Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cildin 7 düsmani

Uzmanlar, cilt sagligi için aliskanlik haline dönüsen 7 aliskanliktan uzak durulmasi gerektigini belirtti.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilimdali Ögretim Görevlisi Uzman Dr. Murat Borlu, bilerek ya da bilmeden kazanilan aliskanliklarin en önemli organlardan biri konumundaki cilde zarar verdigini ve geri dönüsümü olmayan hastaliklara yol açtigini söyledi.

Iste cildin düsmani 7 aliskanlik ve korunma yollari:

1- Zararli günes isinlari: Yaz aylarinda belli saatlerde (11-15) günesten korunun. Günes koruyucu kremler ve sapka, t-shirt gibi diger yöntemleri kullanin. Unutmayin ki çocuklarda kemik gelisimi için gerekli olan günes, bilinçsiz uygulamalar sonucu küçük yasta olusan günes yaniklarina, bu da deri kanseri gelismesine neden olabilir.

2- Sigara ve içki: Ikisi de deri yaslanmasini hizlandirir. Özellikle yüz cildinde artmis kirisikliklar, sarkmalar daha erken görülebilir. Sigara ayrica agiz kenarindaki çizgilerin derinlesmesini hizlandirir ve dudak kanseri gelisimine yatkinlik saglar.

3- Yetersiz uyku ve dinlenme: Unutmayin ki vücudun tüm organlari gibi derinin de iyi dinlenmeye ve uykuya ihtiyaci vardir. Geç yatilmis gecelerin izleri göz altlarinda koyulasma, çizgiler ve yorgun görünümlü bir ciltle kendini ele verir. Eger yeterli derecede uyuyamiyorsaniz, bunu uyandiginizda kan dolasimini saglayacak hareketler yaparak ve yüzünüzü temizleyip nemlendirici kullanarak telafi etmeye çalisin.

4- Makyaj temizlemeden yatmak: Gözeneklerin tikanmasina, toksinlerin cilt yüzeyinden uzaklastirilamamasina, derinin terleme, solunum gibi normal fonksiyonlarinin yapilamamasina neden olur. Ayrica göz makyaji silinmedigi takdirde enfeksiyon gelisimini kolaylastirabilir.

5- Sivilcelerle oynamak: Sivilcelerin daha fazla yayilmasina neden olabilir. Oynanan sivilceler doku hasari ve sonuçta izler birakarak tedavisi daha güç bir tabloya yol açabilir. Unutmayin ki sivilceler kolaylikla tedavi edilebilirler.

6- Yüzü ovmak ya da asiri firçalamak: Yüzünüzdeki ölü deriyi temizlemek için satilan bazi toz ya da kremler deriniz için zararli olabilir. Cilt tipiniz ne olursa olsun yüzünüze daima nazik davranin, bilmediginiz, içerigi belli olmayan karisimlardan kaçinin, kullanmak istediginiz ürünlere dermatoloji uzmanina danisarak karar verin.

7- Çok sicak suyla yikamak: Çok sicak su ile yikanilmasi derinin asiri kurumasina ve kasinmasina neden olabilir. Ayrica bu durumdaki deri alerjilerede daha duyarlidir. Özellikle kis aylarinda deride kuruma ve kasinti oluyorsa nemlendirici kullanin.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası