Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilk kopya insanin dogdugu iddia edildi

ABD Baskani G.W. Bush, insan kopyalama çabalarinin fazlasiyla endise verici oldugunu söyledi. Fransa Devlet Baskani J. Chirac, haberi kinayarak, dünyaya kopya insan yaratma girisimini yasaklama çagrisinda bulundu.

Yasamin uzaydan gelenler tarafindan yaratildigina inanan Rael tarikatina bagli bilimciler, dünyanin ilk kopya bebeginin dogdugunu ve isminin “Havva” oldugunu açikladilar.

Tarikatla baglantili Clonaid adli sirketin baskani Brigitte Boisselier, yaptigi basin toplantisinda, 3.2 kiloluk bebegin dün dünyaya geldigini söyledi, ancak bebegin nerede dogdugunu açiklamadi. Boisellier, “Bebek çok saglikli. Durumu iyi. Biz çok mutlu bir aileyiz” dedi ve bebegin 3 gün içinde evine gönderilecegini söyledi.

Boisselier bebegin, DNA’sini bagislayan 31 yasindaki Amerikali bir kadinin kopyasi oldugunu bildirdi. Tarikatin iddiasinin dogrulanmasi halinde, bir çocugun, annesinin tam genetik kopyasi olacagi belirtiliyor. Boisselier, gelecek birkaç hafta içinde Avrupa’da bir, Kuzey Amerika’da bir ve Asya’da 2 kopya bebegin daha dünyaya gelecegini, Avrupali çiftin lezbiyen oldugunu açikladi.

‘BEBEGIN KLONLANDIGINA DAIR HIÇBIR KANIT YOK’

Fransiz genetik uzmani Axel Kahn, Rael tarikatinin üyeleri tarafindan insan kopyalamak üzere kurulan Clonaid sirketinin müdürü Fransiz Brigitte Boisselier’in, klonlama teknigiyle elde edilen kiz bebegin dün sezaryenle dünyaya geldigini açiklamasinin ardindan özel Erupe 1 radyosuna verdigi demeçte, “Söz konusu olan sadece ve tamamen propagandadir” dedi. Fransiz uzman, bilim adamlarinin klonlandigi iddia edilen bebekle bebegin klonlandigi kisinin gen haritalarini çikarmasinin ve çikarilan bu haritalarinin birbirinin ayni oldugunun kanitlanmasi gerektigini söyledi.

Klonlama tekniginin su ana kadar maymun ya da insanlarda basarili olamadigini kaydeden Kahn, “Bunu basaran ilk kisiler Rael tarikatçilari mi? Ben size söyleyeyim, bugün buna inanmak için hiçbir neden yok. Bu bebek klonlanmissa ve Rael tarikati bunu kanitlamak istiyorsa o zaman bilimsel kanit getirirler. Bunu yapmazlarsa söz konusu olan propagandadan ibarettir demektir” dedi.

FAZLA BILGI VERILMEDI

Clonaid sirketinin müdürü Boisselier, klonlamayla dünyaya gelen bebekle ilgili olarak, dogumun çok iyi geçtigini söylemis, ancak dogumun nerede gerçeklestigi konusunda bilgi vermeyi reddederek, “Su an için daha fazla bilgi vermemeyi tercih ediyorum” demisti. Boisselier, Florida’da bugün kamuoyuna açiklama yapacagini belirtmis, bebegin gösterilip gösterilmeyecegini açiklamamisti.

BILIM ADAMLARININ SÜPHESI

Boisselier basin toplantisinda, anne ve bebek arasinda genetik benzerlik oldugunu gösteren bir delil sunmadi. Bu nedenle, iddianin bilimsel olarak temelinin bulunmadigi belirtiliyor. Ancak Boisellier, bebegin kopya oldugunu kanitlamak için bagimsiz bir uzmanin bebekten DNA örnekleri alacagini söyledi. DNA sonuçlarinin örneklerin alinmasindan bir hafta sonra çikmasi bekleniyor.

Geçen sene ilk klonlanmis insan embriyosu üreten Gelismis Hücre Teknolojisi sirketinden Dr. Robert Lanza, Clonaid’in su anda hiçbir bilimsel güvenilirligi olmadigini söyledi. Ancak gerek Lanza gerekse diger bilim adamlari basari olasiligini göz ardi etmiyorlar. Eskiden Fransa’daki bir kimya sirketinin müdürlügünü yapan Boisselier, kimya alaninda iki ayri derecesi bulundugunu söylüyor, ancak Boisselier’in üreme tibbi alaninda uzmanligi bulunmuyor.

Boisselier, kendisini Rael rahibi olarak tanimliyor ve Clonaid’in tarikatla felsefi bagi bulundugunu, ekonomik bagi bulunmadigini belirtiyor.

Clonaid, 1997’de Bahama adalarinda eski Fransiz gazeteci ve Rael’in lideri Claude Vorilhon tarafindan kuruldu. Vorilhon, 1970’lerde kendisini ziyaret eden yabancilarin, genetik mühendislik yoluyla Dünya’daki tüm yasami yarattiklarini bildirdiklerini iddia ediyor.

Üreme amaçli insan kopyalanmasi, halen birçok ülkede yasak.

ONAYLANMASI DURUMUNDA

Dogumun bagimsiz bilim çevreleri tarafindan onaylanmasi durumunda, bu bebek klonlama yöntemiyle dogan ilk insan olarak kabul edilecek.

Boisselier, geçen ay, 5 kadinin kopyalama yöntemiyle elde edilen ceninlere hamile oldugunu, bunlardan Amerikali bir çifte ait olanin dogumunun yakin oldugunu kaydetmis, dogacak bebegin, annesinin genetik kopyasi, yani yillar sonra dogan “ikizi” olacagini ifade etmisti.

BUSH: INSAN KOPYALAMA ÇABALARI, FAZLASIYLA ENDISE VERICI

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, ABD Baskani George Bush’un, Kongre’den insan kopyalamayi yasaklamasini istedigini belirterek, “Baskan da, tüm Amerikalilar gibi insan kopyalamanin fazlasiyla endise verici oldugunu düsünüyor ve tüm insan kopyalama girisimlerinin yasaklanmasini güçlü bir sekilde destekliyor” dedi. McClellan, Rael tarikatina bagli bilimcilerin, dünyanin ilk kopya bebeginin dogduguna iliskin açiklamasinin süphe uyandirdigini, ancak Kongre’nin insan kopyalamayi yasaklayacak kanunu çikarmasi gerektiginin altini çizdigini bildirdi.

FRANSA DEVLET BASKANI CHIRAC, HABERI KINADI

Fransa Devlet Baskani Jacques Chirac, yaptigi açiklamada, kopya bebege iliskin iddia dogru olsa da olmasa da, insan kopyalama üzerine yapilan arastirmalari kinayarak, bunun, insanoglunun sayginligiyla çatistigini ve suç teskil ettigini söyledi. Jacques Chirac, tüm ülkelere insan kopyalama girisimlerini yasaklamalari ve kati bir sekilde cezalandirmalari çagrisi yapti. Yasamin uzaydan gelenler tarafindan yaratildigina inanan Rael tarikatina bagli bilimciler, dünyanin ilk kopya bebeginin dogdugunu ve isminin “Havva” oldugunu açiklamislardi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası