Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaygin kullanilan bazi defibrilatörler ölüm riskini artirabiliyor

Arastirmada, çift islevi bulunan yeni defibrilatörlerin sorun yaratabildigini belirleyen uzmanlar, ayni tip bir defibrilatörün de geçen yil ABD Baskan Yardimcisi Dick Cheney’e takildigini bildirdi.

Kalp hastalarinda kalp ritmini normale çeviren bazi defibrilatör cihazlarinin, kalp sorunlarindan hastaneye kaldirilma ve ölüm riskini artirdigi saptandi.

Eski tip defibrilatörler, kalp ritmi yavasladigi zaman, kalbin alt bölümünü uyararak, kalp atislarinin normale dönmesini saglayabiliyor. Çift islevli yeni defibrilatörler ise kalbin üst ve alt bölmesine uyarilar yaparak, kalp atislarinin normale dönmesine yardimci olabiliyor. Yeni defibrilatörlerin, fazladan yardima gerek duyulmayan hastalarda, hastanin durumuna göre programlanabilecegi bildirildi.

ARASTIRMA ERKEN BITIRILDI

Bir yil süren yeni arastirmada, çift islevli defibrilatör takilmis hastalarin yüzde 26.7’sinin tekrar hastaneye kaldirildigi veya öldügü saptanirken, eski tip defibrilatör takilmis hastalarda bu oran yüzde 16.1 olarak gözlendi. Yeni defibrilatör ile ilgili arastirma, cihaz ile ilgili zayif verilerin elde edilmesiyle erken sonuçlandirildi. Yeni cihazin ortaya koydugu sonuca göre, her yil bu defibrilatörlerin takildigi hastalardan binlercesi hastanelik olabilir veya hayatini kaybedebilir.

Arastirmaya göre, dünya çapinda 80 bin hastaya yeni cihazlar takildi.

16 ILA 30 BIN DOLARA TAKILABILIYOR

Defibrilatörlerin milyonlarca hastaya fayda saglayabilecegine isaret eden uzmanlar, cihazlarin pahali oldugunu, bu yüzden hangi hastaya pahali cihazin, hangi hastaya daha ucuz modelinin takilmasi konusunda dikkatli davranilmasi gerektigini vurguluyor.

Cleveland Klinik uzmanlarindan Dr. Bruce Wilkof, hafif kalp yetersizligi bulunan hastalarin, çift islevli defibrilatöre ihtiyaç duymadigina deginiyor. Dr. Wilson, 506 hasta üzerinde yaptigi arastirmada, çift islevli defibrilatörün hastalarin yarisinda aktif duruma geçmedigini saptadi. Dr. Wilkof, bu defibrilatörün sürekli sag karincigi uyardigini ve bu durumun, kalbin alt bölümünde kan pompalanmasinin etkisini azaltabildigini belirtiyor.

Farkli sekillerde, küçük bir düz metal parçasindan olusan defibrilatörler, 16 ila 25 bin dolara kadar takilabiliyor. Daha fazla islevi olan defibrilatörlerin fiyatinin ise 5 bin dolar daha fazla oldugu biliniyor. Çift islevi olan defibrilatör cihazinin, doktorlarin kalp islevini gözetlemelerini sagladigina deginen uzmanlar, yine de bu defibrilatörlerin her hastaya takilmamasi gerektigini salik veriyor.

Uzmanlar, çift islevli defibrilatör takilmis hastalarda, cihazin hastaya göre yeniden programlanmasi gerektigine deginiyor.

Arastirma ile ilgili rapor, Amerikan kalp kurulusu dergisinin 25 Aralik sayisinda yer aliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası