Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hiperaktif çocuklara dikkat

Hiperaktif çocuklarin kazalara çok egilimli olduklari belirtilerek, ailelerin dikkatli olmasi gerektigi bildirildi.

Hiperaktivitenin, son 10 yildan beri çocuk kliniklerine basvuru nedenlerinin basinda yer aldigi belirtildi.

Hiperaktivitenin kelime anlaminin “asiri hareketlilik” olduguna dikkati çeken Cumhuriyet Üniversitesi Pediatrik Nöroloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Dilara Içagasioglu, her çocuk için hiperaktif tanimlamasi yapilmasinin dogru olmadigini, hiperaktif çocuklarin hareketlerinin, keyfi ve amaçsiz oldugunu vurgulayarak, söyle konustu: “Bu çocuklar, çevreye karsi olan tepkilerini, dürtülerini kontrol altina alamazlar. Basibos bir hareketlilik sergilerler. Sinirlayici ve dikkatlerini yogunlastirmayi gerektiren ortamlarda, hareketlilikleri daha da artar. Aile ve ögretmenleri tarafindan kavgaci, doyumsuz, sabirsiz, yerinde duramayan ve çok konusan çocuklar olarak tanimlanirlar.”

Hiperaktivitenin, erkek çocuklarda daha çok görüldügüne isaret eden Prof. Dr. Içagasioglu, “Hiperaktivitenin belirtileri, genelde 3-5 yaslarinda ortaya çikar. Alkolik, depresif ve hiperaktif anne ve babalarin çocuklarinda daha sik görülür” dedi.

“PSIKOLOJIK TEDAVIYI AILELER DE YAPABILIR”

Hiperaktif tanisi konulan çocuklarin ailelerinin konu hakkinda yeterli bilgiye sahip olmamalarindan ötürü endise ve korkuya kapildiklarini kaydeden Prof. Dr. Dilara Içagasioglu, su bilgileri verdi: “Bu çocuklar, deneyimli psikolog ve uzman doktorlar tarafindan degerlendirilmelidir. Hem davranis terapisi hem de ilaç tedavisi uygulanmalidir. Psikolojik tedaviyi ailelerde yapabilir. Bunun için bazi sinirlar, belirgin olmali. Çocuga, söylenen seyleri yapmadigi takdirde ne sonuçlar olabileceginin anlatilmasi gerekir. Örnegin, (yemegini yersen seni ödüllendiririm) veya (yemegini yemezsen seni cezalandiririm) denmeli.”

“HIPERAKTIVITE KENDILIGINDEN ORTADAN KALKABILIR”

Hiperaktivitenin tedavi edilmemesi halinde, adölesan (bulug çagi) döneminde, çocugun dürtülerini baski altina alabilmesiyle kendiliginden geçebilecegini anlatan Içagasioglu, sözlerini söyle tamamladi: “Ancak, çocuk, dürtülerini baski altina alamazsa, hiperaktiviteden kurtulamaz. Ileride, küçük motor becerilerde, (dügme ilikleme, ayakkabi baglama, dantel örme vs.) beceriksizlik ya da sakarlik olabilir. Sosyal iletisim kurmakta zorlanabilirler. Kavgaci, titiz kisiler olduklarindan; toplum tarafindan dislanabilir. Zeka düzeylerinin normal olmasina ragmen, dikkat eksikligi nedeniyle, okul notlari düsük olur. Hiperaktif çocuklar, kazalara çok egilimlidirler. Dürtülerini kontrol edemediklerinden, yolun karsisina geçeceklerse, arabanin gelmesi onlar için bir sey ifade etmez. Farkinda olmadan, yola çikabilirler. Bu nedenle, hiperaktif çocuklarda kaza yogunlugu artar. Onlari bu kazalara karsi korumak gerekir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası