Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hepsine grip deyip geçiyoruz

Prof. Münir Telatar, “grip, nezle, anjin, soguk alginligi, bronsit hepsi birbirinden farkli hastaliklar oldugu halde, bu hastaliklar kis mevsiminde arttigi için, halk arasinda hepsine grip deyip geçiliyor” dedi.

“Paçavra hastaligi” olarak adlandirilan “grip” mevsiminde isi degisikliklerine karsi dikkatli olunmasi ve gribin bulasici bir hastalik oldugunun unutulmamasi gerekiyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Dahili Tip Bilimleri Anabilim Dali Baskani Prof. Münir Telatar, grip asisi olmanin, hastaliga yakalanmamak için yeterli olmadigini belirtti. Telatar, insani paçavraya çevirdigi için halk arasinda “paçavra hastaligi” olarak adlandirilan grip mevsiminde, isi degisikliklerine karsi dikkatli olunmasi ve gribin bulasici bir hastalik oldugunun unutulmamasi gerektigini vurgulayarak, “Kundaktaki bebek, okul öncesi yastaki çocuk ve yaslilar risk grubunda bulunuyor” dedi.

Öksürme, aksirma ve konusma sirasinda saçilan hava damlaciklariyla sprey gibi ortama yayilan virüs, öpüsme, tokalasma gibi yakin temasla, yiyecek ve giyeceklerle de insandan insana bulasabildigini ifade eden Telatar, söyle devam etti: “Hastaligin hepimizin yakindan bildigi bir seyir tablosu ise ates, ürperme, titreme, basagrisi, kas-eklem agrilari, vücutta kiriklik hissi, istahsizlik. Bu tablo, gözlerde sulanma, kizarma ve yanma, kuru öksürük, berrak burun akintisi ve ses kisikligi olarak uzayip gidiyor. Havalar sogur sogumaz, atesli solunum yolu hastaligi nedeniyle doktora gelen çocuk sayisinda artis oluyor.”

GRIP YANLIS BILINIYOR

Telatar, evrensel ve geleneksel hastalik olan grip hakkinda bilinenlerin çogunun yanlis oldugunu da belirterek, sunlari kaydetti: “Yanlis listesi hangi ilaci almak gerekirden, asi kimlere yapilir, kimlere yapilmaza kadar uzuyor. Hastaligin spesifik bir tedavisi yok. Tedavi için yapilan tüm islemler hastaligin süresini kisaltmaya, azaltmaya ve diger ciddi hastaliklara dönüsmemesini engellemeye yönelik. Grip viral bir hastalik oldugu için antibiyotik kullanilmamasi gerekiyor. Tedavide agri kesici ve ates düsürücü ilaçlar kullanilabilir. Bu tür hastaliklara neden olan virüsler soguk ve nemli ortamlarda yasiyor. Kuru ve sicak ortamlarda virüsler yok oluyor. Tedavi, vücut bagisikliginin aktiflesmesiyle virüsleri yenmesi sayesinde gerçeklesiyor.”

BIRBIRINE KARISTIRMAYALIM

Prof. Dr. Münir Telatar, kis aylarinda birbirine karistirilan hastaliklarin özelliklerini söyle anlatti:

Grip, nezle, anjin, soguk alginligi, bronsit hepsi birbirinden farkli hastaliklar. Bu hastaliklar kis mevsiminde arttigi için, halk arasinda hepsine ‘grip’ deyip geçiliyor. Bu hastaliklarin belirtileri ise söyle:

Nezle: Göz yasarmasi, burun akintisi olur, vücut genelinde kiriklik hissedilir.

Anjin: Bogaz iltihaplanmasidir. Bogaz agrisi ve yüksek ates görülür.

Bronsit: Öksürük ve balgamla kendini gösterir. Nefes borusunun iltihaplanmasidir.

Grip: Bu hastaliklara oranla çok farkli bir tablo çizer. Halsizlik, vücutta yaygin agrilar ve çok yüksek atesle kendini gösterir. Gerçek grip nadir görülen daha ciddi bir hastaliktir. Grip sisli, kapali ve yagisli geçen günlerden sonra birdenbire artiyor. Küçük çocuklar ve gençler daha çok yakalaniyorlar. Eriskinler hastaligi birkaç kez geçirdikleri için vücutlarinda belli bir bagisiklik bulunuyor. Özellikle toplu yerde yasayanlar, kalp hastalari, yaslilar, seker hastalari ve küçük çocuklar daha riskli gruplar.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası