Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hepsine grip deyip geçiyoruz

Prof. Münir Telatar, “grip, nezle, anjin, soguk alginligi, bronsit hepsi birbirinden farkli hastaliklar oldugu halde, bu hastaliklar kis mevsiminde arttigi için, halk arasinda hepsine grip deyip geçiliyor” dedi.

“Paçavra hastaligi” olarak adlandirilan “grip” mevsiminde isi degisikliklerine karsi dikkatli olunmasi ve gribin bulasici bir hastalik oldugunun unutulmamasi gerekiyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Dahili Tip Bilimleri Anabilim Dali Baskani Prof. Münir Telatar, grip asisi olmanin, hastaliga yakalanmamak için yeterli olmadigini belirtti. Telatar, insani paçavraya çevirdigi için halk arasinda “paçavra hastaligi” olarak adlandirilan grip mevsiminde, isi degisikliklerine karsi dikkatli olunmasi ve gribin bulasici bir hastalik oldugunun unutulmamasi gerektigini vurgulayarak, “Kundaktaki bebek, okul öncesi yastaki çocuk ve yaslilar risk grubunda bulunuyor” dedi.

Öksürme, aksirma ve konusma sirasinda saçilan hava damlaciklariyla sprey gibi ortama yayilan virüs, öpüsme, tokalasma gibi yakin temasla, yiyecek ve giyeceklerle de insandan insana bulasabildigini ifade eden Telatar, söyle devam etti: “Hastaligin hepimizin yakindan bildigi bir seyir tablosu ise ates, ürperme, titreme, basagrisi, kas-eklem agrilari, vücutta kiriklik hissi, istahsizlik. Bu tablo, gözlerde sulanma, kizarma ve yanma, kuru öksürük, berrak burun akintisi ve ses kisikligi olarak uzayip gidiyor. Havalar sogur sogumaz, atesli solunum yolu hastaligi nedeniyle doktora gelen çocuk sayisinda artis oluyor.”

GRIP YANLIS BILINIYOR

Telatar, evrensel ve geleneksel hastalik olan grip hakkinda bilinenlerin çogunun yanlis oldugunu da belirterek, sunlari kaydetti: “Yanlis listesi hangi ilaci almak gerekirden, asi kimlere yapilir, kimlere yapilmaza kadar uzuyor. Hastaligin spesifik bir tedavisi yok. Tedavi için yapilan tüm islemler hastaligin süresini kisaltmaya, azaltmaya ve diger ciddi hastaliklara dönüsmemesini engellemeye yönelik. Grip viral bir hastalik oldugu için antibiyotik kullanilmamasi gerekiyor. Tedavide agri kesici ve ates düsürücü ilaçlar kullanilabilir. Bu tür hastaliklara neden olan virüsler soguk ve nemli ortamlarda yasiyor. Kuru ve sicak ortamlarda virüsler yok oluyor. Tedavi, vücut bagisikliginin aktiflesmesiyle virüsleri yenmesi sayesinde gerçeklesiyor.”

BIRBIRINE KARISTIRMAYALIM

Prof. Dr. Münir Telatar, kis aylarinda birbirine karistirilan hastaliklarin özelliklerini söyle anlatti:

Grip, nezle, anjin, soguk alginligi, bronsit hepsi birbirinden farkli hastaliklar. Bu hastaliklar kis mevsiminde arttigi için, halk arasinda hepsine ‘grip’ deyip geçiliyor. Bu hastaliklarin belirtileri ise söyle:

Nezle: Göz yasarmasi, burun akintisi olur, vücut genelinde kiriklik hissedilir.

Anjin: Bogaz iltihaplanmasidir. Bogaz agrisi ve yüksek ates görülür.

Bronsit: Öksürük ve balgamla kendini gösterir. Nefes borusunun iltihaplanmasidir.

Grip: Bu hastaliklara oranla çok farkli bir tablo çizer. Halsizlik, vücutta yaygin agrilar ve çok yüksek atesle kendini gösterir. Gerçek grip nadir görülen daha ciddi bir hastaliktir. Grip sisli, kapali ve yagisli geçen günlerden sonra birdenbire artiyor. Küçük çocuklar ve gençler daha çok yakalaniyorlar. Eriskinler hastaligi birkaç kez geçirdikleri için vücutlarinda belli bir bagisiklik bulunuyor. Özellikle toplu yerde yasayanlar, kalp hastalari, yaslilar, seker hastalari ve küçük çocuklar daha riskli gruplar.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası