Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kimyasal ve biyolojik silahlara karsi alinacak tedbirler

Türk Tabipleri Birligi (TTB), kimyasal ve biyolojik silahlara maruz kalinmasi durumunda, evde ve disarida alinmasi gereken önlemleri belirledi.

Evde cam ve kapi araliklarini sikica kapatin. Su ve yiyecekleri kapali, sizdirmaz kaplarda tutun. Gaz maskesi yoksa islak bir havludan soluk alin. Tehlike geçtikten sonra giysileri çikarin, bol su ve sabunla tüm vücudu temizleyin. Biyolojik silah kullaniminda ise yetkililerin izni olmadan sebze, meyve, et, süt ve yumurta yemeyin. Agizdan bol miktarda sivi alin. Sulari, dezenfekte ettikten sonra için, temiz oldugu bilinen yiyecekleri bile çok iyi pisirin.

Türk Tabipleri Birligi’nin (TTB) internet sitesinde yer alan “Kimyasal, nükleer, biyolojik savas ve hekimlik” baslikli yaziya göre, “kimyasal savas ajani” kullanildiginda, havada sis, yogun ve fark edilir bir buhar bulunuyor, badem, sarimsak gibi özel ve degisik bir koku hissediliyor, uçaktan yayilan bir sis veya duman görülüyor, atilan mermi ve benzerlerinden çok az bir patlama sesi duyuluyor, çevrede kuskulu yag ve su damlaciklari görülüyor.

Kimyasal silah kullanildigi, ani bas agrisi, öksürük, burun akintisi, göz yasarmasi, görme bulanikligi, bulanti, kusma, solunum güçlügü, nefes darligi ve gögüs agrisi, ani kanamalar, ciltte kizariklik ve kabarciklar gibi belirti ve durumlarin görülmesiyle de fark ediliyor. Ayrica, çevrede fare, sinek, böcek ölülerinin olmasi kimyasal bir gaz kullanilmis olabileceginin isareti sayiliyor.

KIMYASAL GAZLARA KARSI EVDE ALINACAK TEDBIRLER

Yazida, kimyasal gazlara karsi evlerde alinacak tedbirler de siralaniyor. Gerekli uyari ve talimatlar radyo ile ulasacagindan her evde pilli radyo ve bol miktarda uygun yedek pil bulundurulmasi öneriliyor.

Evdeki kirik cam, kapi, yikik pervaz gibi yerlerin mutlaka onarilmasi, cam kirilmasinin önlenmesi için camlarin iç yüzeylerine kalin bantlar yapistirilmasi, cam ve kapi araliklarinin sikica kapatilmasi gerekiyor.

Evle ilgili bu tedbirler alinirken, cami küçük, en büyük odanin bütünüyle hava sizdirmayacak özellikte düzenlenmesi, pencere kenarlarinin sikica kapatilmasi ve bu odanin kimyasal saldiri halinde siginak olarak kullanilmasi öneriliyor.

Evde bol miktarda çamasir suyu, deterjan, yumusak sabun bulundurulmasi, su ve yiyeceklerin kapali ve sizdirmaz kaplarda tutulmasi, bunun için konserve yiyecekler ve cam kaplarin tercih edilmesi isteniyor.

“GAZ MASKESI YOKSA ISLAK HAVLU”

Yaziya göre, evde alinmasi gereken diger önlemler söyle: “Giyecekler ve çatal, kasik, havlu, bardak gibi ev esyalari kapali yerlerde ve bir çok kat naylonla sarili sekilde bulundurulmali. Kimyasal gaz kullanildigindan süphelenildigi anda evdeki hava sizdirmaz odanin esiginin önüne kapi kenarini kapatacak biçimde, çamasir suyu, yoksa sadece su ile islatilmis bir bez konarak kapi örtülmeli ve radyodan gerekli açiklama yapilmadan odadan çikilmamali. Varsa gaz maskesi ve benzeri koruyucu araçlar mutlaka takilmali ve radyo veya benzeri yollarla uyari verildikten sonra çikarilmali. Koruyucu araç yoksa islak bir havludan soluk alip verilmeli. Çiplak yerler ve eller, eldiven, bez gibi az geçirgen maddelerle sarilmali. Sarilmadan önce evde bulunan kil, un, pudra gibi maddeler serpilmeli.”

Ev disindayken kimyasal bir silah kullanimina maruz kalinmasi durumunda ise hemen kapali bölgelere siginilmasi gerekiyor. Varsa koruyucu araç-gerecin takilmasi, gözlerin kapatilmasi, eller ve yüzün mutlaka elbise ile örtülmesi, havanin dogrudan degil, herhangi bir islak bezden solunmasi, yagmur yagiyorsa el ve yüzün islanmamasina dikkat edilmesi, kirli ellerin gözlere ve agza sürülmemesi isteniyor.

Tehlike geçtikten sonra kirlenmesi mümkün giysilerin çikarilmasi, bol su ve sabunla tüm vücudun temizlenmesi gerekirken, kirlenmis elbiselerin de çamasir suyu, bol su ve sabunla temizlenmesi öneriliyor. Yazida ayrica, “Baska yerlere gidilecekse, rüzgarsiz hava beklenmeli” uyarisinda da bulunuluyor.

KESINLIKLE YAPILMAMASI GEREKENLER

Yaziya göre, böyle bir duruma maruz kalinmasinin ardindan yapilmamasi gerekenler ise söyle: “Çimler, otlar, agaçlik bölgeler ve toprakta kalinti bulunabileceginden, çocuklarin buralarda oynamasina izin vermeyin. Kimyasal kirlenme riski olan su ve yiyecekler içip yemeyin. Kimyasal kirlenmenin mümkün oldugu yerlerde ellerinizi agza götürmeyin. Alkol ve sigara kesinlikle kullanmayin. Kesin talimat gelmedikçe kapali yerlerden çikmayin, koruyucu giysileri çikarmayin. Su birikintilerine basmayin.”

KIMYASAL SILAHLARA MARUZ KALANLARA NELER YAPILMALIDIR?

Bazi kimyasal gazlar çok hizli etki gösterirken, bazilarinin etkileri zamanla artiyor ve saatler veya günler sonra ortaya çikabiliyor. Bu nedenle, maruz kalan kisilerin yakindan gözetim altinda tutulmasi gerekiyor. Maruz kalan kisinin üzerindeki giysilerin bir eldiven kullanilarak çikarilmasi ve kisinin kirlenmis ortamdan en kisa sürede uzaklastirilmasi isteniyor.

Ilkyardim gerektiren durumlarda mümkün olan ilk müdahalenin yapilmasi, kisinin en yakin saglik kurulusuna gönderilmesi gerekirken, gözlere kimyasal madde bulasmissa, gözlerin bol suyla yikanmasi ve bir göz merhemi sürülerek gözün kapatilmasi öneriliyor.

BIYOLOJIK SILAHLAR

“Biyolojik savas ajani”nin kullanildigi durumlarda ise bitki ve hayvanlarda alisilmisin disinda belirtiler, bitkilerde anormal renk degisiklikleri, hayvanlarda ani ve asiri sayida ölüm, çevrede, normalde o bölgede görülmeyen mantarlarin ve böceklerin ortaya çikmasi, insanlarda hizli artan ates, öksürük ve ishal görülüyor.

Biyolojik savas ajanlarina karsi da su tedbirlerin alinmasi gerekiyor: “Yetkililerin izni olmadan sebze, meyve, et, süt ve yumurta yemeyin. Agizdan bol miktarda sivi alin. Sulari, dezenfekte ettikten sonra kullanin. Temiz oldugu bilinen yiyecekleri bile çok iyi pisirerek tüketin, çig yiyecekler yemeyin. Hastalananlarin yanina maske ve eldiven takarak gidin, kusmuk, balgam, diski ve idrarlarina dokunmayin, bunlari kireç kaymagiyla dezenfekte edin. Radyodan yapilacak uyari ve talimatlara aynen uyun. Bölgede görülen, ayni hastalik belirtileri gösteren fazla kisi bulunmasi, hayvanlarin ölmesi, bitkilerin renk degistirmesi gibi alisilmis disi durumlari en yakin resmi kurulusa ihbar edin.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası