.

Psikiyatrist Doktor Elif Turhanli, her yastan insanin intihar girisiminde bulunabilecegini ifade ederek sunlari söyledi:

"Her yastan insan depresyona girip intihar edebilir. Amerika'da yapilan bir arastirmada, çocuk intiharlarinin büyük bölümünün ev kazasi olarak atlatildigi ortaya çikmistir. Küçük yastaki çocuklarda gözlenen huzursuzluklar aileler tarafindan dikkatten kaçsa da, çocuklar ciddi bir depresyon içerisinde olabilir.

Yaslilarda gözlenen bunama, fiziksel gücün kaybedilmesi, o yastaki insanlari ihtihara sürüklemektedir. Dünya kaosun içiresine sürüklenmektedir. Dünyada yasanan krizler tüm toplumlarin ruh sagligini olumsuz yönde etkilemistir. Bundan en büyük payi da, gelecek endisesi tasiyan gençler almistir. Gelecegi belirsiz olan, geleceginden endise eden gençler daha kolay depresyona girmektedir. Bölgemizdeki evden kaçma ve intihar olaylarina baslica neden olarak bunu gösterebiliriz. Bölgenin sosyal yapisi, ekonomik ve kültürel durumunun da bu olaylarda rolü büyüktür."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası