Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaygin kullanilan bazi defibrilatörler ölüm riskini artirabiliyor

Arastirmada, çift islevi bulunan yeni defibrilatörlerin sorun yaratabildigini belirleyen uzmanlar, ayni tip bir defibrilatörün de geçen yil ABD Baskan Yardimcisi Dick Cheney’e takildigini bildirdi.

Kalp hastalarinda kalp ritmini normale çeviren bazi defibrilatör cihazlarinin, kalp sorunlarindan hastaneye kaldirilma ve ölüm riskini artirdigi saptandi.

Eski tip defibrilatörler, kalp ritmi yavasladigi zaman, kalbin alt bölümünü uyararak, kalp atislarinin normale dönmesini saglayabiliyor. Çift islevli yeni defibrilatörler ise kalbin üst ve alt bölmesine uyarilar yaparak, kalp atislarinin normale dönmesine yardimci olabiliyor. Yeni defibrilatörlerin, fazladan yardima gerek duyulmayan hastalarda, hastanin durumuna göre programlanabilecegi bildirildi.

ARASTIRMA ERKEN BITIRILDI

Bir yil süren yeni arastirmada, çift islevli defibrilatör takilmis hastalarin yüzde 26.7’sinin tekrar hastaneye kaldirildigi veya öldügü saptanirken, eski tip defibrilatör takilmis hastalarda bu oran yüzde 16.1 olarak gözlendi. Yeni defibrilatör ile ilgili arastirma, cihaz ile ilgili zayif verilerin elde edilmesiyle erken sonuçlandirildi. Yeni cihazin ortaya koydugu sonuca göre, her yil bu defibrilatörlerin takildigi hastalardan binlercesi hastanelik olabilir veya hayatini kaybedebilir.

Arastirmaya göre, dünya çapinda 80 bin hastaya yeni cihazlar takildi.

16 ILA 30 BIN DOLARA TAKILABILIYOR

Defibrilatörlerin milyonlarca hastaya fayda saglayabilecegine isaret eden uzmanlar, cihazlarin pahali oldugunu, bu yüzden hangi hastaya pahali cihazin, hangi hastaya daha ucuz modelinin takilmasi konusunda dikkatli davranilmasi gerektigini vurguluyor.

Cleveland Klinik uzmanlarindan Dr. Bruce Wilkof, hafif kalp yetersizligi bulunan hastalarin, çift islevli defibrilatöre ihtiyaç duymadigina deginiyor. Dr. Wilson, 506 hasta üzerinde yaptigi arastirmada, çift islevli defibrilatörün hastalarin yarisinda aktif duruma geçmedigini saptadi. Dr. Wilkof, bu defibrilatörün sürekli sag karincigi uyardigini ve bu durumun, kalbin alt bölümünde kan pompalanmasinin etkisini azaltabildigini belirtiyor.

Farkli sekillerde, küçük bir düz metal parçasindan olusan defibrilatörler, 16 ila 25 bin dolara kadar takilabiliyor. Daha fazla islevi olan defibrilatörlerin fiyatinin ise 5 bin dolar daha fazla oldugu biliniyor. Çift islevi olan defibrilatör cihazinin, doktorlarin kalp islevini gözetlemelerini sagladigina deginen uzmanlar, yine de bu defibrilatörlerin her hastaya takilmamasi gerektigini salik veriyor.

Uzmanlar, çift islevli defibrilatör takilmis hastalarda, cihazin hastaya göre yeniden programlanmasi gerektigine deginiyor.

Arastirma ile ilgili rapor, Amerikan kalp kurulusu dergisinin 25 Aralik sayisinda yer aliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası