Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cildin 7 düsmani

Uzmanlar, cilt sagligi için aliskanlik haline dönüsen 7 aliskanliktan uzak durulmasi gerektigini belirtti.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilimdali Ögretim Görevlisi Uzman Dr. Murat Borlu, bilerek ya da bilmeden kazanilan aliskanliklarin en önemli organlardan biri konumundaki cilde zarar verdigini ve geri dönüsümü olmayan hastaliklara yol açtigini söyledi.

Iste cildin düsmani 7 aliskanlik ve korunma yollari:

1- Zararli günes isinlari: Yaz aylarinda belli saatlerde (11-15) günesten korunun. Günes koruyucu kremler ve sapka, t-shirt gibi diger yöntemleri kullanin. Unutmayin ki çocuklarda kemik gelisimi için gerekli olan günes, bilinçsiz uygulamalar sonucu küçük yasta olusan günes yaniklarina, bu da deri kanseri gelismesine neden olabilir.

2- Sigara ve içki: Ikisi de deri yaslanmasini hizlandirir. Özellikle yüz cildinde artmis kirisikliklar, sarkmalar daha erken görülebilir. Sigara ayrica agiz kenarindaki çizgilerin derinlesmesini hizlandirir ve dudak kanseri gelisimine yatkinlik saglar.

3- Yetersiz uyku ve dinlenme: Unutmayin ki vücudun tüm organlari gibi derinin de iyi dinlenmeye ve uykuya ihtiyaci vardir. Geç yatilmis gecelerin izleri göz altlarinda koyulasma, çizgiler ve yorgun görünümlü bir ciltle kendini ele verir. Eger yeterli derecede uyuyamiyorsaniz, bunu uyandiginizda kan dolasimini saglayacak hareketler yaparak ve yüzünüzü temizleyip nemlendirici kullanarak telafi etmeye çalisin.

4- Makyaj temizlemeden yatmak: Gözeneklerin tikanmasina, toksinlerin cilt yüzeyinden uzaklastirilamamasina, derinin terleme, solunum gibi normal fonksiyonlarinin yapilamamasina neden olur. Ayrica göz makyaji silinmedigi takdirde enfeksiyon gelisimini kolaylastirabilir.

5- Sivilcelerle oynamak: Sivilcelerin daha fazla yayilmasina neden olabilir. Oynanan sivilceler doku hasari ve sonuçta izler birakarak tedavisi daha güç bir tabloya yol açabilir. Unutmayin ki sivilceler kolaylikla tedavi edilebilirler.

6- Yüzü ovmak ya da asiri firçalamak: Yüzünüzdeki ölü deriyi temizlemek için satilan bazi toz ya da kremler deriniz için zararli olabilir. Cilt tipiniz ne olursa olsun yüzünüze daima nazik davranin, bilmediginiz, içerigi belli olmayan karisimlardan kaçinin, kullanmak istediginiz ürünlere dermatoloji uzmanina danisarak karar verin.

7- Çok sicak suyla yikamak: Çok sicak su ile yikanilmasi derinin asiri kurumasina ve kasinmasina neden olabilir. Ayrica bu durumdaki deri alerjilerede daha duyarlidir. Özellikle kis aylarinda deride kuruma ve kasinti oluyorsa nemlendirici kullanin.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası