Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilk kopya insanin dogdugu iddia edildi

ABD Baskani G.W. Bush, insan kopyalama çabalarinin fazlasiyla endise verici oldugunu söyledi. Fransa Devlet Baskani J. Chirac, haberi kinayarak, dünyaya kopya insan yaratma girisimini yasaklama çagrisinda bulundu.

Yasamin uzaydan gelenler tarafindan yaratildigina inanan Rael tarikatina bagli bilimciler, dünyanin ilk kopya bebeginin dogdugunu ve isminin “Havva” oldugunu açikladilar.

Tarikatla baglantili Clonaid adli sirketin baskani Brigitte Boisselier, yaptigi basin toplantisinda, 3.2 kiloluk bebegin dün dünyaya geldigini söyledi, ancak bebegin nerede dogdugunu açiklamadi. Boisellier, “Bebek çok saglikli. Durumu iyi. Biz çok mutlu bir aileyiz” dedi ve bebegin 3 gün içinde evine gönderilecegini söyledi.

Boisselier bebegin, DNA’sini bagislayan 31 yasindaki Amerikali bir kadinin kopyasi oldugunu bildirdi. Tarikatin iddiasinin dogrulanmasi halinde, bir çocugun, annesinin tam genetik kopyasi olacagi belirtiliyor. Boisselier, gelecek birkaç hafta içinde Avrupa’da bir, Kuzey Amerika’da bir ve Asya’da 2 kopya bebegin daha dünyaya gelecegini, Avrupali çiftin lezbiyen oldugunu açikladi.

‘BEBEGIN KLONLANDIGINA DAIR HIÇBIR KANIT YOK’

Fransiz genetik uzmani Axel Kahn, Rael tarikatinin üyeleri tarafindan insan kopyalamak üzere kurulan Clonaid sirketinin müdürü Fransiz Brigitte Boisselier’in, klonlama teknigiyle elde edilen kiz bebegin dün sezaryenle dünyaya geldigini açiklamasinin ardindan özel Erupe 1 radyosuna verdigi demeçte, “Söz konusu olan sadece ve tamamen propagandadir” dedi. Fransiz uzman, bilim adamlarinin klonlandigi iddia edilen bebekle bebegin klonlandigi kisinin gen haritalarini çikarmasinin ve çikarilan bu haritalarinin birbirinin ayni oldugunun kanitlanmasi gerektigini söyledi.

Klonlama tekniginin su ana kadar maymun ya da insanlarda basarili olamadigini kaydeden Kahn, “Bunu basaran ilk kisiler Rael tarikatçilari mi? Ben size söyleyeyim, bugün buna inanmak için hiçbir neden yok. Bu bebek klonlanmissa ve Rael tarikati bunu kanitlamak istiyorsa o zaman bilimsel kanit getirirler. Bunu yapmazlarsa söz konusu olan propagandadan ibarettir demektir” dedi.

FAZLA BILGI VERILMEDI

Clonaid sirketinin müdürü Boisselier, klonlamayla dünyaya gelen bebekle ilgili olarak, dogumun çok iyi geçtigini söylemis, ancak dogumun nerede gerçeklestigi konusunda bilgi vermeyi reddederek, “Su an için daha fazla bilgi vermemeyi tercih ediyorum” demisti. Boisselier, Florida’da bugün kamuoyuna açiklama yapacagini belirtmis, bebegin gösterilip gösterilmeyecegini açiklamamisti.

BILIM ADAMLARININ SÜPHESI

Boisselier basin toplantisinda, anne ve bebek arasinda genetik benzerlik oldugunu gösteren bir delil sunmadi. Bu nedenle, iddianin bilimsel olarak temelinin bulunmadigi belirtiliyor. Ancak Boisellier, bebegin kopya oldugunu kanitlamak için bagimsiz bir uzmanin bebekten DNA örnekleri alacagini söyledi. DNA sonuçlarinin örneklerin alinmasindan bir hafta sonra çikmasi bekleniyor.

Geçen sene ilk klonlanmis insan embriyosu üreten Gelismis Hücre Teknolojisi sirketinden Dr. Robert Lanza, Clonaid’in su anda hiçbir bilimsel güvenilirligi olmadigini söyledi. Ancak gerek Lanza gerekse diger bilim adamlari basari olasiligini göz ardi etmiyorlar. Eskiden Fransa’daki bir kimya sirketinin müdürlügünü yapan Boisselier, kimya alaninda iki ayri derecesi bulundugunu söylüyor, ancak Boisselier’in üreme tibbi alaninda uzmanligi bulunmuyor.

Boisselier, kendisini Rael rahibi olarak tanimliyor ve Clonaid’in tarikatla felsefi bagi bulundugunu, ekonomik bagi bulunmadigini belirtiyor.

Clonaid, 1997’de Bahama adalarinda eski Fransiz gazeteci ve Rael’in lideri Claude Vorilhon tarafindan kuruldu. Vorilhon, 1970’lerde kendisini ziyaret eden yabancilarin, genetik mühendislik yoluyla Dünya’daki tüm yasami yarattiklarini bildirdiklerini iddia ediyor.

Üreme amaçli insan kopyalanmasi, halen birçok ülkede yasak.

ONAYLANMASI DURUMUNDA

Dogumun bagimsiz bilim çevreleri tarafindan onaylanmasi durumunda, bu bebek klonlama yöntemiyle dogan ilk insan olarak kabul edilecek.

Boisselier, geçen ay, 5 kadinin kopyalama yöntemiyle elde edilen ceninlere hamile oldugunu, bunlardan Amerikali bir çifte ait olanin dogumunun yakin oldugunu kaydetmis, dogacak bebegin, annesinin genetik kopyasi, yani yillar sonra dogan “ikizi” olacagini ifade etmisti.

BUSH: INSAN KOPYALAMA ÇABALARI, FAZLASIYLA ENDISE VERICI

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, ABD Baskani George Bush’un, Kongre’den insan kopyalamayi yasaklamasini istedigini belirterek, “Baskan da, tüm Amerikalilar gibi insan kopyalamanin fazlasiyla endise verici oldugunu düsünüyor ve tüm insan kopyalama girisimlerinin yasaklanmasini güçlü bir sekilde destekliyor” dedi. McClellan, Rael tarikatina bagli bilimcilerin, dünyanin ilk kopya bebeginin dogduguna iliskin açiklamasinin süphe uyandirdigini, ancak Kongre’nin insan kopyalamayi yasaklayacak kanunu çikarmasi gerektiginin altini çizdigini bildirdi.

FRANSA DEVLET BASKANI CHIRAC, HABERI KINADI

Fransa Devlet Baskani Jacques Chirac, yaptigi açiklamada, kopya bebege iliskin iddia dogru olsa da olmasa da, insan kopyalama üzerine yapilan arastirmalari kinayarak, bunun, insanoglunun sayginligiyla çatistigini ve suç teskil ettigini söyledi. Jacques Chirac, tüm ülkelere insan kopyalama girisimlerini yasaklamalari ve kati bir sekilde cezalandirmalari çagrisi yapti. Yasamin uzaydan gelenler tarafindan yaratildigina inanan Rael tarikatina bagli bilimciler, dünyanin ilk kopya bebeginin dogdugunu ve isminin “Havva” oldugunu açiklamislardi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası